Чи є передумови для переговорів у 2024 році: чому з'явилися "миротворчі" заяви
Ні Москва, ні Київ не подають сигналів про готовність розпочати переговори
Наприкінці року дехто на Заході знову актуалізує тему переговорів між Україною та Росією. Так, міністр оборони Італії Гвідо Крозетто вважає, що після майже двох років бойових дій настав час для пошуків політико-дипломатичного врегулювання російсько-української війни. А американське видання The New York Times запевняє, що російський диктатор Володимир Путін нібито, починаючи з вересня цього року, посилає сигнали про готовність зупинити бойові зіткнення на нинішній лінії фронту, залишивши за собою те, що вдалося захопити. Про що говорять подібні заяви та публікації? Які шанси на переговори у 2024 році? Портал "Коментарі" із цими питаннями звернувся до експертів.
Європейське та американське товариства сподіваються, що переговори розпочнуться
Директор Міжнародного інституту політичної філософії, політичний аналітик Віктор Савінов наголошує, що світ явно дуже втомився від російсько-української війни. Причому втома, зазначає він, відчувається навіть у країнах, які перебувають не в Європі і, здавалося б, не дуже відчувають проблеми, спричинені нашим протистоянням.
Але тут проблема, продовжує він. Росія, як відомо, наполягає на приєднанні до себе частини української території. А президент України Володимир Зеленський цілком слушно вимагає відновлення територіальної цілісності нашої держави у міжнародно визнаних кордонах.
За його словами, пропонуються проміжні варіанти. Наприклад, Росія виводить війська з території України, а Донбас та Крим стають на якийсь час (аж до проведення референдуму) самоврядними автономними територіями, куди вводяться війська ООН (миротворці).
Він звертає увагу на два моменти, які на перший погляд не можуть вплинути на можливість переговорів наступного року. Проте – здатні це зробити.
Тож, констатує експерт, передумови для мирних переговорів наступного року є.
Шансів на переговори з Кремлем у 2024 році – немає
Політичний консультант, військовослужбовець Олександр Антонюк поділився таким коментарем:
Предметом переговорів, пояснює експерт, може бути визначення суми репарацій та терміни їх виплат Росією – за всі її злочини, за всі збитки, які вона завдала Україні.
Путіну вигідно взяти перепочинок до президентських виборів у США
Політолог Дмитро Воронков вважає, що "миротворчі" публікації та заяви – не випадкові. Росія, пояснює він, використовує різні важелі впливу, щоб схилити Україну до переговорів. У тому числі – ті чи інші західні медіа, тих чи інших західних політиків та чиновників.
За словами Дмитра Воронкова, важливо розуміти, що підстав для мирних переговорів наразі немає. Ні Москва, ні Київ не подають насправді таких сигналів. Принаймні офіційно.
Читайте також на порталі "Коментарі" - чи справді 2023-й став роком нездійснених надій: які очікування від 2024-го.