Головна Статті Суспільство Скандали Держава як бізнес. Олександр Кацуба та його клан
commentss Cтатті Всі новини

Держава як бізнес. Олександр Кацуба та його клан

Єдиний випадок, коли екс-топ-функціонер державної монополії потрапляв у в’язницю – історія з арештом Олександра Кацуби у справі «вишок Бойка»

20 березня 2023, 05:50 comments3745
Поділіться публікацією:

Історія становлення Кацуби – це не приклад успішного бізнесу, а історія дивовижних пригод харківських кланів, зрощення підприємців з криміналітетом, топ-чиновниками, силовиками, російськими спецслужбами.

Держава як бізнес. Олександр Кацуба та його клан

Кацуба мав величезний вплив на нафтогазову галузь України

Голова клану, Володимир Кацуба – кадровий воєнний. Він ілюструє тренд, що й у радянській моделі соціального захисту військових не було – Кацуба-старший став багатою та впливовою людиною в тому числі завдяки знайомствам з дитинства. Конкретно, Володимир Кацуба – це друг дитинства Василя Салигіна. Той, у свою чергу, друг та партнер відомого скандалами харківського олігарха Олександра Ярославського, а також – відомого політика Євгена Кушнарьова. Кацуба та Салигін багато років працювали на керівних посадах у фірмах Ярославського – кооператив "Полюс", фірми "Гея" та "Відродження". Салигін потім за допомогою Ярославського навіть став очільником Харківської обласної ради, де, у томи числі, запам’ятався кулуарними домовленостями з майбутнім багаторічним головою МВС Арсеном Аваковим.

Поєднання публічного протистояння з одночасними залаштунковими домовленостями – це одна з "родзинок" стилю сучасних харківських політичних та економічних еліт. Становлення близьких до клану Кацуб харківських впливових діячів також відбувалося через своєрідні вчинки. Наприклад, Олександр Ярославський одружився з донькою багаторічного голови Харківської обласної ради Олександра Масельского — Іриною. Потім, одночасно з загадковою смертю Масельского Олександр Ярославський одразу ж розлучився з дружиною. Є версія, що причиною швидкої загибелі Масельского стала його свара з політиком та підприємцем Євгеном Кушанарьовим. Й що, нібито, Ярославський зрадив тестя, за що отримав частину спадщини Масельского під час її розподілу між Кушнарьовим та іншими харківськими "хижаками" тих часів. 

Цікаво, що після смерті Масельского речовий опт Харківщини перейшов до відомого ринку "Барабашово", до т. зв. "базарного олігарха" Фельдмана, який на той час був під захистом Євгена Кушнарьова. Через кілька десятирічь, у 2022 році вихованець Фельдмана Олексій Чернишов стане черговим головою НАК Нафтогаз.

Але, тоді у 1996 році в Харківській області після смерті Масельского в цілому скінчилась епоха серйозної боротьби за контроль над активами та фінансовими потоками, дещо стабілізувався баланс сил. У тієї конфігурації Василь Салигін та клан Кацуб вважались близькими до Євгена Кушнарьова.

Коли Салигін був головою Харківської обласної ради, він не забув й про Володимира Кацубу – той отримав посаду голови Дергачівської райдержадміністрації. Посада районого керівника у виконавчій владі – це у тому числі доступ до операцій з землею. Й дійсно, за даними ЗМІ, клан Кацуб за допомогою адмінресурсу почав зухвало "вирішувати питання" щодо земельних багатств Харківщини.

Зокрема, син Володимира Кацуби – майбутній голова Чорноморнафтогазу та заступник голови правління НАК Нафтогаз Олександр Кацуба вже у 20 років раптово став володарем часток у фірмах "Темп-2005", "Мерідіан-плюс", "Агро-промінь" (зараз ліквідовані) і кількох інших – усі ці структури використовувалися для операцій з землею. Партнером Олександра Кацуби був Сергій Доброскок – багаторічний партнер Олександра Ярославського та Василя Салигіна.

Попри докази, відомості у відкритих реєстрах та багато публікацій у ЗМІ, Олександр Кацуба заперечує земельні оборудки та заявляє, що був лише рант’є, який заробляв за допомогою сімейної комерційної нерухомості.

