Головна Новини Суспільство події Підсумки самітів НАТО, ЄС та G7: чому надія, як і раніше, тільки на ЗСУ
commentss НОВИНИ Всі новини

Підсумки самітів НАТО, ЄС та G7: чому надія, як і раніше, тільки на ЗСУ

Експерти сигналізують, що у війні з РФ на значно більшу підтримку Україна чекала від НАТО, де продовжують побоюватися лобового зіткнення з Москвою

25 березня 2022, 16:14 comments1591
Поділіться публікацією:

У Брюсселі відбулися саміти НАТО, ЄС та "Великої сімки" (G7). Експерти спеціально для видання "Коментарі" оцінили їхні результати.

Підсумки самітів НАТО, ЄС та G7: чому надія, як і раніше, тільки на ЗСУ

ЗСУ. Фото з відкритих джерел

НАТО демонструє свою слабкість, а Україна – силу

Експерт Українського інституту політики Владислав Дзівидзінський упевнений – наскільки повільно міжнародні організації реагують на цю війну, демонструє їхню явну неготовність до таких викликів.

"Якщо давати оцінку останнім заявам НАТО, ЄС та "Великої сімки", то їхня риторика швидше витримана в дусі попередньої епохи. Заяви дипломатичні, юридично розмиті, обережні. Так, організації працюють із небаченою раніше швидкістю. Так, їх оцінки, санкції стосовно агресору – жорсткіші, ніж раніше. Так, конкретика підвищилася. Але все одно це дуже слабкі реакції на мову сили, ставку на яку зробила Росія. Вона сама розуміє лише мову сили та мову максимальних обмежень. І навіть це її не одразу зупинить, – наголошує експерт. – А усілякі заяви про стурбованість, про намір продовжувати тиск, якісь попередження – вже не актуальні. Все це РФ ігнорувала раніше і, звичайно, ігноруватиме надалі".

На думку Владислава Дзивідзинського, сигнали від НАТО у стилі "якщо росіяни застосують ядерну чи хімічну зброю, то ми діятимемо адекватно" – не надто надихають.

"Те, чим зараз НАТО контрзагрожує Путіну і РФ – не така загроза для Кремля тут і зараз. Тоді як Україні тут і зараз потрібне потужне озброєння, включаючи системи ППО та ПРО. Але НАТО цього не дає. Україні тут і зараз потрібне закрите небо. Але його над нами не закривають. Допомога йде, але далеко не в тих обсягах, позиціях та термінах, які нам гостро необхідні, – наголошує експерт. – При цьому більшість звичайних європейців, американців більш адекватно, ніж влада їхніх країн, реагують на агресію Росії проти України. Розуміючи наслідки, що відбуваються, більш вірно, ніж їхні уряди або міждержавні надбудови у вигляді НАТО, ЄС, G7".

Натомість, продовжує експерт, обережну позицію керівників НАТО можна зрозуміти. Вони враховують наслідки. І частина їхньої аргументації в тому, що надання більш потужних систем озброєння, літаків Україні, закриття неба може викликати лише збільшення масштабів агресії. Привести умовно до Третьої світової війни.

"Але є й інший бік медалі. Багато хто говорить, що РФ в Україні не зупиниться. І якщо Захід дозволить Росії знищити нашу країну – він стане наступною мішенню. І Третя світова все одно станеться. Тоді як втручання НАТО в цю війну, яку навіть українська армія веде приголомшливо, дозволило б у найкоротші терміни здолати агресора", – пояснює Владислав Дзивідзинський.

Але ми маємо те, що маємо. НАТО демонструє свою слабкість, а Україна – силу. І, як вірно заявив головком ЗСУ Валерій Залужний, ми показали усьому світові, як треба боротися за свободу та рідну землю. І як би важко нам не було, але точно не буде соромно. За підсумками ж саміту НАТО, за фактом, не було нічого, що може зупинити війну тут і зараз, що може вплинути на Путіна, вважає експерт.

Щодо ЄС, то це – не військова, а політико-економічна надбудова на європейському континенті. І, виходячи з цього, реакція за підсумками цього саміту – досить адекватна, зазначає Владислав Дзивідзінський.

Зокрема, оголошено про створення Трастового фонду відновлення України, робиться багато для наших біженців, є розуміння гуманітарної катастрофи. Те, як швидко та які країни готові включатись у ці процеси – і буде індикатором ефективності запропонованих заходів.

