У медіа-просторі України вибухнув гучний скандал після того, як колишнього керівника державного інформаційного агентства "Укрінформ" Олексія Мацуку звинуватили у тиску на журналістів та поширенні темників. Голова комітету свободи слова ВР Ярослав Юрчишин пообіцяв із цього приводу звернутися до Офісу генерального прокурора. Голова євроінтеграційного комітету ВР Іванна Климпуш-Цинцадзе вимагає судити всіх, хто причетний до поширення темників. Про що говорить те, що відбувається? Як події можуть розвиватись далі? Портал "Коментарі" із цими питаннями звернувся до експертів.
Офіс президента. Фото: з відкритих джерел
Новина може вплинути на зниження міжнародного рейтингу України
Професор кафедри політичних наук Київського національного університету ім. Тараса Шевченка, політолог Ганна Малкіна наголошує, що саме собою існування темників, "чорних списків" гостей – практика не нова. Але зараз, зазначає вона, темники потрапили в публічний простір – і ненадовго стануть предметом чергового скандалу.
"Оскільки одна справа, коли темники використовуються телеканалами в рамках редакційної політики – та інша, коли темники для провідних ЗМІ "спускає вниз" влада, – пояснює експерт. – Найімовірніше, влада ніяк на це не відреагує. А з урахуванням значно гучніших подій, що відбуваються зараз, через пару днів ця новина про цензуру перестане бути новиною. Для громадськості наявність темників трагедією не є, це не ракета, яка прилетіла по житловому будинку".
Водночас, продовжує політолог, опозиція, члени якої згадані у матеріалах, що спливли, буде обурюватися. Але скористатися цією інформацією для здобуття електоральних очок не зможе, адже виборів немає – і не передбачається.
"Але ця новина може вплинути на зниження міжнародного рейтингу України в оцінках рівня свободи та демократії, – вважає Ганна Малкіна. – Нагадаю, що нещодавно Держдеп США опублікував звіт за 2023 рік про порушення прав людини в Україні, в якому згадується національний телемарафон та безпрецедентний рівень контролю за телевізійними новинами в прайм-тайм".
Це вже рашТВ виходить
Телеведучий, медіаексперт, політичний оглядач Сергій Дойко розмірковує так:
"Як для представника медіа-сфери, для мене тема "темників" особливо болісна. Будь-який керівник від когось/чогось залежить. І намагатиметься показати, що він на своєму місці. Хтось – авторитетом, хтось – тиском, хтось – реальними справами. Я свого часу керував редакцією політичних оглядачів, був заступником директора телеканалу. І у творчому плані ніколи не робив менше, ніж мої підлеглі. Демонстрував, що вимагаю від них робити те саме, що можу сам. Зрозуміло, що комерційна структура — у власника свої погляди. Якщо держструктура, як у випадку, який ми зараз розбираємо, то та чи інша людина намагається також не увійти до клінчу з керівництвом".
Наразі, продовжує експерт, критерії оцінки ефективності змінилися. У тренді цитованість, популярність. Не хто в ефірі і як виглядає, а наскільки його дивляться і цитують, чи дослухаються думки тієї чи іншої людини.
"І рекомендації „не запрошувати”, „не бажаний” – виглядають дивно в такому розрізі. Якщо гість топовий, якщо він цікавий — це лише плюс тому чи іншому проекту. Якщо ж та чи інша точка зору з якихось причин "не формат" для тієї чи іншої редакції — можна навести відразу альтернативну, роблячи баланс. Такий умовний батл завжди цікавіший. А глядач, слухач, читач сам зробить висновок. Забороняти ж, не рекомендувати запрошувати тих чи інших людей – таке собі рішення", – упевнений Сергій Дойко.
Він наголошує, що споживач інформації повинен мати можливість отримувати її від різних спікерів, слухати різні погляди.
"Інакше це вже рашТВ виходить! – каже Сергій Дойко. – Я кардинально проти якихось заборон на гостей. Хіба що рівень їхньої експертності недостатній, якщо вони не вміють аргументувати, оперувати фактами. Впевнений, що хвиля, яка пішла зараз щодо "темників", деяким керівникам запал остудить. Так, у нас війна, низку тем потрібно подавати акуратно. Але не рекомендувати когось, виходячи з суто політичних поглядів, це рубати гілку, на якій сидиш. Що, схоже, зробили ті, хто зробив ставку на такі "темники", чим би вони не аргументували. Це тавро".
Читайте також на порталі "Коментарі" – саміт миру: чому Путін уже програв, що треба продовжувати робити Україні.
Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.