Найвідоміші земельні скандали за участі клану Кацуб – вирубка дерев та знищення в цілому харківського парку Артема та передача прав на користування озером у Дергачах без торгів.

Виглядає підозріло те, що після загадкової смерті стовпа харківської політики та покровителя Кацуб Євгена Кушнарьова їх становище не погіршилось, а навпаки, поліпшилось. Може бути й таке, що, й як у випадку з Масельским, близькому оточенню стало вигідніше зрадити старого лідера групи.

"Смерть Кушнарьова суттєво вплинула на кар’єри та долі харківських економічних та політичних еліт, – каже "Коментарі" політолог, директор Агентства моделювання ситуацій Віталій Бала. – Якби Кушнарьов був живий, скоріш за все у Харкові не було б таких мерів як Добкін та Кернес. Кушнарьов – це була людина номер один.  Він розглядався у "Партії регіонів" як реальна альтернатива Януковичу на президентські вибори. Скоріш за все, це й стало причиною смерті Кушнарьова. Його смерть відкрила дорогу та багато можливостей різноманітним діячам Харківської області".

Після загибелі Кушнарьова, Володимир Кацуба зберіг владу в регіоні, а потім обирався депутатом ВР. Михайло "Допа" Добкін та Генадій "Гепа" Кернес, з якими також товаришував клан Кацуб, по черзі стали мерами Харкову та обличчям нової політичної еліти міста. Один з синів Володимира Кацуби – Сергій Кацуба потрапив на керівну посаду у систему НАК Нафтогаз.

У ті ж часи сталась ще одна дивна подія – в грудні 2006 року в Києві невідомі розстріляли робочий кабінет народного депутата від "Партії регіонів" Юлії Ковальової – сестри Василя Салигіна, найближчого партнера Кацуб. Писали, що кабінет Ковальової, нібито, розстріляв партнер Віталіни Ющенко, дочки президента Ющенка.

Це відбулось одночасно з тим, що попри офіційно оголошений "проукраїнський" курс Віктора Ющенка, підсилювалась економічна окупація України росією. Проросійські клани воювали між собою та з своїми партнерами в Україні – наприклад, розстріл в Києві Макса "Скаженого" Курочкіна – діяча, близького до харківського учасника ОЗУ "Лужниківська" Євгена Гінера.

Й клан Кацуб був дотичний до тих процесів – їх друг, олігарх Олександр Ярославський багато років представляє в Україні інтереси близького до путіна олігарха Дерипаски. Через Ярославського, Кернеса та авторитетного харківського бізнесмена Сергія Батозського клан Кацуб був знайомий з російськими ОЗУ федерального значення (Орехівські, Кемеровські, чеченські), з одним з лідерів ОЗУ Лужниківська Євгеном Гінером, з партнером оточення путіна по проекту "Москва-сіті" Павлом Фуксом. Тут показово, що син Батозського багато років працював у Сергія Тарути – функціонера російської економічної окупації України та партнера "газової принцеси" Тимошенко.

Отже, офіційна біографія клана Кацуб як родини військового, який став успішним бізнесменом та допоміг грошима двом синам починати кар’єру з позиції "мажорів" взагалі не співпадає з реальною історією цієї впливової харківської родини.

Кацуби та НАК Нафтогаз

Є точка зору, що НАК Нафтогаз – це держава у державі. Де при вирішенні питань геополітичного значення, питань бізнесу наднаціональних "елітних" груп національні інтереси України або перших осіб України вторинні. Що влада ухвалює такі рішення, які на користь наднаціональних "елітних" груп, а не України. Через це вважається, що потрапити у НАК Нафтогаз на керівну посаду не те, що з вулиці, а навіть з вулиць недостатньо елітних закритих котеджних селищ – нереально.

Й ось, Сергій Кацуба за офіційною версією — звичайний харківській бізнесмен без корупційних та кримінальних зв’язків, поступає навчатися у головний російський нафтогазовий виш – академію Губкіна. Цей же навчальний заклад трохи згодом закінчив і його молодший брат Олександр Кацуба.

