У середу, 15 листопада, на полях саміту Азіатсько-Тихоокеанського економічного співробітництва у Сан-Франциско відбулася зустріч президента США Джо Байдена та голови Китайської Народної Республіки (КНР) Сі Цзіньпіна. На думку Байдена, зустріч виявилася "конструктивною та продуктивною", а відносини між Вашингтоном та Пекіном можна охарактеризувати як конкурентні. Він вважає, що сторони досягли реального прогресу, зазначивши, що на зустрічі порушувалося і питання війни Росії проти України. Сі Цзіньпін висловив упевненість у "світлом майбутньому" китайсько-американських відносин, а також заявив про відсутність планів військових дій Китаю проти Тайваню в найближчі роки. Які висновки можна зробити на даний момент, виходячи з доступної інформації? Портал "Коментарі" із цим питанням звернувся до експертів.
Байден та Сі Цзіньпін. Фото: з відкритих джерел
Сі Цзіньпіну необхідна стабільність хоча б на американському напрямку
Політолог Володимир Цибулько міркує так:
"І для США, і для Китаю наступний рік стає роком президентських виборів (якщо те, що робиться в Китаї, можна назвати виборами; чинний президент від "Демократичної прогресивної партії" Цай Інвень переобрана 2020 року, не має права балотуватися на третій термін; інавгурацію переможця виборів заплановано на 20 травня 2024 року). Тому важливою є прогнозована поведінка партнерів. А для Байдена також важливою є тема перехоплення бачення в китайському напрямку у Трампа. Адже республіканці постійно відзначають, що Трамп нібито був більш жорстким у відносинах із Піднебесною".
До того ж, продовжує експерт, тема наркотиків є чутливою для США. Адже від синтетичних наркотиків, що транспортуються з Китаю, у Штатах гине до 50 тисяч американців.
"Ну, а тема "ядерної лінії" зв'язку, яку саме Китай відключив кілька років тому, важлива щодо стримування ядерних загроз ерефії. Адже кремль мало не щомісяця махає ядерною палицею, – пояснює Володимир Цибулько. – Для нинішнього Китаю технологічна залежність від Західного світу є важливішим чинником, ніж "велич" за російським зразком. Тим часом уже почався масовий відтік інвестиційних капіталів з Китаю, а будівельні піраміди, на кшталт компанії Evergrande, підривають стійкість економіки".
Китай постає перед кризою неплатежів, а інвестори в нерухомість влаштовують постійні акції непокори, зазначає політолог. Тому, наголошує він, Сі Цзіньпіну необхідна стабільність хоча б на американському напрямку. Адже це головний ринок збуту для китайських виробників, до того ж, інвестиції в американський борг з боку Китаю становить понад 2 трильйони доларів.
"Ця взаємозалежність робить відносини двох країн відповідальнішими", – констатує Володимир Цибулько.
Стратегічних рішень прийнято не було
Експерт Аналітичного центру "Об'єднана Україна" Олексій Кущ упевнений, що для України це була дуже вагома зустріч.
"І вкрай важливо, – зазначає він, – що напередодні переговорів Байдена та Сі Цзіньпіна до США прибула наша делегація на чолі з першим віце-прем'єром – міністром економіки Юлією Свириденко, до складу якої входив і голова Офісу президента України Андрій Єрмак".
Олексій Кущ нагадує, що наша делегація у Вашингтоні додатково презентувала американському істеблішменту український план миру, який раніше був представлений, у тому числі, на Мальті, країнам Глобального Півдня.
"А Китай – одна із осьових країн Глобального Півдня. І в Сан-Франциско, фактично, відбувалася зустріч Колективного Заходу (з лідерством США) та Глобального Півдня (з лідерством КНР)", – пояснює експерт.
Стратегічних рішень, за його словами, не було прийнято. Але окреслено певні контури того, щоб суперництво США та Китаю не виходило за якісь "червоні лінії".
"Напевно, Байден та Сі могли обговорювати питання припинення війни РФ проти України, – вважає Олексій Кущ. – Китай дуже сильно впливає на Росію. І добре, що Україна напередодні американо-китайських переговорів провела низку міжнародних форумів, низку важливих зустрічей безпосередньо у США. Сподіватимемося, що контури, які ми позначили, стали основою діалогу Байдена з Сі в ракурсі завершення російсько-української війни".
Читайте також на порталі "Коментарі" — фронт у позиційному безвиході: як Україні змінити ситуацію.
Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.