Головна Новини Суспільство події Чому знову почалися розмови про підвищення тарифів на електроенергію – чи можна цього уникнути
commentss НОВИНИ Всі новини

Чому знову почалися розмови про підвищення тарифів на електроенергію – чи можна цього уникнути

З самого початку було ясно, що стрибок тарифів на електроенергію з червня – не останній

22 червня 2023, 16:42 comments3305
Поділіться публікацією:

У ДТЕК вважають, що нещодавнє підвищення тарифу на електроенергію для побутових споживачів до 2,64 грн за кіловат-годину все одно не означає, що українці сплачують реальну ціну за світло. Мовляв, справедлива ціна 5,44 грн. за кіловат-годину, а не 2,64 грн. На це відреагував експерт Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук. На його думку, така заява ДТЕК з'явилася неспроста. З огляду на те, що дана компанія Ахметова не продає населенню електроенергію, це може свідчити про її бажання зайти ще більше на ринок електроенергії – або вимагати серйозного підняття тарифів. Чи справді українців уже готують до нового підвищення тарифів? Чи можлива ринкова ціна на електроенергію в українських реаліях воєнного часу? Видання "Коментарі" із цими питаннями звернулося до експертів.

Чому знову почалися розмови про підвищення тарифів на електроенергію – чи можна цього уникнути

Підвищення тарифів на електроенергію. Фото: з відкритих джерел

Держава перекладає на простих споживачів проблеми в енергосфері, із наповненням бюджету, проблеми приватних структур

Голова Союзу споживачів комунальних послуг, голова комітету ЖКГ, благоустрою, екології та охорони довкілля Громадської Ради при КМДА Олег Попенко поділився такою думкою:

"Те, що українців готують до значного підвищення тарифів на електроенергію, було зрозумілим ще минулого року. Ситуація така, що стрибок даних тарифів із червня – не останній. І, якщо їх не підвищать ще раз у поточному році, то точно зроблять це наступного року. При цьому будь-які цифри, що озвучуються, нібито ринкових тарифів – профанація".

Тарифи, пояснює експерт, формують обленерго, їх затверджує Національна комісія, яка здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКУ). Але, підкреслює він, будь-які цифри, що пропонуються з різного роду "аргументацією", не мають нічого спільного з нинішньою реальністю.

"Як під час війни можна говорити про підвищення тарифів для населення, тоді як наші обленерго надприбуткові та входять до топ-50 платників податків? Чому держава перекладає на простих споживачів проблеми в енергосфері, із наповненням бюджету, проблеми приватних структур? Це неприпустимо навіть у мирний час, а у військовий – тим більше", – упевнений Олег Попенко.

За його словами, якщо зайшла мова про чергове бажання підвищити тарифи, хотілося б побачити реальні цифри – скільки коштує генерація, послуги обленерго.

"Вони різні у кожній області, – зазначає експерт. – Але всіх об'єднують надприбутки навіть у період війни. То чи є сенс піднімати тарифи лише тому, що частина енергетики розповідає про свою нібито збитковість? Може, слід спершу розібратися з корупцією, у тому числі у цій сфері?".

Важливо розуміти, що навіть після підвищення тарифів на електроенергію ціни не стали ринковими

Фахівець із держполітики у паливно-енергетичному комплексі, доктор наук з державного управління Геннадій Рябцев міркує так:

"Безумовно, нинішня ціна, яку платить за електроенергію пересічний українець – нижча за ринкову. Це відомо всім, хто опікується питаннями енергетики. Нещодавнє підвищення цін, проведене урядом, не вирішило жодної проблеми функціонування ринку електричної енергії. Це скоріше тимчасовий крок, необхідний для формування оборотних коштів в учасників енергоринку. Гроші їм потрібні для проведення планових ремонтів та відновлення обладнання, пошкодженого російськими обстрілами".

Але навіть після цього підвищення ціни не стали ринковими, підкреслює експерт. І нагадує, що промислові споживачі платять за електроенергію у рази більше, ніж домогосподарства.

"В уряді це знають. Але так і не наважилися вирівняти ціни на рівні, який би повною мірою компенсував усі витрати генеруючих та розподільчих компаній, – зазначає Геннадій Рябцев. – Учасники ринку давно пропонували уряду піти іншим шляхом. А саме – дозволити попиту та пропозиції самостійно встановити рівноважну ціну. Після чого адресно компенсувати різницю між нею та нинішньою ціною незаможним верствам населення. Говорячи про 5,44 грн за кіловат-годину, ДТЕК пропонує ту саму рівноважну ціну, щодо якої слід проводити подальші розрахунки компенсацій".

Зрозуміло, продовжує експерт, що це лише пропозиція одного з учасників ринку. І уряд навряд чи найближчими місяцями змінить вже ухвалене раніше рішення.

"З одного боку, це добре для пересічного споживача, якому не доведеться платити ще більше (принаймні до початку опалювального сезону). З іншого боку, це погано, тому що будь-які відмінності в цінах відкривають можливості для спекуляцій і зловживань", – констатує Геннадій Рябцев.

Читайте також на порталі "Коментарі" — узгоджено 11 пакет санкцій проти РФ: які очікування – чи будуть потужні удари.




Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: https://comments.ua/

Новини