Тут не слід забувати, що радянські, а потім й російські спецслужби формували власні мережі впливу за допомогою побудованих ще в інститутах (особливо в елітних) звязків. Наприклад, молодший партнер та земляк друга Ротенбергів в Україні Василя Хмельницького Ігор Дишлевий розповідав, що його випуск вже кілька десятирічь щороку збирається на урочисті зустрічі, що кілька з його одногрупників працюють у фсб рф, й що саме ці працівники роз’яснюють всім іншим, як вести себе, щоб зберегти гроші та вплив, залишаючись в тренді політики Кремля.

Так от, нібито далекий от істеблішменту та нафтогазових питань Сергій Кацуба у 2006 році раптово потрапляє на керівні посади у НАК Нафтогаз. До цього, за словами молодшого брата Олександра, Сергій Кацуба дивний чином був учасником закритого кола постачальників держпідприємства Укргазвидобуток.

Тут ще слід звернути увагу на те, що Сергій Кацуба умовно був представником ворожої для "помаранчевої влади" групи умовно проросійського Кушнарьова. Але це не завадило йому потужно розпочати кар’єру у часи найбільшої сили Ющенка та його "любих друзів". У 2008 році Сергій Кацуба на деякий час пішов з НАК Нафтогаз та перейшов на посаду керівника ВП "Атомкомплект" НАЕК "Енергоатом". "Енергоатом" — це теж дуже закрита структура з дуже великими фінансовими потоками. У ті часи НАЕК Енергоатом контролював "любий друг" Ющенка Микола Мартиненко разом з Давидом Жванією.

Нагадаємо, що Мартиненко та Жванія були творцями фірми "Бринкфорд", яка фактично монополізувала ринок ядерного пального для АЕС та ринок утилізації ядерних відходів в Україні. Як пишуть в інтернеті, з самого початку у схемах брали участь Віктор Ющенко та Петро Порошенко. Суть схеми полягала у повному підпорядкуванні української атомної енергетики росіянам та створенні посередницьких фірм для побудови відносин між російськими контрагентами та українськими державними підприємствами. Як постачання ядерного палива, так й утилізація відходів відбувалися за значно завищеними цінами, на що витрачались гроші платників податків.

Молодший брат Сергія Кацуби, Олександр Кацуба в інтерв’ю розповідав, що в енергетиці Кацуби працювали саме з Миколою Мартиненком, а ще з Олександром Онищенком (Кадировим).

Отже, клан Кацуб мав протекцію як по лінії авторитетних харківських бізнесменів, що зробили кар’єру у Москві, так й по лінії умовно "прозахідних" українських топ-політиків, які заробили статки та зробили кар’єру завдяки непублічним домовленостям з Кремлем.

Ці таємниці клану Кацуб не привертали загальноукраїнської уваги до моменту гучного скандалу навколо т. зв. "вишок Бойка". Це історія, коли дві бурові платформи було придбано за державні гроші за значно завищеною ціною. Це відбулось вже у часи президентства Януковича, коли НАК Нафтогаз очолював Євген Бакулін, а міністром енергетики був соратник та "старший товариш" Бакуліна Юрій Бойко. Тоді ж з’ясувалось, що брати Кацуби були набагато більш важливими функціонерами у нафтогазових схемах тих часів – Сергій Кацуба раптово зізнався журналістам, що саме він писав тендерну документацію на "вишки Бойко".  

Молодший Кацуба, Олександр у часи, коли його брат крокував до вершин залаштункового життя українського нафтогазового бізнесу, теж прийшов у цю ж сферу. Спочатку він посів посаду заступника директора на держпідприємстві "Полтавагазвидобуток". Потім перейшов на посаду заступника директора з економічних питань держкомпанії "Чорноморнафтогаз". Ця компанія грала важливу роль у схемі "вишок Бойко".

