Головна Новини Суспільство події Гарантії безпеки: на що розраховує Україна та чи можемо отримати ізраїльську модель
commentss НОВИНИ Всі новини

Гарантії безпеки: на що розраховує Україна та чи можемо отримати ізраїльську модель

Йдеться зараз про гарантії довгострокової стратегічної підтримки України з метою підвищення нашої обороноздатності

9 січня 2024, 13:15 comments1085
Поділіться публікацією:

Президент України Володимир Зеленський визначив учасників делегації з переговорів щодо гарантій безпеки для нашої країни. Раніше Зеленський припустив, що Україна отримає гарантії безпеки від США по ізраїльській моделі. Які очікування від переговорів? Що й від кого може отримати Україна? Портал "Коментарі" із цими питаннями звернувся до експертів.

Гарантії безпеки: на що розраховує Україна та чи можемо отримати ізраїльську модель

Гарантії безпеки України. Фото: із відкритих джерел

Нам уже зараз потрібні гарантії довгострокової підтримки з боку партнерів

Політолог, викладач Київського національного університету (КНУ) імені Тараса Шевченка, експерт з міжнародної політики Петро Олещук нагадує, що тема переговорів щодо гарантій безпеки для України порушується досить давно. Але розпочала остаточно формуватися лише торік.

"Призначення на чолі відповідної групи переговорників з нашого боку глави Офісу президента Андрія Єрмака також не дивує. Він і раніше відповідав за цей напрямок. Тут можна згадати "групу Єрмака-Макфола" (займається питанням санкцій проти РФ) або групу, до якої входили Єрмак та екс-генсек НАТО Расмуссен (займалася саме гарантіями безпеки для України)", – зазначає політолог.

За його словами, у контексті останньої ініціативи, за результатами Вільнюського саміту НАТО, схвалено рішення, що обговорюватимуться питання надання Україні гарантій безпеки з провідними країнами ("Велика сімка" +…). Із укладанням відповідних угод.

При цьому, уточнює Петро Олещук, йдеться зараз про гарантії довгострокової стратегічної підтримки України з метою підвищення нашої обороноздатності, можливості давати відсіч агресії.

"Слід розуміти, що Україна не розглядає ці гарантії як альтернативу членству в НАТО. Євроатлантична інтеграція залишається нашою стратегічною метою, на чому неодноразово наголошував президент Зеленський. Але з огляду на те, що ніхто не знає, скільки часу займе наш шлях в НАТО, нам уже зараз потрібні гарантії довгострокової підтримки з боку партнерів. Про що мають бути укладені відповідні угоди, – констатує експерт. – Зараз у нас є серйозні зрушення щодо укладання таких домовленостей із Великобританією, тривають переговори з іншими державами, включаючи США".

Україні було б корисно отримати статус основного союзника США поза НАТО

Медіаексперт, член Ради з питань свободи слова за президента Володимира Зеленського, екс-заступник міністра інформполітики (з 2015 по 2016 рр.), радник міністра оборони України (2014-2015) Тетяна Попова поділилася таким коментарем:

"Статус Ізраїлю, якщо його правильно інтерпретувати, звучить як статус основного союзника США поза НАТО (MNNA). Цей термін виник у 1989 році завдяки розділу 2350a, доданому американським сенатором Самюелем Нанном до 10 розділу Кодексу США. Наявність статусу не визначається участю відповідних країн у тих чи інших військових блоках. Союзники затверджуються розпорядженням міністра оборони США (глава Пентагону), але за наявності згоди на це держсекретаря (глава Держдепу)".

Ізраїль, зазначає експерт, поряд з Австралією, Єгиптом, Південною Кореєю та Японією став одним із перших таких союзників Штатів.

"Наявність такого статусу дає змогу отримувати від США додаткові військові та фінансові ресурси. При цьому така допомога звільняється від обмежень, що накладаються актом щодо експортного контролю над озброєннями, – розповідає Тетяна Попова. – У 2014 році до Конгресу було внесено законопроєкт, згідно з яким статус MNNA може бути запропонований Україні, Молдові та Грузії. Але поки що такого рішення не прийнято. Якщо його приймуть щодо нашої країни, то вже на офіційному рівні буде затверджено пріоритетність співпраці Вашингтона з Києвом. Наші країни зможуть спільно брати участь в оборонних ініціативах, обмежених контртерористичних заходах, у космічних проєктах. Крім того, проводити разом дослідження військового характеру. Також статус основного союзника США поза НАТО відкриває доступ до постачання обмежених видів озброєння. Напевно, існують ще якісь додаткові законодавчі рішення США щодо співпраці з Ізраїлем. Але навіть наявність MNNA, як бачимо, розкриває широкі можливості. І, звісно, отримати його для України було б більшим позитивом у рамках зміцнення нашої безпеки".

Водночас, зазначає експерт, наявність такого статусу не є гарантією того, що РФ боялася б чи боятиметься нападати на нас. Але вона точно діяла б набагато обережніше, якщо б отримали ми MNNA до 2022 року.

"Ймовірність отримання його в нинішній ситуації, особливо з огляду на скільки озброєнь ми вже отримали від США, є досить високою. І відкриє доступ Україні до додаткових сучасніших видів озброєнь. Але домовленості щодо гарантій безпеки, які намагається зараз укласти Україна з низкою країн, можуть відрізнятися від MNNA", – пояснює Тетяна Попова.

Читайте також на порталі "Коментарі" – що зараз відбувається у війні: до чого готуватись Україні.




Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: https://comments.ua/

Новини