Йде 180-й день від початку повномасштабного російського вторгнення в Україну. Інститут вивчення війни (ISW) у новому зведенні повідомив, що росіяни не зможуть захопити більше територій у найближчі місяці, оскільки у них не вистачає ресурсу. Чи згодні з наведеними даними? Чи змінилася війна останнім часом? Чого очікувати в найближчому майбутньому? Видання "Коментарі" із цими питаннями звернулося до експертів.
Війна в Україні. Фото: Генштаб ЗСУ
Не виключено, що окупанти спробують кинутися на Запоріжжя
Політтехнолог, співзасновник Агентства моделювання ситуацій Олексій Голобуцький зазначає, що війна стала більш позиційною.
"Потроху, потроху, росіяни захоплюють територію Донецької області. Але це відбувається дуже повільно та з величезними втратами, – наголошує експерт. – У нас немає ресурсу контрнаступати, у росіян – ресурсу наступати. Йде гра на виживання, на вимотування. На те, хто має більше ресурсу, морального духу".
На думку експерта, до зими чи російська, чи українська сторона виявлять ініціативу.
"У нас завдання звільнити – Херсон. Можливості поки що немає. Але вона може з'явитися за місяць-півтора, – вважає Олексій Голобуцький. – У Росії серед видимих завдань – дозахопити Луганщину, зайняти всю Донецьку область (що буде вкрай складно), не дати ЗСУ відвоювати Херсонщину. Не виключено, що окупанти намагатимуться кинутися на Запоріжжя. Але якщо цього не станеться у найближчі місяць-півтора, не станеться і до кінця року".
У короткостроковій перспективі сторони залишаться на тих самих позиціях, що зараз
Політтехнолог, боєць спецпідрозділу "Хорт" Олександр Кондратенко схильний довіряти новому звіту ISW.
"Це великий аналітичний центр, який традиційно проводить потужну роботу, – пояснює він. — У росіян, справді, в останні місяць-півтора немає особливих успіхів на фронті. Після того, як ми у липні відступили від Лисичанська, лінія фронту фактично вирівнялася. Власне, це допомагає стримувати агресора. Вони ніде не можуть зайти до тилу".
На думку експерта, війна останнім часом не змінилася. Єдине, ми стали завдавати потужніших і точніших ударів по авіабазах, складах противника.
"Це серйозно допомагатиме нам на сході та півдні, – вважає Олександр Кондратенко. – Але ситуація на тому самому Донбасі залишається вкрай складною. Я сьогодні спілкувався із хлопцями, які стоять на позиціях у районі Бахмута. Як там домінувала авіація противника, його арту та "Смерчі", "Гради", так, на жаль, і є. Просто наші там стоять на смерть, даючи відсіч переважаючим силам ворога".
Експерт наголошує, що час зараз працює не на нас.
"Кац*пи розуміють, що попереду зима. З усіма проблемами, що випливають для нас і ЄС, де посилено газовий шантаж з боку РФ, а також численні руйнування української інфраструктури. Російське лобі збільшуватиме активність у Європі. І є загроза, що риторика наших європейських партнерів почне змінюватися з ускладненням ситуації з проходженням опалювального сезону, з цінами на газ, які продовжують бити рекорди. А країна-агресор повним ходом використовуватиме ситуацію з енергоресурсами", – прогнозує Олександр Кондратенко.
Він погоджується з тими, хто прогнозує, що 24 серпня, у День Незалежності України, можливі посилені ракетно-бомбові удари з боку агресора.
"До того ж, це буде рівно півроку з початку повномасштабного вторгнення рашистів. Вони зазвичай люблять прив'язувати ті чи інші підлянки до якихось дат. Навряд чи втриматись і цього разу. Але це не змінить перебіг війни. Тим паче, що більшість українців упевнені – перемога буде за нами. Це лише питання часу, – наголошує Олександр Кондратенко. – У найближчому майбутньому можливі якісь наступальні дії з нашого боку. Але не з тим озброєнням, що у нас є зараз у наявності. Людський ресурс є, але Україна, на відміну від Росії, людей забій не відправляє. У короткостроковій перспективі (протягом місяця), гадаю, сторони залишаться на тих самих позиціях, що зараз. А ближче до середини осені ситуація для нас може стати сприятливішою – залежно від того, що нам поставлять американці за ленд-лізом, який почне працювати з жовтня".
Читайте також на порталі "Коментарі" — чому Путіну терміново потрібні переговори: які шанси на діалог Києва з Москвою найближчим часом.
Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.