Показово, що Чорноморнафтогаз у ті часи використовувався для працевлаштування на велику зарплату топових проросійських функціонерів (зокрема там працював колишній охоронець Кучми часів історії з "плівками Гонгадзе" генерал Володимир Шепель). Можливо, саме Чорноморнафтогаз використали для оборудки з "вишками Бойко" через те, що учасники історії знали про плани путіна захопити Крим й сподівались, що через ці події вдасться поховати старі корупційні справи.

"Державні корпорації, у тому числі й Чорноморнафтогаз дійсно використовувались можновладцями для працевлаштування "своїх людей", які, здебільшого, там лише рахувались на балансі та отримували величезні зарплати, – каже "Коментарі" політичний та економічний експерт Борис Кушнирук. – Я б не вважав, що Чорноморнафтогаз повністю перетворився на компанію, яка за гроші українських платників податків таємно працювала у російських інтересах. З початку-то вона дійсно створювалась для видобутку вуглеводнів на шельфі в інтересах України. Але потім стало зрозуміло, що путін готується до захоплення Криму й це відобразилось на роботі компанії. А стратегічно найбільш допомогла путіну у захопленні Криму Юлія Тимошенко. Була ситуація, коли Тимошенко дуже потребувала допомоги путіна, вона її отримала, а у відповідь заблокувала проект видобутку вуглеводнів в Криму фірмою з американськими інвестиціями Венко Прикерченська (проект за участі бізнесмена Ріната Ахметова – прим. авт.). Якщо б проект було реалізовано у співпраці з американцями, то путін туди б не поліз у 2014 році. Тому що знав, що США мають підстави використати силу для захисту власних інвестицій".

Мабуть достойні зарплати й стали джерелом для будівництва власного елітного маєтку клану Кацуб у Київської області. Розташування "палаццо Кацуб" поруч з "палаццо" дуже близького до Юрія Бойка екс-голови НАК Нафтогаз Євгена Бакуліна стало ще одним доказом, що Кацуби набагато більш впливові люди у залаштунковій політиці та нафтогазовій галузі, ніж себе позиціонують.

У деклараціях тих часів Кацуби позиціонували себе як заможні люди, але прямо не розповідали про наявність цілого селища з власними палацами, про які у 2014 році з’явився сюжет.

Отже, за 2014 рік – кінець офіційних владних повноважень Сергія та Олександра Кацуб у НАК Нафтогаз, декларацію подав голова клану – Володимир Кацуба. Як нардеп – він зміг переобратися у 2014 році у новий склад ВР.

Володимир Кацуба задекларував три земельні ділянки: площею 1136, 376,4, та 6550 кв. м. Також вказав три житлових будинки: площею 40,1, 120,8 та 964,1 кв. м. Дві квартири: площею 91,0 та 102,6 кв. м. А також садовий будинок площею 2839,5 кв. м.

Ще Володимир Кацуба вказав джип Merсedes Benz G63 AMG 2012 року випуску та Катер BMW 27 Sport Bavaria 2007 року випуску у себе. А також два елітних седана в користуванні у членів родини: Bentley Continental та повнопривідний Merсedes Benz S 550 4 Matic. Обидва автомобілі 2008 року.

З заощаджень Володимир Кацуба задекларував понад мільйон гривень у банках "Золоті ворота" та "Приватбанк". Ще відзначив цінні папери на суму 2 627 030 грн у фірмах клану АТ "Бетонікс", АТ "ХЗЕМВ-1", та на суму 4 687 029 грн у фірмах ТОВ "ВБФ "Моноліт", ТОВ "Альтекс", ТОВ "Аль-Парі", ТОВ "Парабіль", ТОВ "ДЗУ".

Доход за 2014 рік Володимира Кацуби склав 3 млн грн.; у членів сім’ї – ще три мільйони. На утримання майна з декларації Кацуба витратив у 2014 році 822 188 грн. Тобто на утримання майна в місяць Кацуба-старший, який заробив статки за допомогою адмінресурсу, витрачав 15 середніх місячних зарплат пересічного українця (якщо рахувати середню зарплату в Україні за грудень 2014 – 4012 грн). 

