Головна Статті Суспільство Скандали Правоохоронні органи рясніють скандалами – хто і чому «замазався» у резонансних справах відомств
commentss Cтатті Всі новини

Правоохоронні органи рясніють скандалами – хто і чому «замазався» у резонансних справах відомств

Резонансні скандали у правоохоронних відомствах за останні роки війни в Україні

7 липня 2025, 06:11 comments1029
Поділіться публікацією:








Міцний тил та якісна робота правоохоронних органів в умовах війни – одна з найважливіших складових перемоги на фронті. Однак в Україні правоохоронці раз у раз фігурують у скандалах – "замовні" обшуки, вивезення корупціонерів за кордон, можливе відмивання хабарів через криптовалюту, такі будні деяких правоохоронців сьогодні.

Правоохоронні органи рясніють скандалами – хто і чому «замазався» у резонансних справах відомств

Фото: колаж порталу "Коментарі"

Представники яких відомств останнім часом засвітилися у скандалах, розбиралися "Коментарі".

Обшук під замовлення на квартиру для наркополіцейського?

Як нещодавно повідомляли в громадській організації СтопКор, у Департаменті по боротьбі з наркозлочинністю Нацполіції (ДБН) може процвітати схема із замовними кримінальними справами та обшуку для вимагання хабарів. Співробітників ДБН в особі заступника начальника управління ДБН Олександра Вербовського, Сергія Мар'янова – начальника 1-го управління ДБН та Олександра Осипова, який, за словами джерел, бере участь безпосередньо у слідчих діях.

Стверджується, що схема може мати такий вигляд: обирається "зручна" особа, її прізвище вносять у кримінальне провадження, суд видає рішення на обшук, далі — вилучення майна, натяки на "договірність", і зрештою — фінансову вимогу.

"Просто прийшли з обшуком, нічого не знайшли, але забрали речі. Пізніше натякнули через адвоката: 10 тисяч доларів — і все залагодимо", — розповідає один із потерпілих.

Юристи підтверджують: подібні історії не є винятком. Під час війни контроль над силовими структурами ускладнений, а громадяни часто не знають своїх прав чи бояться звертатися до контролюючих органів.

Як з'ясували "Коментарі", статки того ж таки Олександра Вербовського і справді виросли за час війни. Так, у 2023-му році у власності правоохоронця, його дружини Лілії, яка також служить у Нацполіції, та двох синів, виявилася квартира площею 105 квадратних метрів і вартістю 3,8 млн грн. А 2024-го за 1,55 млн грн. була куплена SKODA для дружини.

Треба сказати, що за електронними деклараціями сімейства, воно заробляє досить багато – 2,1 млн грн. за 2023 рік , а 3,8 млн. грн. отримані як компенсація за втрачене на Донеччині житло пішли на купівлю нової квартири. Але деякі доходи та витрати сімейства незрозумілі.

Так, готівкою сім'я Вербовських зберігала у 2023 році 1 млн 160 тисяч гривень і 4600 доларів (всього близько 1,3 млн грн.), це при тому, що в декларації за 2021-й рік жодних накопичень сім'я не мала, незважаючи на загальний дохід у 775 тисяч гривень. Тобто зростання статків почалося 2022-го, проте декларацій за цей рік Олександр Вербовський не подавав.

Також у власності сім'ї квартира, придбана у 2019-му році через Державну іпотечну компанію, якій сім'я наркополіцейського винна за іпотекою 1,3 млн грн., виплачуючи за рік близько 100 тисяч гривень. Водночас на купівлю "Шкоди" для Лілії Вербовської була витрачена велика сума, тож від накопичень у 1,16 млн грн. залишилися лише 50 тисяч, але замість 4600 доларів уже 10 тисяч доларів (загалом близько 470 тисяч гривень). Можливо купівлею авто та витратою заощаджень, джерело яких незрозуміле, якраз і хотіли уникнути питань – звідки у родини наркополіцейського виявився мільйон гривень заощаджень в умовах війни.

Секс та крипта для детективів НАБУ

Національне антикорупційне бюро України навесні відзначило 10 років від дня створення, але підійшло воно до цього ювілею із величезним негативним багажем. У списку найбільш відзначилися — старший детектив Станіслав Браверман, який нещодавно став героєм скандальних хронік через нібито інтимні стосунки з ключовим свідком по одній зі справ.

Але також, виявляється, він проводить сумнівні операції з криптовалютою, що завдяки анонімності останньої зручно використовувати при отриманні та легалізації хабарів за корупційні послуги.

Так, протягом 11 днів детектив Браверман здійснив 4 угоди щодо купівлі криптовалюти – спочатку купивши її на 1 млн 386 тис. грн. грн., а потім продавши на 1 млн 323 тис. грн. грн., натомість він купив облігацій держпозики на 1 млн 274 тис. грн. грн.

Втім, як і у випадку з наркокопом Олександром Вербовським, криптовалюта детективу НАБУ є лише вершиною айсберга, адже Станіслав Браверман при зарплаті в 1,66 млн грн. з яких близько 600 тисяч іде на аліменти за 2 дітей, примудрився за рік накопичити 84 тисячі доларів або близько 3,4 млн грн., тобто близько 2 річних своїх зарплат. Так, у декларації за 2023 рік у нього звідкись взялися 35 тисяч доларів, а за 2024 їх вже 119 700, при тому що в довоєнних деклараціях ніяких доларів немає і близько.

Нам так і не вдалося зрозуміти, як у деклараціях детектива "розмножуються" долари, але навряд чи це пов'язано зі спадщиною американського дядечка, інакше детектив це вказав би.

Ще одна загадка — дохід 2 млн 838 тис. грн. 2024-го року за продаж якихось цінних паперів проданих кіпрській фірмі, що викликає питання – звідки ці папери в детектива, адже в колишніх деклараціях їхнього сліду немає?