"Щодо "Великої сімки", заяви за підсумками саміту виглядають дуже суттєво. Як і сам факт зустрічі такого рівня. Чітко заявлено прагнення якнайшвидше відмовитися від енергоносіїв із РФ, про пошук нових сировинних ринків. А слово "ембарго", яке звучить все частіше щодо російських вуглеводнів, цілком відповідає ситуації, що склалася. І це – жорсткий сигнал економіці, бізнес-елітам Росії про неминучі наслідки та максимально високу ціну війни в Україні", – каже експерт.

Владислав Дзівідзінський резюмує:

"У діях міжнародних організацій максимально ефективно наразі себе проявила "Велика сімка". Не настільки активно (тут хотілося б більшого рівня конкретики та швидкості рішень) – Євросоюз. І відверто слабко виглядає НАТО. Але всі три ці саміти – великий позитив. Весь світ реагує на відкриту російську агресію проти України. Стратегічно ми вже виграємо у цьому протистоянні. Відкрито вікно для нашої швидкої інтеграції у цивілізований світ у всіх напрямках. Завдяки самовідданості української армії та високого ступеня організації суспільства різко зріс рівень нашої державності".

Дуже важливий крок – заява про створення Трастового фонду солідарності з Україною

Експерт у питаннях національної безпеки та оборони, учасник програми Україна-НАТО Катерина Коваль наголошує, що за підсумками саміту Північноатлантичного Альянсу нам пообіцяли допомогу у вигляді протитанкових комплексів, безпілотників, певних систем ППО. Також надаватимуть підтримку щодо кібербезпеки та притягнення РФ до відповідальності за військові злочини, злочини проти людяності, скоєні на території України.

"Підтримка не така істотна, як хотілося б. Українська армія довела у боях із загарбниками свій високий професіоналізм, але нам потрібна авіація, потужні системи ППО та ПРО, щоб збивати крилаті ракети, якими нас зараз обстрілює РФ, збивати російські літаки. Однак модель саме такої підтримки з боку НАТО пов'язана з наміром мінімізувати ризики початку Третьої світової війни – застосування хімічної, ядерної зброї, поширення на всі континенти. Війни, після якої не залишиться нічого. Ось тому важлива обережність. А у майбутньому – вироблення нової системи безпеки. Важливо розуміти, що шлях до миру лежить через відповідні угоди. І їхні умови мають бути прийнятними для України. Ми чітко дали зрозуміти, що не здамо свого суверенітету", – зазначає Катерина Коваль.

У підсумковому комюніке саміту ЄС, на її думку, важливою є заява про створення Трастового фонду солідарності з Україною.

"Це дуже важливий крок, – каже експерт. — Те, що РФ цинічно називає "спеціальною військовою операцією" (і що, по суті, є війною), рано чи пізно закінчиться. І настане час відбудовувати Україну. Європа має досвід реконструкції країн. І для нас важливо взаємодіяти з ЄС щодо відновлення України після цієї війни".

Надзвичайно позитивною, за словами Катерини Коваль, є і заява лідерів "Великої сімки" щодо якнайшвидшої відмови від газу та нафти з РФ.

"Це необхідно для глобальної безпеки, тому що Росія використовує енергоносії і для прямого та непрямого шантажу, і для накопичення коштів для прямої агресії – як у випадку нападу на Україну. І необхідно позбавити її таких можливостей, вважає експерт. – Президент США Джо Байден вже пообіцяв забезпечити країни ЄС такими обсягами газу, які дозволили б їм відмовитися від закупівель російського "блакитного палива" задовго до 2030 року. І це важливий крок. Все це в купі з санкціями серйозно похитне російську економіку, вдаривши, зокрема, у військовий бюджет. Звичайно, коли під російським обстрілом гинуть українці, ми хочемо, щоб це припинилося якнайшвидше. Але в глобальних масштабах це вирішити раптово неможливо. І ЄС, НАТО, G7, як мені здається, роблять все, щоб світ настав якнайшвидше. І всі рішення, які приймаються на вищезгаданих самітах, цей світ наближають".

Читайте також на порталі "Коментарі" — експерти в ексклюзивному інтерв'ю нашому виданню розповіли, чи Лукашенко ризикне віддати наказ своїм військовим вторгнутися в Україну.




Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: https://comments.ua/

Новини