Рубрики
МЕНЮ
Татьяна Веремеева
Згідно з даними Соціологічної групи "Рейтинг", більш ніж половина опитаних українців не готові вакцинуватися від коронавірусу, навіть за умови, якщо щеплення буде безкоштовним. "Коментарі" розбиралися разом з експертами, про що говорять ці дані, чому ми отримали таку ситуацію і що може змінити ставлення українців до вакцинації.
Вакцинація проти коронавірусу. Колаж: Дмитрий Романюк/Comments.ua
Голова Національної медичної палати України і директор ДП "Український науковий центр "Інститут вакцинології та імунобіопрепаратів" Сергій Кравченко вважає, що дані опитування демонструють збільшення в нашій країні рівня вакцино-скептицизму.
"Є категорія громадян, які сповідують антивакцинальні настрої. Але таких у нас від 2 до 5%. Переважна більшість українців розуміють мету і ефективність вакцино-профілактики. Тобто, близько 95% позитивно ставляться до обов'язкових щеплень. І дотримуються календаря вакцинації. А ось громадян, які сповідують вакцино-скептицизм, стало значно більше. Виною тому — суперечлива інформація про COVID-19 і вакцини від цієї напасті. А з'являється вона тому, що в справу втрутилися великі гроші та велика політика. Дуже великі гроші і геополітка", — вважає експерт.
Він також звертає увагу на провину української влади, яка провалила переговори з розробки вакцини, із закупівлі вакцини, а також (вже традиційно) провалила всі комунікації з населенням.
"Згідно з моїми даними, в Офісі президента є навіть спеціальна медіа-група, завдання якої — сіяти вакцино-скептицизм серед населення. Тому що робити щеплення нічим. Ще в лютому 2020 році Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) сформувала органи, пов'язані з ковідом. У тому числі — Технічний комітет по вакцинах. Майже рік він працює онлайн. У ньому беруть участь тисячі фахівців з усього світу. Розробники вакцин, науково-дослідні центри та інституції. Представників України там немає. Ми розраховували на COVAX (всесвітня ініціатива ООН, в рамках якої був шанс отримати вакцини "Pfizer" і "Moderna"). Але, як з'ясувалося, ініціатива відчуває величезний дефіцит коштів. І ми не в пріоритеті. З кабінету президента нам розказували про розробку української вакцини. Але на цьому фронті останнім часом тиша ... Закупівля російської вакцини у нас фактично заборонена ", — зазначає Сергій Кравченко.
За його словами, як за рятівну ниточку Україна схопилася за можливість купити китайську вакцину Sinovac Biotech. Але і тут — проблеми.
"Від цієї вакцини раніше відмовилися арабські країни через її високу вартість. А Україна ось вирішила собі дозволити ... Традиційно розвинули бурхливу діяльність. І, врешті-решт, передали гроші на закупівлю цієї вакцини міжнародному закупівельному агентству "Crown Agents". До якого раніше були питання щодо поставки в Україну препаратів для дитячої онкології з терміном придатності менше, ніж прописано в технічному завданні. До того ж частина препаратів не відповідала замовленій лікарській формі... Все, про що я сказав вище — загальнодоступна інформація. І саме під впливом всіх цих дивних дій нашої влади та битви конкурентів на ринку вакцин зростає кількість скептиків щодо вакцинації", — пояснює експерт.
Також Сергій Кравченко повідомив, що про процедуру екстреної реєстрації, яку рекомендував ВООЗ, у світі зараз проти COVID-19 використовують вісім вакцин: 4 китайські, 2 американські ("Pfizer" і "Moderna"), одна британська і одна російська.
"І ні по одній з них поки, — підкреслює експерт — не завершили третю фазу клінічних випробувань. Так що питання їх безпеки та ефективності залишається під питанням. Що, зрозуміло, теж посилює скептичні настрої".
Експерт Української фабрики думки Юрій Гаврилечко зазначає: "Дані опитування, швидше за все, говорять про те, що наші громадяни не довіряють державі. Саме вона була і є основним джерелом панічних повідомлень про "страшний коронавірус". Додала свої "п'ять копійок" і боротьба фармкомпаній між собою. Вона вилилася в масу повідомлень про смерті від вакцин".
На думку Юрія Гаврилечко, поміняти ставлення громадян до вакцинації можна, якщо припинити наганяти паніку.
"Як тільки це зроблять, то й інтерес до щеплень пропаде. Адже сенс в їх використанні буде менш очевидним через зниження кількості переляканих громадян, — вважає експерт. — Якщо ж паніку посилити, то рівень недовіри до інформації, яка транслюється по офіційних каналах, тільки зросте. А разом з ним і збільшиться число тих, хто не захоче робити щеплення".
Нагадаємо, раніше "Коментарі" аналізували ситуацію з поставками китайської вакцини проти COVID-19 в Україні. Також експерти пояснювали, чому Україні загрожує затримка з поставками й до чого це може призвести.
Новини