Економічний радник президента України Олег Устенко жорстко розкритикував позицію Угорщини, яка уклала новий енергетичний контракт із Росією. Чому Угорщина стала фактично російським "троянським конем" у ЄС? Вона займає явно проросійську позицію практично у всьому, включаючи розширення НАТО та антисанкційні погляди. Що вплине на офіційний Будапешт? Чи є можливість змінити угорську політику? Видання "Коментарі" із цими питаннями звернулося до експертів.
Путін та Орбан. Фото: з відкритих джерел
Вплинути на поведінку Угорщини може керівництво ЄС
Кандидат економічних наук, екс-директор з розвитку бізнесу АТ "Укрзалізниця" Андрій Рязанцев вважає, що є дві основні причини, через які Угорщина так підтримує Росію.
"Перша склалася історично. Суть – у бажанні угорців об'єднати території у межах кордонів 1920 року, часів розвалу Австро-Угорської імперії. Частина цих територій сьогодні перебуває у складі України у вигляді тієї ж Закарпатської області. Під час Другої світової війни Угорщина захоплювала їх, будучи союзницею гітлерівської Німеччини. І цей лейтмотив проходить червоною лінією угорської політики протягом вже близько ста років, – пояснює експерт. – Друга причина такої поведінки угорської влади (і на цьому активно грають Путін та його оточення) – дешеві російські енергоносії, від яких значною мірою залежить економіка Угорщини. Саме завдяки дешевим енергоресурсам Кремль прив'язує до себе країни зі слабкою економікою (як угорська), а натомість потребує певної лояльності. Яку офіційний Будапешт і демонструє, періодично йдучи фактично проти волі решти інших країн ЄС".
На думку Андрія Рязанцева, саме отримавши від Москви гарантії подальших постачань дешевих енергоресурсів, а також, ймовірно, певні обіцянки щодо українського Закарпаття (у разі перемоги РФ) офіційний Будапешт і проводить відповідну політику. Граючи фактично на стороні країни-агресора. Не виключає експерт і те, що Кремль також має якийсь компромат на нинішню угорську владу – як додатковий важіль впливу.
"Вплинути на поведінку Угорщини може керівництво ЄС, поставивши ту перед вибором: або політика цієї країни відповідатиме загальноєвропейській, або фінансування, яке офіційний Будапешт отримує з бюджету Євросоюзу (а мова про величезні суми, за допомогою яких цю країну намагаються вивести на рівень кращих стандартів ЄС), буде значно скорочено. Це може підштовхнути угорців до правильного вибору зовнішньополітичної позиції, вважає Андрій Рязанцев. – Своїми ж нинішніми діями (блокуванням спільної мети, важливої для всього демократичного світу – завдання поразки російської агресії) офіційний Будапешт, по суті, ставить питання про цілісність Євросоюзу. В усіх напрямках – як економічних, так і політичних. І про це треба говорити. І правильні акценти робить Україна".
Орбан все частіше грає з вогнем, випробовуючи терпіння колег по ЄС
Політолог, партнер міжнародного комунікаційного агентства Good Politics Максим Джигун акцентує, що лояльні, навіть дружні відносини між Угорщиною та Росією тривають не перший рік і навіть не перше десятиліття.
"Подібне стало можливим виключно через популістичність та проросійськість лідера Угорщини – Орбана, який (так чи інакше) керує країною з початку 2000-х. Він і прем'єром був неодноразово, і міністром різних напрямків. У системі держвлади найвищого рівня перебуває вже два десятиліття. І завдяки своєму популізму зумів зберегти позиції, – пояснює політолог. – У свою чергу Росія завжди була зацікавлена здійснювати експансію впливу на Захід. І Угорщина стала ідеальним кандидатом для цього. Тому що ласий на гроші та легкі рішення Орбан був радий усім енергетичним угодам (включаючи будівництво АЕС, нафтові трубопроводи), які й раніше формувалися між Будапештом та Москвою".
Це, наголошує експерт, була системна робота двох сторін. І якщо практично в інших європейських країнах РФ доводилося докладати великих зусиль для просування своїх інтересів, то з Угорщиною все було легко.
"Що стосується позиції Угорщини щодо блокування розширення ЄС та НАТО, а також протистояння антиросійським санкціям, тут, на мою думку, Орбан платить Путіну за рахунками. У відповідь на отримані від Москви ресурси та політичний вплив. Фактично, Кремль дає можливості Орбану і з ним залишатися при владі в Угорщині", – вважає Максим Джигун.
Він із жалем зазначає, що поки що немає інструментів позбавлення тих чи інших країн членства в Євросоюзі. Так само як і не змінено систему голосування, коли те чи інше рішення обов'язково мають підтримати ВСІ члени (а їх зараз 27), а не, припустимо, дві третини з них.
"І в цьому, мабуть, проглядається наївність країн Заходу, які вірили, що вони можуть бути одностайними. Це була певна утопія, в яку вірили політики під час формування ЄС, – розмірковує експерт. – Утім, не маючи на даний момент інструментів для того, щоб усунути ту саму Угорщину з ЄС, є механізми зниження її впливу. Наприклад, обмеження у праві голосування. Плюс – пропозиція, висловлена раніше канцлером Німеччини Олафом Шольцем, щодо того, що слід перейти від одноголосних рішень – до рішень колективної більшості (простої чи абсолютної). Третій важіль – фінансові стимули. За бажанням, ЄС може прикрутити кран надання Угорщині постійних кредитів та допомоги (за рахунок чого вона живе). І тоді, впевнений, дуже швидко зміняться настрої угорського суспільства, яке має багато претензій до своєї влади. А тій доведеться прислухатися до електорату. Ну, а поки що Орбан все частіше грає з вогнем, випробовуючи терпіння колег по ЄС".
Читайте також на порталі "Коментарі" — контрнаступ ЗСУ під питанням: що сталося після "зливу" секретних документів США.
Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.