Економічні та політичні таємниці Кацуби

Клан Кацуб через власні зв’язки причетний до кількох найбільших таємниць України. Одна з таємниць починається з смерті їх багаторічного покровителя Євгена Кушнарьова. Є версії, що Кушнарьова вбив його охоронець та помічник Дмитро Шенцев. Дивним чином після вбивства Кушнарьова Шенцев став народним депутатом, яким був усі скликання ВР поспіль з 2006 по 2022 рік. Скінчення депутатських повноважень Шенцева 21 вересня 2022 року за власним бажанням дивним чином співпадає з закінченням політичної кар’єри Володимира Кацуби – той 27 вересня 2022 року склав повноваження голови Харківської районної ради.

Так от, у народного депутата Шенцева помічником був кримський татарін Руслан Бальбек. Це функціонер російських спецслужб, який зіграв значну публічну роль у подіях 2014 року, потім Кремль намагався створити з Бальбека альтернативного лідера кримських татар, для чого Бальбек навіть побував т. зв. "депутатом Госдуми РФ".

У ті ж часи, коли Бальбек працював помічником у Шенцева, він став бізнес-партнером по ТОВ "Кіртат-Бальрус" відомого пуштунського політика, одного з "героїв" Майдану-2014 Мустафи Найєма. Спільний бізнес функціонера фсб рф Бальбека та "прозахідного" українського топ-політика Найєма й у березні 2023 вказаний у реєстрах як діючий.

Нагадаємо, що саме Керченське нафтогазове родовище було однієї з головних економічних причин російського вторгнення в український Крим. Й ось, Олександр Кацуба працює в Чорноморнафтогазі та НАК Нафтогаз, а пов’язані з його родиною діячі беруть участь у важливих геополітичних подіях. Ще слід згадати, що Арсеній Яценюк, який отримав владу після Майдану-2014, та який вважався одним з кураторів нафтогазової галузі через Коболєва та Вітренка, у 2023 році фігурував як підприємець, який веде з росіянами бізнес в окупованому Криму.

І є ще один цікавий момент. Автор тендерів "вишок Бойка" Сергій Кацуба деякий час працював у НАЕК Енергоатом. Колега Олександра Кацуби по Чорноморнафтогазу Володимир Шепель володів пансіонатом "Масандра", який багато років заробляв на оздоровлені працівників АЕС. А після смерті Шепеля пансіонат "Масандра" захопив саме Руслан Бальбек – колишній помічник нардепа Шенцева.

За офіційною версією вважається, що на початку розслідування справи щодо "вишок Бойка" та "бензину Курченка" Сергій Кацуба встиг втекти у Францію, а Олександр Кацуба потрапив у в’язницю. Щось пішло не так, залаштункові домовленості забуксували. Олександр Кацуба розповів, що відкупився від правосуддя тим, що сплатив 100 млн гривень у держбюджет за домовленістю з генпрокурором тих часів Юрієм Луценком. Ще Олександр Кацуба пожалівся, що за нього до Луценка приходив просити депутат та бізнесмен Віталій Хомутиннік, але "зробив це без належної поваги та занурення у проблему".

Вважається, що завдяки показам Олександра Кацуби та загадкової смерті близького до Юрія Бойка та Євгена Бакуліна екс-функціонера НАК Нафтогаз Генадія Юр’єва, на якого, за словами Кацуби, повісили усі злочини, скандали навколо нафтогазової монополії припинились.

Можливо, шоу з показовим перебуванням Кацуби в в’язниці у 2016-2017 роках насправді відбулось для того, щоб відволікти увагу від діяльності клану Кацуб в сфері розвитку приватного видобутку газу в Україні. Адже після того, як Кацуби побували в керівництві НАК Нафтогаз, видобувати газ в Україні почав близький до Кремля то московських ОЗУ бізнесмен Павло Фукс. Перетворився на одного з головних гравців у сфері видобутку газу Віталій Хомутиннік, який зберігає вплив при будь-якій владі, а зараз збирається підсилити позиції за допомогою волонтерського проекту свого родича Сергія Притули.

