Головна Новини Суспільство події Зерно розбрату: у чому небезпека суперечки з союзниками – чи правильно поводиться Україна
commentss НОВИНИ Всі новини

Зерно розбрату: у чому небезпека суперечки з союзниками – чи правильно поводиться Україна

Києву слід діяти більш прагматично, намагатися погасити конфлікт якнайшвидше

23 вересня 2023, 13:17
Поділіться публікацією:

Зерновий конфлікт між Україною та низкою сусідніх країн, які заборонили експорт українського зерна, давно вийшов із економічної площини в політичну. Український лідер Володимир Зеленський робить із трибуни Генасамблеї ООН жорсткі заяви, зазначаючи, що "дехто в Європі підриває солідарність та влаштовує політичний театр, роблячи із зерна трилер", допомагаючи тим самим "підготувати сцену для московського актора". Він закликає не влаштовувати політичний концерт та зазначає, що Україна обрала юридичний процес, щоб вирішити спірні питання з Польщею. З боку польського керівництва звучать щонайменше жорсткі висловлювання. Президент Польщі Анджей Дуда порівняв Україну з тонучою людиною, яка може завдати шкоди тому, хто її рятує. Прем'єр-міністр Матеуш Моравецький вимагає, щоб Зеленський не ображав поляків і робить дивні випади з приводу припинення постачання в Україну зброї. Глава МЗС Польщі Збігнєв Рау називає нинішню політику України шкідливою та образливою, наголошуючи, що знадобляться серйозні зусилля для відновлення довіри між двома народами. А аналітики Інституту вивчення війни (ISW) не виключають, що російські удари по українській портовій та зерновій інфраструктурі, які стали масовими після виходу РФ із зернової угоди, є частиною кампанії, спрямованої на погіршення відносин України з її західними сусідами, у тому числі з Польщею. Експерти проаналізували ситуацію спеціально для видання "Коментарі".

Зерно розбрату: у чому небезпека суперечки з союзниками – чи правильно поводиться Україна

Зерно. Фото: з відкритих джерел

Дуже погано, що конфлікт став емоційним

Голова Центру дослідження соціальних перспектив Донбасу, екс-член української делегації у Тристоронній контактній групі щодо врегулювання конфлікту на Донбасі Сергій Гармаш розмірковує так:


"Перш ніж оцінювати дії наших сусідів, потрібно розуміти мотивацію їхніх вчинків. У Польщі та Словаччині зараз тривають передвиборчі цикли. І захищаючи місцевого виробника, своїх фермерів, ті політичні сили, які зараз перебувають при владі (і підтримують Україну!), підвищують свої шанси на переобрання. На те, щоби залишитися при владі. Чи зацікавлена Україна у цьому? Думаю так. Є ймовірність, що ті, хто прийде їм на зміну, зменшать обсяги допомоги, можуть займати не таку проукраїнську позицію. Тому поведінка керівництва України, яка пішла на конфлікт із нашими союзниками, мені видається нелогічною. Ми, як правильно сказав Дуда, перебуваючи під адреналіном – топимо тих, хто нас рятує".

Звинуваченнями в тому, що наші союзники підігрують РФ, ми точно не сприяємо тому, щоб ці сили залишилися при владі та продовжували свою політику, упевнений експерт.

На його думку, конфлікт міг би спокійно вирішитися після того, як ці сили (та сама правляча партія "Право і справедливість" у Польщі) знову прийдуть до влади. І тоді без виборчого мандражу можна все обговорити. Вирішити проблему до взаємної вигоди.

"Зараз ми, справді, маємо перехід економічного конфлікту в політичну площину. Що дуже погано. Але ще гірше, що конфлікт став емоційним. Він несе негативний емоційний заряд в українське та польське суспільство. І навіть після вирішення ситуації з експортом – емоції залишаться. Осад залишиться. З огляду на історичні конфліктні ситуації, які є між тими ж Україною та Польщею, піднімати зараз такий "зерновий каламут" – дуже не мудро з боку українського керівництва", – наголошує Сергій Гармаш.

Києву, вважає він, слід діяти більш прагматично. Намагатися погасити конфлікт якнайшвидше.

"Це настільки абсурдна ситуація, що спочатку мені здавалося, ніби розігрується конфлікт за домовленістю, – зізнався експерт. – Але, коли Зеленський з трибуни ООН почав звинувачувати Польщу, я зрозумів, що це просто дурість українського керівництва, яке піддається емоціям. Наголошую – конфлікт слід швидше гасити, згортати ворожу риторику, прибирати емоції".

Якщо ми домовилися про певні правила гри — їх слід дотримуватись

Кандидат економічних наук, екс-директор із розвитку бізнесу АТ "Укрзалізниця" Андрій Рязанцев закликає зрозуміти, що всі країни, які нам допомагають, мають свої економічні інтереси.

"Ми змушені так регулювати свою економічну діяльність, зокрема на ринку продовольства, щоб мінімально заважати інтересам громадян тих країн, які допомагають Україні протистояти російській агресії. Тим більше, що ми, маючи з минулого року дозвіл на транзит через низку сусідніх з нами країн ЄС, по суті насичували своїм зерном також їхні ринки. Зрозуміло, що це роблять певні комерційні структури, мінімізуючи логістичні витрати та максималізуючи дохід. Але це призводить до напруги у відносинах між нашими країнами", – пояснює експерт.

І саме такі меседжі, продовжує він, ми отримали від тієї самої Польщі. У стилі – колеги, ми розуміємо, у вас багато проблем. Але ми не повинні обмежувати своїх фермерів. І якщо мова про транзит – то це має бути саме транзит, який йде далі, не шкодячи інтересам місцевих виробників.

"Якщо ми домовилися про певні правила гри – їх слід дотримуватись. А не намагатись вирішити свої проблеми за рахунок інших, – упевнений Андрій Рязанцев. – Це один із іспитів на наше майбутнє членство у Євросоюзі. Бо там дотримуються домовленостей, грають за правилами. І нам треба цього вчитися. Як тільки ми працюватимемо в руслі домовленостей, напруга спаде".

Читайте також на порталі "Коментарі" — чим закінчився візит Зеленського до США — чи вдалося виконати головне завдання.Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
comments

Обговорення


Новини

Підписуйтесь на повідомлення, щоб бути в курсі останніх новин!