Із 13-м пакетом санкцій проти РФ, який Євросоюз намагається погодити до річниці російського широкомасштабного вторгнення в Україну, схоже, виникли проблеми. З'явилися повідомлення, що Угорщина блокує процес. А основна причина — санкції проти китайських компаній (за підтримку російського ВПК), які мали намір прописати в 13-му пакеті. Про що говорить те, що відбувається навколо нового санкційного пакету? Як зробити економічні удари по РФ та її явним та таємним помічникам – більш ефективними? Видання "Коментарі" з цими питаннями звернулося до експертів.
Санкції проти Росії. Фото: з відкритих джерел
Санкції мають дуже умовний характер
Головний економіст, керівник з економічних реформ Офісу простих рішень та результатів Ярослав Романчук міркує так:
"На фоні всіх обговорень щодо санкцій проти РФ слід згадати нещодавню заяву одного із російських топ-чиновників. За його словами, із 500 провідних європейських компаній Росію де-факто залишили лише сто. А ті, хто залишив, готові будь-якої миті повернутися. Це – відображення того, чого реально вартують санкції, різноманітні заяви, постанови і так далі".
У дронах та ракетах, якими рашисти обстрілюють Україну, ми знаходимо величезну кількість деталей країн Заходу, нагадує експерт. Звідки висновки – санкції мають досить умовний характер, більше політично-психологічний, ніж реально економічний.
"Була і залишається жорстка правда – без адекватних постачань зброї Україні, без обнулення чи обвалу цін на енергоресурси у світі, Росія має великий запас міцності, щоби вести війну. Причому не лише проти України, а й проти всього демократичного світу. Що вона і робить, вже навіть явно погрожує Європі", – констатує Ярослав Романчук.
Єврокомісія та Єврорада знайдуть можливості обійти претензії Угорщини
Доктор економічних наук, професор, заслужений економіст України, народний депутат V-VI скликань Олексій Плотніков закликає не перебільшувати роль Угорщини.
"Зрозуміло, що вона намагається проявити якусь "самостійність", "особливу думку". У тому числі – задля отримання деяких преференцій від ЄС. Про це були спроби блокувати старт переговорів щодо вступу України до ЄС, пакету допомоги нам, тих чи інших санкційних пакетів проти РФ. І те, що відбувається зараз навколо 13-го пакету, цілком вписується у політику угорської влади. Якась спроба довести собі свою значущість", – пояснює експерт.
На його думку, Єврокомісія та Єврорада знайдуть можливості, щоб усі позиції, що закладаються у новий пакет санкцій, були реалізовані, незважаючи на те, що заявляє Угорщина.
"Що стосується посилення економічного тиску на РФ, тут слід розуміти низку факторів. По-перше, санкції приймаються дуже повільно, нерішуче і далеко не в тому вигляді, в якому було б слід. Саме тому немає такого руйнівного впливу на економіку країни-агресора. Це все, звісно, буде. Але у віддаленій перспективі. А хотілося б – тут і зараз. По-друге, варто було б повністю заборонити товарообіг із РФ. Незважаючи на групи товарів. По-третє, абсолютно відрубати росіянам SWIFT (міжнародна міжбанківська система передачі інформації та здійснення платежів). По-четверте, блокувати в'їзд громадян РФ до європейських країн. Більш рішучі кроки могли б швидше загнати російську економіку в безвихідь. А дрібні уколи так не спрацюють", – упевнений Олексій Плотніков.
Вже кілька років Угорщина фактично виступає лобістом країни-агресора у ЄС
На думку кандидата економічних наук, екс-директора з розвитку бізнесу АТ "Укрзалізниця" Андрія Рязанцева, ігри Угорщини навколо чергового санкційного пакету підтверджують, що вона є в ЄС "п'ятою колоною". І завжди знайде причини, щоби підіграти РФ.
"Лише вольові рішення, відхід від ухвалення рішень консенсусом (коли згоду мають висловити усі 27 членів Євросоюзу) можуть вирішити цю проблему, – упевнений він. – Неправильно, коли одна країна йде проти думки інших членів ЄС, змушуючи їх жертвувати спільними інтересами заради меркантильних "хотілок" угорського керівництва".
Офіційний Будапешт, продовжує Андрій Рязанцев, чітко дав зрозуміти, що для нього погані демократичні цінності та принципи. Що ставка робиться на індивідуальні економічні інтереси, не виключено що і під впливом деяких чинників шантажу та компромату з боку РФ.
"Як наслідок – уже кілька років Угорщина виступає фактично лобістом країни-агресора в ЄС. Лише спільна позиція європейської спільноти може допомогти вирішити ситуацію. І ця позиція має полягати у перегляді ухвалення рішень консенсусом. Настав час переходити до іншої системи — дві третини голосів або інші варіанти", – вважає експерт.
Читайте також на порталі "Коментарі" — чи можна шляхом санкцій змусити Росію зупинити війну: на який крок має зважитися Захід.
Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.