Що може підштовхнути Київ та Москву до переговорів – який подальший сценарій війни
Все вирішуватиметься саме на полі бою
Великобританія більше року проводила секретні переговори з РФ щодо проблем глобальної безпеки (включаючи дефіцит зерна та ядерну безпеку). При цьому нібито не вела жодних активних мирних переговорів, які були б спрямовані на дипломатичне врегулювання війни на території України. Тим часом, міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров дав зрозуміти, що підсумок війни в Україні буде підведений на полі бою. В аналогічному ключі висловлюється українська влада та її радники типу Михайла Подоляка, попереджаючи, що російсько-українська війна поки що йде за песимістичним прогнозом "тривалої війни на виснаження". Про що говорять ці повідомлення-заяви? Що може підштовхнути Київ та Москву до переговорів? Які є варіанти розвитку подій у найближчому майбутньому? Видання "Коментарі" із цими питаннями звернулося до експертів.
Підштовхнути до переговорів можуть кілька факторів
Керівник Фонду "Українська політика" Костянтин Бондаренко вважає, що Київ та Москву до переговорів можуть підштовхнути кілька чинників.
За його словами, для Києва це:
а) усунення Великобританії як головного провокатора ескалації напруженості;
б) чітка позиція Вашингтона та відповідний сигнал Українським елітам;
в) можливо – зміна владної команди в Україні;
г) значні успіхи на фронті.
Для Росії, за словами експерта, це такі фактори:
а) чітка позиція партнерів по БРІКС та Глобального Півдня;
б) наявність серйозної поразки;
в) кризові явища економіки;
г) політичні катаклізми у країні;
д) домовленості з США про нерозповсюдження НАТО на схід, про нейтральний статус України, Молдови та республік Південного Кавказу, про новий договір щодо контролю за стратегічним озброєнням.
Мирні переговори можуть стати наслідком перемоги у війні однієї з воюючих сторін
Політолог, політичний консультант Володимир Фесенко міркує так:
Експерт наголошує, що переговори про закінчення війни в Україні неможливі без участі України. Вони просто не дадуть результату.
За його словами, очевидно, що війна затягується. Військові дії за останні місяці лише посилились. В таких умовах малоймовірно очікувати реальних мирних переговорів. І Росія, і Україна сподіваються покращити свої військові позиції – і лише після цього будуть готові виходити на переговори, прогнозує політолог.
Ще одна можливість для мирних переговорів – зміна керівництва в Росії, прихід там до влади людей, які будуть зацікавлені у закінченні нинішньої війни, вважає він.
Нарешті, мирні переговори можуть стати наслідком перемоги у війні однієї з сторін, що воюють, підкреслює Володимир Фесенко.
Входимо у війну на винищення
Експерт Аналітичної групи "Левіафан" Микола Мельник припускає, що таємні переговори з Росією ведуть багато країн. У тому числі наші союзники.
На його думку, заява Лаврова про те, що все вирішуватиметься на полі бою, не стала якимось відкриттям. Це і так було зрозуміло (принаймні українцям) з 24 лютого 2022 року, коли розпочалося повномасштабне російське вторгнення, наголошує Микола Мельник.
Але у нас, впевнений експерт, немає іншого виходу, окрім як продовжувати боротися. Росіяни, нагадує він, завжди знищували тих, хто не хоче вірити в їхні міфи, в їхню викривлену версію історії. І вони ніколи не підуть на переговори, маючи змогу воювати.
Читайте також на порталі "Коментарі" - яка мета ударів по Криму – чи може це змусити Кремль припинити війну.