Не менш цікавим є старший детектив НАБУ Олександр Риковцев, чия дружина у 2016 році нібито придбала біткоїнів більш ніж на 1 млн дол. у нинішніх цінах.

"Згідно з сервісами відстеження транзакцій у мережі Bitcoin, з цим криптогаманцем не здійснювалося жодних операцій. Більше того, він не реєструвався в мережі Bitcoin. З решти гаманців BTC, зазначених у декларації, також не здійснювалося жодних операцій", — зазначили журналісти.

Загалом таких співробітників НАБУ ЗМІ нарахували 17 осіб : інші учасники антирейтингу також задекларували кошти на фейкових гаманцях – на них фігурують суми до 1 млн. гривень. На думку журналістів-розслідувачів, їх криптовалюта чекає на своє стрімке зростання в майбутньому.

Скандал навколо Бюро економічної безпеки – жодної корупції, лише політика

Лихоманить і Бюро економічної безпеки України, щоправда, цього разу ситуацію "качають" не співробітники-корупціонери, а Офіс президента України. Принаймні таку думку висловлюють низка ЗМІ, і не можна сказати, щоб безпідставно.

Так, як писали "Коментарі", буквально перед фінішною прямою – особистою співбесідою кандидатів із членами комісії з відбору директора Бюро, СБУ повідомила про наявність зв'язків трьох кандидатів із РФ та просила призупинення конкурсу. Лист був опублікований одним із членів комісії нардепом Ярославом Железняком, який зауважив, що під час колишньої спецперевірки спецслужба нічого не знайшла, а між підписанням та отриманням листа пройшли майже 2 тижні.

Проте відбіркова комісія відмовилася зупиняти конкурс і тоді до судів надійшли шість позовів проти комісії, яка обирає нового керівника Бюро. Один із позовів за даними "Дзеркала тижня" подано ГО "Арт-Креатив". Керівник останньої Лідія Дячкіна – один із бенефіціарів приватного вищого навчального закладу "Академія кіно та нових медіа" разом із Валерією Навальневою. В останньої є брат – Олександр, який пов'язаний із одним із кандидатів на посаду директора БЕБ Віктором Дубовиком, будучи партнерами у юридичній фірмі "Волхв".

Останній очолює Директорату з правової політики Офісу Президента, через що "Дзеркало тижня" підозрює Офіс президента у просуванні своєї людини. На користь цього говорить той факт, що листу СБУ про перевірку кандидатів передували заяви деяких ЗМІ щодо зв'язків із РФ у керівника Другого головного підрозділу детективів НАБУ Олександра Скомарова.

Інші ж ЗМІ зазначають, що саме Скомаров показав найкращий варіант у тестуванні, тобто теоретично має поки що найбільші шанси. Також його шанси робить вищим той факт, що він є вихідцем з НАБУ, органу, створеного за ініціативою та коштом міжнародних партнерів, що робить як саме Бюро, так і вихідців з нього більш незалежними від української влади.

Та й іноземні учасники відбіркової комісії з обрання голови БЕБ, ймовірно, більш прихильно поставляться до людини з НАБУ і вже це демонструють, по суті відмовляючись йти назустріч СБУ та чекати на проведення спецперевірки.

Хто допоміг виїхати екс-смотрящому Києва Денису Комарницькому

Втім, нещодавно – у березні стався ще один скандал з правоохоронцями. Про це повідомили в розслідуванні "Української правди", за даними якого вивозили смотрящого за столицею за допомогою співробітників Нацполіції та СБУ з написом "Вантаж 200" на авто.

У Національній поліції визнали, що двоє співробітників Департаменту спеціальних розслідувань, користуючись посвідченнями, супроводжували ексдепутата Київміськради на його шляху закордон. За результатами розслідування звільнено трьох співробітників Нацполіції, двом пред'явлено звинувачення.

У Службі безпеки України ж заявили, що Дениса Комарницького супроводжували гласні позаштатні працівники служби (не входять до штату і не отримують грошового забезпечення), які були такими менше 5 місяців і вже не були ними в момент перевезення смотрящого за Києвом. Правда в чому тоді був сенс їхнього знаходження в ескорті, незрозуміло, якщо тільки вони не мали з собою посвідчень, які після виходу зі спецслужби мали здати, але не зробили цього.

Поки що особливих відомостей у цій справі з весни у відкритому доступі не надходило.

Прокурори-інваліди залишилися на місцях

Мабуть, головним скандалом, пов'язаним із правоохоронцями у 2024-му році, була звістка про сотні співробітників прокуратури, визнаних інвалідами і на цій підставі звільнених від мобілізації. В Офісі генерального прокурора за підсумками внутрішньої перевірки у грудні нарахували таких 523 особи. Щоправда, 74% з них отримали цей статус ще до початку російського вторгнення в Україну. У той же час, якщо в середньому 6% прокурорів мають інвалідність, у прокуратурах Хмельницької та Черкаської областей їх 29 і 27% відповідно.

В Офісі генерального прокурора заявили, що спільно з Державним бюро розслідувань та Службою безпеки України працюють над викоріненням корупції у МСЕК та органах прокуратури.

За фактом у Центрі протидії корупції в березні повідомили , що хоча 74 прокурорам МОЗ і визнало інвалідність "фейковою", жодного з них не звільнили і навіть не збираються цього робити. Хіба що підозри оголосили двом фігурантам.

Тобто і всі скандали в правоохоронних органах цього року можуть повторити історію з "прокурорами-інвалідами": гучний резонанс, присяжні обіцянки відомств все вирішити, але повне забуття та прощення винних заради "чистоти мундира".



Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Новини