Рубрики
МЕНЮ
Slava Kot
Добігає кінця 2023-й рік, який став для українців досить неоднозначним часом. Наповнений гордості за себе та країну 2022-го, оптимістичних очікувань 2023-го, насамперед на військовому фронті, закінчується він не найкращим чином. Причиною тому очікування від літнього контрнаступу, що не виправдалися, тривожні заяви від багатьох спікерів і дії з мобілізації українців, що активізувалися до кінця року.
Підсумки 2023 року для України. Фото з відкритих джерел
"Коментарі" розбиралися з експертами, які ж підсумки за 2023 рік для України стали найбільш значущими і якими з них українці можуть пишатися.
Головною подією внутрішньополітичного життя України у 2023 році експерти назвали контрнаступ ЗСУ, результати якого через завищені очікування від нього суспільством були сприйняті швидше, як невдалі.
Так, на думку політолога Костянтина Матвієнка, мали місце очікування, що контрнаступ може призвести до відступу росіян, виникнення кризи всередині Росії, і як наслідок – до переможного для України завершення цього етапу війни.
На думку політичного експерта Олега Постернака, нинішній етап війни супроводжується відсутністю у президентської команди вміння якісного управління суспільними настроями та очікуваннями у воєнний час.
Але навіть наперекір очікування від контрнаступу, що не виправдалися, українці готові воювати, навіть, якщо Захід суттєво скоротить підтримку України.
Олег Постернак зазначає, що 2023 рік став роком "стисненої" війною політики, яка тепер прорвалася назовні у всіх колишніх яскравих конфліктних фарбах. Так, воєнний час об'єктивно та надзвичайно зміцнив президентську вертикаль, перетворив президентський офіс на ключову інституцію державного адміністрування та стратегування.
До нових реалій політичної комунікації додалося "політичне перезавантаження" осені 2023 року, коли багато старих політиків та "нових осіб" намагаються намацати своє позиціонування в невиразних обрисах майбутніх виборів.
На думку глави Української аналітичної групи Олександра Охріменка, зростання політичної конкуренції під час війни швидше зашкодить Україні, ніж зробить щось добре для внутрішньополітичної ситуації в країні.
Дуже показовим відображенням зростання політичної конкуренції, щоправда в Росії, на думку Костянтина Матвієнка, став заколот Пригожина, який показав усю крихкість російського режиму. Підтвердженням цього стало і замах на Пригожина та його вбивство, оскільки судити його за законом просто не наважилися, мабуть, побоюючись якихось труднощів.
Не виключено, що ще одним відображенням цього стала явка із визнанням до Міжнародного кримінального суду в Гаазі російського офіцера Ігоря Салікова.
На думку політичного експерта Олексія Якубіна, можна навіть говорити про відновлення якогось політичного життя, яке виявилося у зростанні політичних скандалів, кадрових призначеннях, насамперед у зміні міністра оборони.
І це добре впевнений співрозмовник "Коментарі.юа", оскільки доводить потяг українського суспільства до демократії.
Головним підсумком в економічній сфері України, за словами економічного експерта Данила Моніна, стало те, що вітчизняна економіка встояла попри всі негативні прогнози. Так, зростання економіки навіть попри очікуваний мінус у першому кварталі -10% зросте за підсумками року на 6%. А інфляція хоч і очікувано йшла на спад, також значно перевершила всі очікування, спустившись за рік з 26.6% до 5-6%.
Але що найгірше, ситуація навряд чи покращиться наступного року, принаймні в умовах війни, що триває.
Щоправда, при цьому Олексій Якубін говорить про тенденцію зниження до виділення Україні фінансової, як і військової допомоги, яка стала особливо помітною наприкінці року. Аналогічна ситуація спостерігається з підтримкою з боку Євросоюзу.
Що ж до соціальних підсумків, їх оцінки дуже неоднозначні.
Наприклад, якщо 2022-го року НБУ у своєму інфляційному звіті оцінював безробіття у 25% або 3 млн осіб, то восени 2023 року офіційних безробітних було менше 100 тисяч осіб. Причому за даними сайту Мінфіну, за час війни кількість офіційних безробітних впала втричі – з 313 тисяч у лютому 2022 року до 95 тисяч у листопаді 2023-го.
Також незрозумілим залишається питання з кількістю біженців з України в Європі – як повідомляє платформа відкритих даних Опендатабот дані щодо їх числа в самій Україні та світі різняться більш ніж удвічі. Так, за даними Держприкордонслужби, не повернулися назад приблизно 2,4 млн українців, а ООН нарахувало біженців з України 6,24 млн.
Хорошим підсумком може стати зростання середньої заробітної плати у 2023 році, за даними ПФУ вона зросла з 12 645 до 14 518 гривень, за даними ж сервісу пошуку роботи Work.ua – з 15 000 грн у січні до 18 500 грн. Але в обох випадках зростання зарплати склало не менше 15%. Таке зростання особливо відчутне на тлі зниження інфляції, яка з 26,6% за підсумками 2022 року знизилася приблизно до 4,5% у 2023-му.
Водночас, голова Спілки споживачів комунальних послуг, політичний аналітик, співзасновник БФ "Довіра та допомога" Олег Попенко каже, що ситуація у сфері ЖКГ у країні негативна, і радіти зростанню доходів не варто. Оскільки наступного року найімовірніше українцям варто очікувати зростання тарифів на послуги ЖКГ. Наприклад, вартість обслуговування багатоквартирного будинку зросла за 2023-й на 18%, на 5% – тарифи на вивезення твердих побутових відходів, а електроенергія може подорожчати з нинішніх 2,64 грн за кіловат до 3,5 грн.
Далі: запрошення України до початку переговорів щодо членства у ЄС. Це тривалий процес, але важливо розпочати.
Наступний рік легше за 2023 рік не буде, але наше суспільство до труднощів уже адаптувалося.
Новини