Головна Новини Суспільство Війна з Росією Яка доля чекає на Крим – чому Чорноморський флот РФ біжить із Севастополя
commentss НОВИНИ Всі новини

Яка доля чекає на Крим – чому Чорноморський флот РФ біжить із Севастополя

Для військового повернення Криму Україні необхідний сильний флот та домінування в авіації

25 жовтня 2023, 16:35
Поділіться публікацією:

Президент України Володимир Зеленський, торкаючись у вечірньому зверненні теми парламентського саміту "Кримської платформи", зазначив, що наша країна не залишить окупантам ні своїх територій, ні своїх людей. Окремо при цьому президент згадав мешканців Криму та Севастополя. А у своєму зверненні до учасників другої Кримської платформи Зеленський наголосив, що ілюзії про панування Росії в Чорному морі зникають, наголосивши, що Чорноморський флот РФ поступово йде з Криму. Експерти розповіли виданню "Коментарі", як Україна може повернути півострів.

Яка доля чекає на Крим – чому Чорноморський флот РФ біжить із Севастополя

Крим. Фото з відкритих джерел

Є кілька сценаріїв для повернення Криму до складу України

Директор Українського інституту політики (УІП) Руслан Бортник поділився такою думкою:

"Саміт Кримської платформи, зокрема її парламентський вимір, дозволяє утримувати тему повернення Криму до складу України, відновлення територіальної цілісності нашої країни, – у фокусі світової уваги. Крім того, це демонстрація позиції, що Україна не збирається відмовлятися від Криму навіть у рамках якихось мирних домовленостей, моделей яких сьогодні багато. Водночас ми розуміємо, що для військового повернення Криму нам потрібний сильний флот та домінування в авіації. Без цього ми здатні лише проводити рейди туди або завдавати ударів безпілотниками та ракетами. Але не способи перекинути угруповання військ, необхідних для звільнення півострова".

Слід також розуміти, продовжує експерт, що переважна кількість населення в Криму зараз налаштована проросійськи, що створюватиме нам окремі труднощі. Тому, наголошує він, питання повернення півострова лежить не так у військовій, як у політико-дипломатичній площині.

"Український інститут політики підготував сім сценаріїв для повернення Криму до складу України. Вони ґрунтуються на більш ніж 300-річному досвіді людства, вивчення подібних ситуацій. І нам здається, що найперспективнішим стало б створення кондомініумів, створення якихось спільних управлінь (ООН тощо) як перехідного етапу", – розповідає Руслан Бортник.

За його словами, це дозволить не військовим шляхом (що пов'язане зі значними жертвами, втратою величезних ресурсів, та й виглядає поки що малоймовірно) відновити територіальну цілісність України.

"Швидше за все, на Крим поки що чекає доля "сірої зони". Принаймні поки влада в РФ не буде в черговий раз перебудована. Лише після цього, після значного ослаблення російської влади та держави, або внаслідок якихось глобальних домовленостей – Крим повернеться до України, повернувши собі й міжнародно визнаний правовий статус", – прогнозує директор УІП.

Ідея з висадкою у Криму виглядає самогубною

Політичний експерт волонтер Богдан Мірошников вважає деокупацію Криму віддаленою перспективою. Але наголошує, що прискорити її можуть успішні операції ЗСУ на півдні материкової частини нашої країни – у Запорізькій та Херсонській областях.

"Іноді йдуть розмови про висадку десанту на Західному березі Криму. Але, коли основні сили далеко, одним десантом тут не впоратися. Тим більше, що у нас немає флоту як такого (мало катерів, відсутні фрегати), а на надувних човнах далеко не пропливеш. Тож ідея з висадкою у Криму виглядає фактично самогубною", – вважає експерт.

Залишається, констатує він, сухопутне просування. Але реалізація операції тут – це тривале планування та колосальні ресурси. А спроба непродуманої деокупації тих самих Мелітополя чи Бердянська – це величезні жертви.

"При цьому Чорноморський флот агресора справді біжить із Севастополя, де ми його стали все частіше діставати. Біжить до Феодосії (куди ми теж можемо дотягнутися), до Новоросійська (куди ми не можемо бити західними ракетами, тому що це – міжнародно визнана російська територія. Нам залишається робити ставку на безпілотники і виготовляти своє далекобійне озброєння", – зазначає Богдан Мірошников.

Читайте також на порталі "Коментарі" — які перспективи визволення Криму – що важливо робити вже зараз.




Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: https://comments.ua/

Новини