Російське керівництво розробило плани вторгнення до Молдови найближчим часом. Про це повідомляє The Times з посиланням на джерела в українському військовому керівництві. Експерти оцінили для видання "Коментарі" ймовірність такого сценарію.
Карта. Фото: Апостроф
Будь-який наш тербат з півночі Одеської області може поставити крапку у спробах росіян руками Тирасполя повоювати
Експерт ГО "Бюро аналізу політики" Віктор Бобиренко вважає, що російського вторгнення до Молдови, швидше за все, не буде.
"Як кажуть, в Україні – це "понти для приїжджих". Ось і все, що можемо спостерігати з боку РФ у придністровському кейсі – це понти. Усі ці "теракти", "обстріли" та інше нагнітання. Так, росіяни проводять там певні маневри. У тому числі інформаційні. Качають ситуацію. Але на щось серйозне вони не мають ні сил, ні коштів", – пояснює Віктор Бобиренко.
Він нагадує, що у Придністров'ї знаходиться лише близько 2 тис. т.зв. "миротворців" із РФ, які, м'яко кажучи, до війни не готові.
"Треба б, щоб Молдова попросила Україну поставити крапку у всій цій історії, що тривала. Щоб Придністров'я перестало бути головним болем офіційних Києва та Кишинева. Але без запрошення ми туди не можемо увійти. А от якщо туди без запрошення полізуть росіяни – ми зреагуємо. Причому жорстко. Їхні вертольоти та літаки до Придністров'я не долетять. А наші ракети долетять. І до гелікоптерів та літаків країни-агресора, і до військових складів у Придністров'ї – якщо знадобиться. Тож у військовому плані у Придністров'ї все убого. Навіть з урахуванням російської там присутності. Будь-який наш тербат з півночі Одеської області може поставити крапку у спробах росіянам руками Тирасполя повоювати", – прогнозує Віктор Бобиренко.
Розглядаючи цю дуже критичну та небезпечну для України ситуацію з Придністров'ям, можна побачити у ній і певний позитив
Політолог, експерт з питань російської агресії проти України Віктор Каспрук вважає, що інформацію про наміри РФ вторгнутися до Молдови слід розглядати всерйоз.
"Незважаючи на те, що Росія не має кордону з Молдовою, не визнане ніким Придністров'я стало тим плацдармом, через який Москва планувала і планує дестабілізувати ситуацію в Україні на Південно-Західному напрямку, – пояснює експерт. – І хоч у Путіна сьогодні немає можливості пробити прямий коридор у Придністров'ї, у Кремлі не скидають із порядку денного планів пробитися туди, окупувавши Одеську та Миколаївську області України".
На думку Віктора Каспрука, єдиним реальним варіантом для Росії вторгнутися в Молдову і окупувати її територію може стати висадка туди повітряного десанту з Криму на військових вертольотах.
"Але для цього їм доведеться пролітати територією української держави. Тому важливо зараз подумати, як зробити так, щоб ці російські гелікоптери взагалі не долетіли до Молдови", – зазначає експерт.
Не можна виключати, продовжує він, що на 9 травня РФ намагатиметься визнати "незалежність" Придністров'я, таким чином повторити те, що вона вже зробила у разі визнання "незалежності" так званих "ДНР/ЛНР".
"Розглядаючи цю дуже критичну та небезпечну для України ситуацію з Придністров'ям, можна побачити у ній і певний позитив. Адже в Москві люблять повторювати те, що, на їхню думку, вдалося їм у попередніх "миротворчих місіях". Тому якщо Путін дійсно вирішить підвищити ставки і спробує вторгнутися в Придністров'я, то прогнозовано він діятиме за "донбаським сценарієм". Адже в Кремлі не дуже люблять морочитися, щоби вигадувати щось кардинально нове. Якщо Москва почне "придністровську кампанію", можна спрогнозувати, що навряд чи очікує легка прогулянка по чужих землях незалежної держави Молдови. Оскільки в цьому випадку на допомогу Молдові може прийти Румунія, в якій багато хто в політичних елітах вже давно не виключає приєднання Молдови до Румунії. Таким чином, виникне протистояння РФ із Румунією, яка вже давно є членом НАТО – і може розраховувати на підтримку Північноатлантичного альянсу", – наводить розклад Віктор Каспрук.
А це, акцентує він, докорінно здатне переформатувати всю ситуацію навколо Молдови, підштовхуючи Румунію ухвалити рішення про об'єднання з нею в одну державу.
"Питання тільки в тому, чи потрібне Бухаресту російськомовне та російсько-орієнтоване Придністров'я? Адже його інтеграція до об'єднаної нової Румунської держави виглядає дуже проблематично. А з огляду на той факт, що саме Придністров'я колись було ні чим іншим, як частиною Вінницької області України, не можна виключати, що Бухарест сам ініціює питання його передачі нашій країні, – припускає експерт. – Україні ні в якому разі не потрібен проросійський анклав поряд із її територіями. Тому вже зараз Києву слід провести з нашими західними союзниками консультації, що робити далі з Придністров'ям. Адже не можна допускати того, щоб форпост агресивної Росії загрожував і надалі безпеці України. Рішення з цього питання необхідно ухвалити найближчим часом".
Читайте також на порталі "Коментарі" – військовий історик назвав дату, коли Україна отримає перевагу над росією на фронті.
Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.