Головна Новини Суспільство події Що відбувається в енергосистемі України – чи є передумови для покращення ситуації
commentss НОВИНИ Всі новини

Що відбувається в енергосистемі України – чи є передумови для покращення ситуації

Ми зазнали втрат в енергосистемі через неготовність до масованих ударів по ній, але ворогові не вдалося занурити Україну в темряву

5 лютого 2023, 16:04 comments5391
Поділіться публікацією:

Ситуація в українській енергетиці станом на ранок 5 лютого залишалася складною. За даними "Укренерго", через посилення морозів поступово зростає споживання, в Одесі та прилеглих районах після вчорашньої масштабної аварії на одній із підстанцій продовжують діяти аварійні відключення. При цьому найближчим часом постачання електроенергії споживачам буде збільшено. Як розповів голова комітету Верховної Ради з питань енергетики та ЖКГ Андрій Герус, ЄС пішов назустріч Україні та погодився збільшити обсяги постачання електроенергії до 2 гігават, тоді як раніше діяло обмеження не більше 700 мегават. Експерти проаналізували для видання "Коментарі" енергетичні перемоги та поразки України останнього часу, розповівши, що зроблено правильно, де явно робимо помилки, чого очікувати в найближчому майбутньому.

Що відбувається в енергосистемі України – чи є передумови для покращення ситуації

Енергомережі України. Фото: з відкритих джерел

Ми потребуємо більш сучасних комплексів ППО, а також резервного енергетичного обладнання

Народний депутат України ІХ скликання, голова підкомітету Верховної Ради з питань енергетичної безпеки Вікторія Гриб головною енергетичною перемогою називає сам факт нечуваної стійкості нашої енергосистеми.


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб першими дізнатися про найважливіші події!


"Незважаючи на нескінченні ракетні удари, росіянам так і не вдалося занурити Україну в темряву, – наголошує він. – Українські енергетики творять справжні чудеса. Мало хто сподівався на те, що ми вистоїмо з огляду на кількість шкоди, яку завдали росіяни. Зруйновано більше половини енергетичної інфраструктури, не залишилося жодної ТЕС чи ТЕЦ, які б не отримали пошкоджень. Щоби зменшити дефіцит, українські енергетичні компанії вимушено імпортують електроенергію. Але саме завдяки імпорту дефіцит може зменшитись майже вдвічі".

Очевидно, продовжує нардеп, що росіяни не відмовилися від наміру остаточно вивести з ладу нашу енергосистему, тому дуже важливо посилити захист інфраструктурних та енергетичних об'єктів. Це, пояснює Вікторія Гриб, дозволить скоротити дефіцит в енергосистемі, зберегти її стабільність, задовольнити попит і населення, і бізнесу, що зазнає величезних збитків через відсутність енергопостачання.

"Ми потребуємо більш сучасних комплексів ППО, а також резервного енергетичного обладнання, особливо трансформаторів, які стали головною мішенню для ракетних ударів. Саме над цим зараз активно працюємо з партнерами на Заході, численними донорськими організаціями, Енергетичною спільнотою, USAID, GIZ та багатьма іншими", – розповідає парламентарій.

Однією з прикрих помилок української влади Вікторія Гриб вважає вкрай мізерне фінансування вугільної галузі.

"Саме вона була здатна гарантувати безперешкодну роботу теплової генерації. Це також втрачені можливості для експорту вугілля, втрачені додаткові надходження до бюджетів, втрачені інвестиції у ремонти та нове обладнання, – пояснює нардеп. – Ще одна критична помилка сьогодні – це упереджене ставлення НКРЕКУ до роботи операторів системи розподілу, які працюють на межі своїх можливостей. Штрафувати їх в умовах напруженої ситуації в енергосистемі – божевілля. Всі додаткові витрати, які накладаються "зі стелі", впадуть насамперед на плечі споживачів, аж ніяк не дозволяючи покращити якість послуг".

Зараз упор потрібно робити на розподілену генерацію та акумуляцію

Глава Експертної платформи з енергоефективності (Expert Platform for Energy Efficiency) Ігор Черкашин пояснює:

"Тут все просто. Ми живі та не під окупацією. Це перемога. Ми зазнали втрат в енергосистемі через неготовність до масованих ударів по ній. Це явна помилка керівництва енергокомпаній та державних органів".

За словами експерта, було втрачено час із заміщення резервними потужностями централізованого енерго та теплопостачання. Але завдяки самовідданості енергетиків країна не поринула у повну мороку та холод.

"Наголос потрібно робити на розподілену генерацію та акумуляцію. На енергоменеджмент воєнного часу та оптимізацію енерговитрат. Потрібен системний центр із повноваженнями з енергобезпеки, а не різноманітність органів мирного часу", – констатує Ігор Черкашин.

За умови відсутності чергових ракетних ударів, на нас чекає певне поліпшення в енергетиці

Голова Спілки споживачів комунальних послуг, голова комітету ЖКГ, благоустрою, екології та охорони довкілля Громадської Ради при КМДА Олег Попенко розмірковує так:

"У найближчому майбутньому, за умови відсутності чергових ракетних ударів, на нас чекає певне поліпшення в енергетиці. Ситуація вже зараз краща, ніж була два-три тижні тому. У Полтавській, Сумській Харківській областях практично не відключають електроенергію".

Складною, за словами експерта, у найближчі місяць-два залишатиметься ситуація на Одещині. Там, пояснює він, згоріла підстанція Укренерго, і її відновлення піде не один місяць.

"Тарифи найближчим часом ніхто не переглядатиме, – запевняє Олег Попенко. – У цьому немає доцільності, оскільки підвищення тарифів призведе лише до зростання заборгованості за житлово-комунальні послуги".

Читайте також на порталі "Коментарі" — стати членом ЄС через 2 роки: чи це вдасться Україні – від чого залежить така перспектива.
Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
comments

Обговорення

ffffd

6 лютого 2023, 02:24

Розпродаж! Норвежська Термобілизна для українських холодів (лише 690 грн.)------> https://e.vg/ntech


Новини

Підписуйтесь на повідомлення, щоб бути в курсі останніх новин!