Головна Новини Суспільство події Чи справді США залишають Європу та Україну: як трансформується світ
commentss НОВИНИ Всі новини

Чи справді США залишають Європу та Україну: як трансформується світ

В перспективі американці взагалі планують відмовитися від своєї присутності в Європі

8 квітня 2025, 18:18 comments3534
Поділіться публікацією:

На фоні катастрофічної нестачі в України батарей Patriot та ракет до них з’явилася інформація про те, що командування Сухопутних військ США в Європі та Африці оголосило про "давно заплановану" передислокацію американського військового персоналу та техніки з аеропорту Ясенка в Польщі поблизу Жешува. Звертає на себе увагу, що саме це місто є ключовим хабом допомоги Україні. Чи не може бути це першим дзвіночком, що США хочуть остаточно перекласти справу підтримки України у війні виключно на європейців? Видання "Коментарі" з цими питанням звернулося до експертів.

Чи справді США залишають Європу та Україну: як трансформується світ

Допомога Україні. Фото: з відкритих джерел

Американці зменшують військову присутність у Європі

Політолог, викладач Київського національного університету (КНУ) імені Тараса Шевченка, експерт з міжнародної політики Петро Олещук зазначив, що в першу чергу потрібно відзначити, що останнім часом Сполучені Штати обрали в якості стратегії зміну пріоритетів в контексті своєї військової присутності. Тобто, з одного боку, позначено в якості кінцевої мети переорієнтацію на Тихоокеанський регіон, збільшення там військової присутності. 

"Паралельно з цим окреслюється стратегічна мета зменшення присутності в Європі і, зокрема, у східній Європі так само. Це виражається в численних планах переведення військових контингентів з Європи в інші частини світу. Ну і, загалом, зменшення прямої військової присутності Сполучених Штатів в регіоні. Нещодавно в американських ЗМІ було опубліковано злив військової доктрини, яка, зокрема, передбачає, що Сполучені Штати планують передати європейцям повністю питання безпеки Європи і загалом військової присутності НАТО. Залишаючи за собою лише, так би мовити, ядерне стримування Росії. Всі інші аспекти стримування повинні брати на себе європейці. Тому загалом будь-які відповідні переміщення варто розглядати не як щось часткове, а як вираження загальної американської стратегії, яка відображає у собі політику адміністрації Трампа", – зазначив експерт. 

За його словами, сенс цієї стратегії полягає у тому, що американці зменшують військову присутність у Європі, а потім, в перспективі, взагалі планують від неї відмовитися. І очікують, що європейці переберуть на себе всі питання власної безпеки. 

"Так само треба розуміти що адміністрація Трампа на даний момент не планує постачання якихось нових видів озброєнь. Продовжується постачання озброєнь, які були замовлені ще за часів адміністрації Байдена. Але, коли це все завершиться, то очевидно, що адміністрація Трампа не планує якихось нових постачань зброї. Тому це треба теж враховувати. Чи не зміниться політика адміністрації Трампа з часом? Цілком може змінитися. Тим більше, що заявлено про начебто плани Трампа про збільшення видатків на оборону. Але поки що американці зменшують військову присутність в Європі, виводять війська, перекладаючи відповідальність на самих європейців", – констатував політолог.

Маємо побудувати нову систему глобальної безпеки

Експерт у питаннях національної безпеки та оборони, учасник програми Україна-НАТО Катерина Коваль так прокоментувала ситуацію:

"Ми маємо пам'ятати про те, що сучасний світ завжди трансформується і змінюється. І таким чином від глобальної моделі світу ми прийшли знов до біполярної моделі. Така модель вже існувала в другій половині XX століття, коли полюсами були Сполучені Штати і колишній Радянський Союз. І на сьогодні такими полюсами є Європейський Союз і Сполучені Штати Америки. Тому ми бачимо, що світ трансформується і політика змінюється. Наприклад в рамках формату "Рамштайн" бачимо, що в рамках трансформації світу Сполучені Штати вже не головують, як це було раніше. На засіданнях тепер головує Велика Британія. Також ми спостерігаємо за тим, що Європейський Союз заявляє не просто про зміцнення своєї обороноздатності, а про створення власне нової оборонної моделі".

За словами експерта, також ми бачимо офіційні перемовини з представниками урядів країн Європейського Союзу про направлення в майбутньому військового контингенту в Україну. 

Катерина Коваль наголосила, Україні вкрай важливо партнерство з цими двома полюсами.

"Незалежно від того, як трансформується цей сучасний світ, ми є, перш за все, економічно вигідним партнером для обох полюсів, як для США, так і ЄС. Ми маємо спиратися на те, що Україна стає флагманом нової системи глобальної безпеки. Особисто на всіх міжнародних майданчиках закликаю наших міжнародних партнерів розглядати Україну, як економічно вигідного партнера. Але, якщо ми говоримо про те, що певна військова допомога нам надається на умовах допомоги, то ми говоримо не лише про допомогу Україні, а ми говоримо про те, що зараз весь демократичний світ зіштовхнувся з викликом агресії. Причому агресором є не лише Російська Федерація. Якщо ж ми хочемо побудувати новий світ в рамках нової системи глобальної безпеки, то мова має йти не лише про допомогу Україні, а про внесок кожної країни в нову систему глобальної безпеки", – підсумувала експерт.

Читайте також на порталі "Коментарі" — яку стратегію обрав Кремль: чому Путіну вигідно відсувати перемир'я.




Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Новини