Головна Новини Суспільство Війна з Росією Військовий облік для жінок: чому в Міноборони йдуть на такий крок – що потрібно знати про це питання
commentss НОВИНИ Всі новини

Військовий облік для жінок: чому в Міноборони йдуть на такий крок – що потрібно знати про це питання

У разі законодавчих змін із 1 жовтня жінки, які мають відповідні професії, мають стати на військовий облік. У списку – 14 спеціальностей. Проте до кінця року за невиконання наказу штрафи не передбачено

6 вересня 2022, 11:25 comments1831
Поділіться публікацією:

Комітет Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки підтримав законопроект про те, щоби жінки відповідних професій ставали на військовий облік добровільно. Про це в Telegram повідомив народний депутат Олексій Гончаренко, уточнивши, що пропонується, щоб лише жінки, які мають медичну спеціальність, обов'язково бралися на військовий облік. Решта – за власним бажанням. Як оцінюєте ситуацію навколо цього обліку, який має стартувати з 1 жовтня? Як події можуть розвиватись далі? Видання "Коментарі" із цими питаннями звернулося до експертів.

Військовий облік для жінок: чому в Міноборони йдуть на такий крок – що потрібно знати про це питання

Військовий облік для жінок. Фото: із відкритих джерел

Міноборони поки що вивчають, як саме організувати медкомісію і чи варто робити окремий облік для жінок

Аналітик Фонду громадської дипломатії Олександра Решмеділова наголошує на тому, що з початку жовтня для жінок деяких професій вводиться військовий облік, не означає мобілізацію.

"Українки, які мають відповідні професії (наразі йдеться про 14 спеціальностей), мають стати на військовий облік. До кінця року за невиконання наказу штрафи не передбачені. Хоча цей момент активно обговорювався у соцмережах, – наголошує аналітик. – Другий важливий момент – військовозобов'язані українці (жінки та чоловіки) матимуть однакові обмеження, оскільки це обумовлено гендерною рівністю, прагнення відповідати стандартам НАТО".

Це означає, пояснює Олександра Решмеділова, що військовозобов'язані жінки не можуть виїжджати за кордон під час воєнного стану. Так само, як не можуть зараз чоловіки.

"Це теж украй чутлива тема, – зазначає аналітик. – Але вже розпочалися обговорення та консультації між Кабміном та парламентом. І я не виключаю, що можливість виїхати у жінок із дітьми буде".

Третій важливий момент, за словами експерта, стосується огляду у медиків.

"Міноборони поки що вивчають, як саме організувати медкомісію і чи варто робити окремий облік для жінок. Тож ще можливі уточнення та зміни у законодавстві", – резюмує Олександра Решмеділова.

Постановка на облік має бути добровільною

Професор соціології Павло Федорченко-Кутуєв зазначає:

"З огляду на існування екзистенційної загрози з боку РФ щодо України, природно, стратегічним завданням має бути зміцнення обороноздатності та національної безпеки нашої країни. Тому крок, який пропонується – логічний та ефективний".

Сучасна війна, наголошує соціолог, – це високотехнологічна діяльність, яка часто відбувається дистанційно. І вимагає не лише фізичної сили та витривалості, а й високої освіти та інтелекту.

"Відповідно, – продовжує Павло Федорченко-Кутуєв, – пропоноване Міноборони та парламентом рішення створює можливість жінкам, які мають необхідні навички, досвід і головне – бажання – стати на військовий облік. І таким чином посилювати нашу обороноздатність та нацбезпеку. Тож, наголошую, бачимо логічний та ефективний крок. Просто важливо робити це м'яко та поступово. Постановка на облік має бути добровільною. Щоб ті охочі, які відчувають мотивацію, могли запропонувати свої навички ЗСУ. Важливо, щоб були відсутні насильницькі рознарядки".

Не виключено, що можуть бути спроби саботувати законодавчий процес

Адвокат, представник Офісу простих рішень та результатів, кандидат юридичних наук Мирослава Чорноусько звертає увагу на необхідність не лише ухвалити відповідний проект закону в адекватній редакції у першому читанні, а й у другому.

"Як відомо, у більшості випадків саме поправки, внесені між першим та другим читанням, визначають кінцевий зміст законопроекту", – пояснює експерт.

За її словами, деякі депутати вже висловилися з приводу того, що наділення жінок та чоловіків рівними правами передбачає і наділення однаковими обов'язками.

"Тому не виключено, що можуть бути спроби саботувати законодавчий процес, – прогнозує Мирослава Чорноусько. – Крім того, ми бачимо об'єктивну відсутність порозуміння між Міноборони та законодавчим органом, як свідчить їхній попередній досвід спілкування в публічному просторі. Тому важко прогнозувати гарантовано позитивний результат. Слід зважати також на необхідність перегляду дати добровільної або частково добровільної постановки на військовий облік, адже до її настання (1 жовтня) залишилося не так багато часу".

Читайте також на порталі "Коментарі" — сьогодні Росія випустила 6 ракет по Україні: скільки вдалося збити ЗСУ.



Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: https://comments.ua/

Новини