Статки Сергія та Олександра Кацуб, які безпосередньо працювали у НАК Нафтогаз та брали участь у знакових подіях в повному обсязі невідомі. З 2017 року фірми їх сімейного бізнесу "Кацуба корпорейшн" чомусь переписані на Наталію Цупило та частково виведені у панамські офшори. Також Володимир та Олександр Кацуба розлучилися з дружинами, на яких залишились оформленими багатого сімейних активів – на думку багатьох експертів ці розлучення — фіктивні.

В 2018 році патріарх клану, на той час нардеп Володимир Кацуба опублікував найбільш детальну з доступних декларацій. Він вказав квартиру в Києві 74 кв. м., квартиру в Харкові 60 кв. м., квартиру в Кривому Розі 75 кв. м. та будинок у Дергачах Харківської області 120 кв. м. Також земельні ділянки в селі Старий Салтів площею 1200 кв. м. та 35 ділянок у Малій Данилівці загальною площею 55000 кв. м. З комерційної нерухомості Володимир Кацуба задекларував приміщення в адміністративній будівлі в Харкові площею 139 кв. м. Також вказані джип Merсedes Benz G63 AMG 2012 року випуску та Катер BMW 27 Sport Bavaria 2007 року випуску. З нового у декларації з’явились годинники Patek Philippe і Cartier.

Щодо грошей, то Володимир Кацуба вказав доходами 371835 грн в якості зарплати нардепа, 422880 грн відшкодування витрат, пов’язаних з виконанням депутатських повноважень, 90000 грн компенсації вартості проїзду по території України та 77540 грн пенсії. Повідомив, що продав частки у підприємствах на 6 млн гривень та іншого майна на 800 тис грн. Згідно з декларацією за 2018 рік у Володимира Кацуби у банках були рахунки на 891 тис грн та 640 тис грн, 645 тис доларів США, 85 тис євро.

У 2019 році Володимир Кацуба спробував знов обратися до ВР, але не зміг, відзвітував що на програшну кампанію витратив 662599 грн.

Після цього клан Кацуб не полишив політику, їх називали головними фінансистами функціонера фсб рф Анатолія Шарія. Проте, ані через вже заборонену "партію Шарія", ані через також заборонену "ОПЗЖ", у владу вони не потрапили.

Лихварство та кінець політичної історії Кацуби

На початку 2021 року СБУ зайнялась історію про те, як олігарх Ярославський намагався здати державне підприємство "Мотор-Січ" китайцям – головним партнерам країни-агресорки РФ. Майже одразу після цього в ЗМІ з’явилось повідомлення, що під Києвом виставили на продаж палац близького до Ярославського екс-нардепа Сергія Кацуби. А ще через деякий час Олександр Кацуба дав велике інтерв’ю, в якому похвалив Зеленського та повідомив, що т. зв. "бензин Курченка" вкрали у НАК Нафтогаз "товариші з Народного фронту". Тобто Кацуба подав сигнал, що в умовах кон’юнктурних змін готовий виступати проти багаторічного політичного куратора Нафтогазу Яценюка та співпрацювати з новою владою. В цьому ж інтерв’ю Кацуба публічно заявив, що більше не співпрацює з Шарієм.

Все це якимось чином працювало – не було чутно про якісь наміри Зе!команди дати правову оцінку діяльності НАК Нафтогаз в цілому та його видатним функціонерам різних років. Але у вересні 2022 року з відставкою Володимира Кацуби з держслужби одночасно з складанням депутатських повноважень колишнім охоронцем Кушнарьова Шенцевим політична кар’єра Кацуб скінчилась.

При цьому, Кацуби є найбільш показовими прикладами наслідків діяльності НАК Нафтогаз, ніж деякі голови правління чи галузеві міністри. Олександр Кацуба заявив, що його родина зараз розвиває в Україні та країнах Азії бізнес мікрокредитів – тобто, зосередилась на лихварстві. Внаслідок діяльності схем за участі НАК Нафтогаз, у тому числі й схем при Кацубах, українці та українська економіка десятиріччями суттєво переплачували за газ. У вартості газу завжди була дуже велика складова інтересу посередників, приховані платежі тощо. Через те, що десятиріччями через велику ціну на газ з корупційною складовою українська економіка не розвивалась, підприємства та громадяни ставали все бідніше.



Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Новини