Головні підсумки саміту Європейської політичної спільноти – який результат для України

Україна ще раз голосно заявила, що є частиною Західного світу, і це вже незаперечний факт

На полях саміту лідерів Європейської політичної спільноти в іспанській Гранаді, куди було запрошено і президента України Володимира Зеленського, прийнято потужні рішення щодо надання нам ППО, артилерії, далекобійної зброї. Про це заявив сам український лідер під час вечірнього звернення 5 жовтня, подякувавши за відповідні рішення Іспанії, Італії, Франції, Німеччині та Великобританії. Також Зеленський провів низку особистих зустрічей із керівництвом цих країн, Європарламенту та Євроради. Які висновки можна зробити з цього європейського вояжу президента України, який проходить на тлі непростої для нас ситуації, що складається що в Європі, що в США? Видання "Коментарі" із цими питаннями звернулося до експертів.

Візит Зеленського виявився успішним, хоч і з сумним, трагічним відтінком

Політолог, директор Агентства моделювання ситуацій Віталій Бала звертає увагу, що участь Зеленського у саміті Європейського політичного співтовариства у Гранаді збіглася з російським ударом по селу Гроза у Харківській області, де загинуло понад 50 осіб.

"З огляду на те, що однією з головних тем зустрічі була допомога Україні, у тому числі в контексті того, що з наданням її з боку США виникли складнощі, трагедія в Грозі зробила це питання ще більш гострим і актуальним", – вважає експерт.

Він зазначає, що президент провів низку зустрічей із лідерами провідних європейських країн. З прем'єр-міністрами Іспанії, Італії, Великобританії, з президентом Франції, з канцлером Німеччини. І скрізь наголошувалося на важливості зміцнення протиповітряної та протиракетної оборони України. У контексті вже не лише зимового періоду (коли РФ активізує удари по нашій енергосистемі), а й – обстрілів портової інфраструктури, а також звичайних мирних населених пунктів.

"У результаті та сама Іспанія пообіцяла нам шість систем Hawk (американський військовий зенітний ракетний комплекс середньої дальності), а Німеччина – зенітно-ракетні комплекси (ЗРК) Patriot. Закликав Зеленський і до продовження підтримки нашої країни, вкотре наголошуючи на тому, що програш України – це буде програш усього Західного світу. Візит був успішним, але з погляду подій у Грозі – із сумним, трагічним відтінком", – констатує Віталій Бала.

Країни Заходу залишаються єдиними у бажанні зупинити авторитаризм

Екс-дипломат, політичний експерт, заступник командира роти добровольчого формування Бориспільської місцевої територіальної громади №1 Вадим Трюхан поділився таким коментарем:

"5 жовтня, коли президент Зеленський перебував у Гранаді, зустрічаючись з лідерами держав ЄС та їхніми партнерами, у Сочі на так званому дискусійному клубі "Валдай" майже чотири години говорив Путін. Розповідав, що Захід нібито сотні років грабував решту світу, що саме Захід щось винен і Росії, і країнам Глобального півдня, і ще комусь, що саме Захід винний у війні в Україні. Запевняв, що Росія - це самобутня цивілізація з претензією на те, що їй можна все. У Сочі, по суті, був шабаш автократичного лідера та його васалів, прихильників, пропагандистів. Тоді як у Гранаді зустрічалися лідери іншого світу – демократичного, розвиненого, цивілізованого. Вони говорили про те, як розвивати економіку, як удосконалити систему безпеки, як зробити світ справедливішим".

На думку експерта, те, що низка провідних країн ЄС, а також Великобританія пообіцяли Україні ще більше допомагати у сфері оборони – це сигнал, що демократичний світ, країни Заходу залишаються єдиними у бажанні зупинити авторитаризм, агресивні режими, які ламають міжнародне право, намагаються поставити. на коліна Західного світу.

"У Сочі ж лунали відлуння ультиматуму, який у грудні 2021 року висунув Путін, вимагаючи відсунути НАТО до кордонів 1997 року. Коли його дипломатично послали, він вторгся в Україну, а НАТО з того часу стало лише сильнішим і більшим (за рахунок вступу туди Фінляндії, на черзі – Швеція, а там і наш час прийде). Фактично дві ці вчорашні зустрічі (у Гранаді та Сочі) стали каталізатором, який прискорить об'єднання одних країн – навколо демократичного світу, інших – навколо авторитарних режимів, сил темряви, які уособлюють зараз РФ, КНДР (Північна Корея), Іран та низка інших менш значущих, частково васальних держав", – вважає Вадим Трюхан.

Він наголошує: те, що Україна є частиною Західного світу – вже незаперечний факт. І візит Зеленського до Гранади став певною мірою історичним, завершивши дрейф нашої країни від темряви Московії – до світла демократії.

"Повідомлення про те, що отримаємо нові системи озброєнь, зокрема ППО, свідчить про те, що Україна серйозно готується до осінньо-зимового сезону, коли інтенсивність ракетно-дронових атак з боку Росії зросте. З особливим прицілом на енергетичну структуру. Добре, що на Заході це розуміють – і допомагають нам готуватися, – зазначає експерт. – Погано, що там досі не дозріли до розуміння необхідності надавати нам більше зброї, у більшому асортименті, щоб ми зламали хребет російській воєнщині, змусивши окупаційну армію капітулювати, а путінський божевільний режим – впасти".

Читайте також на порталі "Коментарі" - чому Заходу не вдасться уникнути прямого конфлікту з РФ – що відбувається всередині ЄС та США.