Міністр оборони США Ллойд Остін розпорядився перевірити доступ до розвідданих та контролю над ними після арешту 21-річного військовослужбовця Нацгвардії ВПС США Джека Тейшейри, підозрюваного у зливі секретних даних Пентагону. Про що говорить "Пентагонгейт" – і до яких наслідків може призвести? Чиї справжні тіні проглядаються за цими "зливами"? Чи справа, справді, у Тейшейрі та Ко? Видання "Коментарі" із цими питаннями звернулося до експертів.
Затримання Джека Тейшейри. Фото: з відкритих джерел
Якщо Тейшейра і хотів увійти в історію, то скоріше – вляпався в неї
Телеведучий, медіаексперт, політичний оглядач Сергій Дойко нагадує, що у популярному раніше мультсеріалі "80 днів навколо світу" один із героїв, містер Філеас Фогг, постійно сипав прислів'ями та приказками. Одна з них ("Життя – ланцюг, а дрібниці в ньому – ланки. Не можна ланці не надавати значення") більш ніж підходить до ситуації зі зливом секретних документів Пентагону, вважає експерт.
"Коли багато наших політологів почали говорити про якийсь "російський слід", "глобальні змови", вони побачили ситуацію поверхово, не вникаючи в суть. Очевидно, треба бути в темі... А виходить, що прорвалася ланка загального ланцюга нацбезпеки та оборони – дурною, певною мірою, дитячою витівкою. Просто людина вирішила хайпанути. Може, щоб якось книжку написати, як він, 21-річний молодик, злив у мережу дані Пентагону. Таке також буває. І вербування чи гроші йому, схоже, були не важливими, – зазначає експерт. – Я обговорював цю ситуацію з адвокатом, політичним стратегом, членом Ради директорів міжнародної правозахисної агенції WEST SUPPORT (США) Юрієм Ванетиком, який давно живе у Штатах. Він мене спочатку здивував своїми коментарями, одразу припустивши, що йдеться про якийсь непродуманий вчинок, до певної міри "хуліганство". Ще до того, як випливла історія з Тейшейрою, Ванетик зазначав, що "російського сліду" в цій історії немає. Як, швидше за все, тут немає і комерційного інтересу. Як з'ясувалося – справа була в бажанні Тейшейри показати свою "крутість", у тому числі серед спільноти йому подібних мешканців тих чи інших інтернет-спільнот".
Зрозуміло, продовжує Сергій Дойко, що тепер у США обмежили доступ до такої інформації. Зрозуміло, що винуватець "зливу" понесе серйозну відповідальність. Як зрозуміло і те, що цей "злив" — так чи інакше — вдарив по США, їхнім союзникам, включаючи Україну. Слід чекати на певні кадрові рішення і в Пентагоні, і по лінії спецслужб, упевнений експерт.
"Що ж до Тейшейри? Якщо він і хотів увійти в історію, то скоріше – вляпався в неї. Як ті, хто нищить пам'ятки культури та мистецтва, руйнує міста, розв'язує війни", – констатує експерт.
Вкидання ні на що не вплине, крім внутрішньополітичної боротьби у США
Аналітик, політтехнолог Олександр Кочетков наголошує, що, за статистикою, 70% витоків секретної інформації здійснюють самі спецслужби з метою дезінформації супротивника.
"20% припадає на будь-яку безглуздість, коли якісь хакери заради самоствердження зламують сервер спецслужби і викладають усе скопійоване в загальний доступ. Або співробітник навіщось виносить секретні документи з офісу, а потім забуває в пивбарі. І лише 10% — це робота впровадженої агентури. Я й раніше казав: є низка ознак, що маємо справу з другим варіантом — витік через людський чинник. Але коли ця інформація з'явилася в Мережі, російські спецслужби вирішили використати ситуацію, що виникла, у своїх цілях. Вони підкоригували вихідну інформацію, зокрема це стосується військових втрат України та Росії, тривалості війни та інші моменти, а потім запустили ці вже підкориговані відомості у широке розкручування", – пояснює Олександр Кочетков.
Це вкидання, на його думку, ні на що не вплине, крім внутрішньополітичної боротьби у США.
"Усі реальні, зокрема, і загальносвітові розклади, нині визначаються в Україні – на полі бою. Інформаційні спецоперації є вторинними і діють переважно на непідготовлене населення", – резюмує аналітик.
Читайте також на порталі "Коментарі" — серія "зливів" та натяк на затягування війни: хто стоїть за цим – до чого готують нас.
Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.