Головна Новини Суспільство Війна з Росією Чи виправдаються наші очікування щодо підтримки з боку ЄС: що стане ключовим
commentss НОВИНИ Всі новини

Чи виправдаються наші очікування щодо підтримки з боку ЄС: що стане ключовим

Європейці, на відміну від більшості американців, відчувають загрози з боку РФ

29 січня 2024, 10:37
Поділіться публікацією:

У вечірньому зверненні 28 січня президент України Володимир Зеленський заявив, що на новий тиждень є графік міжнародної комунікації, який посилить нашу державу. Мова, за його словами, стосується, зокрема, відносин з Євросоюзом загалом, з нашими сусідами в ЄС, а також міжнародними інститутами. Враховуючи проблеми з отриманням допомоги від США, європейська підтримка стає критично важливою для України. Але й у Європі все непросто: піднімають голову радикальні сили, запускаються нові електоральні цикли. Чи виправдаються українські очікування щодо європейської підтримки? Як відносини між Україною та Європою можуть розвиватися у найближчому майбутньому? Портал "Коментарі" із цими питаннями звернувся до експертів.

Чи виправдаються наші очікування щодо підтримки з боку ЄС: що стане ключовим

Україна – ЄС. Фото: з відкритих джерел

За трагічного для нас результату наступними стануть країни ЄС

Колишній міністр закордонних справ України (2007-2009), дипломат із більш ніж 30-річним стажем Володимир Огризко розмірковує так:

"У Європі з наданням допомоги Україні начебто справи йдуть краще, ніж у США, де цю допомогу блокують уже близько чотирьох місяців дії трампістського крила Республіканської партії. Європейці, на відміну більшості американців, відчувають загрози з боку РФ. І в них реакція на російську агресію стає розумнішою".

Експерт зазначає, що, судячи з останніх повідомлень, рішення про виділення Україні пакету допомоги у 50 млрд євро буде схвалено 1 лютого. Плюс, продовжує він, бачимо, що багато країн ЄС, розуміючи рівень загрози, надають допомогу Україні навіть поза деякими спільними фондами, на двосторонній основі.

"Це позитивний момент, який свідчить, що ми без підтримки не залишимося. Звісно, це буде не той рівень, який ми мали б, отримавши допомогу ще й від США. І на нас очікує явне зменшення підтримки, якщо американці заплутаються у внутрішньополітичних чварах. Але й Європа – це чимало. Отже, є надія, що ми отримаємо все, що необхідно. Якщо не в тій кількості, як хотілося б, то принаймні в потрібній якості. І це якісне озброєння може дозволити нам змінити на краще ситуацію на полі бою", – вважає Володимир Огризко.

На його думку, було б правильно, щоб наші німецькі друзі, особливо канцлер ФРН Олаф Шольц, нарешті зрозуміли, що коли б'ють по Україні, Україна повинна мати можливість бити у відповідь. А саме – по Росії. У тому числі – озброєнням, отриманим від партнерів.

"І, на мою думку, основна мета анонсованої на лютий поїздки Шольца до США – поговорити з тамтешнім керівництвом про те, як американці в рамках НАТО виконуватимуть свої зобов'язання перед Європою; а також як спільними зусиллями допомогти Україні. Для всіх очевидно, що за трагічного для нас результату наступними стануть країни ЄС – вони ж країни НАТО", – констатує дипломат.

Найближчим часом Євросоюз демонструватиме лідерство в підтримці України

Доктор політичних наук, експерт Аналітичного центру "Об'єднана Україна" Ігор Петренко зізнався, що очікування від підтримки з боку європейців справді позитивні.

"Цього тижня (1 лютого) ми чекаємо на ухвалення рішення на саміті Європейської ради про виділення Україні 50 млрд євро макрофінансової допомоги до 2027 року. Вже є заяви, що всі країни дійшли згоди, включаючи Угорщину, яка не стане, як було у грудні, блокувати це питання. Тож відповідне рішення буде ухвалено. І це важливо для нас у фінансовому, військовому значенні, а також у ракурсі нівелювання наративів РФ (що нібито Захід відмовляється підтримувати Україну)", – пояснює експерт.

Також, зазначає він, цього тижня заплановано зустріч української та угорської сторін (на кшталт тієї, що провів минулого тижня наш прем'єр зі словацьким). Це, пояснює Ігор Петренко, важливе з точки зору того, що Україна демонструє конструктивну позицію. Свою готовність шукати компроміс навіть із такими складними для нас наразі європейськими сусідами як Угорщина та Словаччина.

"Можливо також цього тижня ми дізнаємося про нові пакети допомоги з боку європейських партнерів. Загалом ЄС явно намагається бути активнішим у даному ракурсі, особливо на фоні складнощів, які бачимо з підтримкою з боку США. Думаю, найближчим часом Євросоюз демонструватиме лідерство в підтримці України. Але проблемною точкою можуть бути вибори до Європарламенту. Той самий Орбан сподівається на те, що праві сили візьмуть гору. І особисто він зможе тоді претендувати на якісь вагоміші позиції. А потрапляння таких політиків до керівництва ЄС точно не піде на користь ні Україні, ні Європі", – наголошує експерт.

Втім, продовжує він, як показує практика, навіть прихід правих сил до влади не означає, що вони втілюватимуть усі свої передвиборчі гасла (включаючи припинення підтримки України), займатимуться ізоляціонізмом тощо.

Ігор Петренко резюмує:

"Україну чекають хороші новини з європейської сторони, а нам слід продовжувати докладати зусиль для поглиблення та розширення співробітництва з ЄС з метою прискорення євроінтеграції".

Читайте також на порталі "Коментарі" — кому вигідна сьогоднішня ситуація у війні: що і коли може змінитися.




Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Новини