Рубрики
МЕНЮ
Кравцев Сергей
У Міненергетики спробували пояснити підвищення з 1 червня тарифів на електроенергію для побутових споживачів усіх побутових споживачів до 2,64 грн/кВт-год (раніше – 1,44 грн/кВт-год за споживання 250 кВт-год на місяць та 1,68 грн /кВт-год, якщо споживається більше). Мовляв, це зовсім не для того, щоб збагатити фінансові показники українських енергетичних компаній, а виключно через те, що ті поставлені на межу виживання через руйнівні російські удари по українській енергосистемі. Чи згодні з подібними твердженнями? Чи мав уряд інший вихід, ніж під час війни підвищувати тарифи? Видання "Коментарі" із цими питаннями звернулося до експертів.
Тарифи. Фото з відкритих джерел
Експерт із енергетичних ринків компанії Dragon Capital Денис Саква вважає, що рішення про підвищення тарифів на електроенергію для населення вже дуже давно перетримано.
За його словами, так зупиниться нестримне зростання боргів, які з'явилися в енергосекторі (з початку року – понад 13 млрд. грн. додаткових боргів).
Навіть зараз, наголошує він, ситуація вирішується лише частково. Компенсації населенню з боку Енергоатому та Укргідроенерго залишаються просто у менших обсягах.
Фахівець із держполітики у паливно-енергетичному комплексі, доктор наук з державного управління Геннадій Рябцев міркує так:
Вирішити проблему, за словами експерта, можна було двома способами.
Перший – вирівняти ціни для всіх категорій споживачів, залишивши відмінність лише за обсягами споживання, класом напруги та часу споживання. Одночасно надавши малозабезпеченим верствам населення монетарну адресну допомогу в обсязі, що відповідає приросту тарифів.
Другий шлях – підвищення ціни електроенергії для домогосподарств за збереження спеціальних зобов'язань (PSO, коли послуга надається за ціною, нижчою від ринкової). Уряд вибрав саме цей варіант – як найпростіший, зазначає Геннадій Рябцев. Однак він здатний вирішити проблему нестачі коштів енергокомпаній лише частково у міжсезонний період. Адже зберігає дисбаланси на ринку після введення PSO.
Читайте також на порталі "Коментарі" — що вирішить Захід із членством України в НАТО – чому Києву може стати в нагоді досвід Ізраїлю.
Новини