Головна Новини Суспільство Війна з Росією Росія посилила енергетичний терор України: як бути звичайним українцям
commentss НОВИНИ Всі новини

Росія посилила енергетичний терор України: як бути звичайним українцям

Всі великі об'єкти тепло-електропостачання потребують додаткового захисту - тому що путінський режим не зупиниться на початому

11 жовтня 2022, 11:35
Поділіться публікацією:

Які головні висновки можна зробити після масованого ракетного удару росіян щодо українських енергетичних об'єктів? Що слід зрозуміти звичайним українцям, а також нашим західним партнерам? Портал "Коментарі" із цими питаннями звернувся до експертів.

Росія посилила енергетичний терор України: як бути звичайним українцям

Ракетний обстріл. Фото: з відкритих джерел

Потрібно використати навички кризового енергоменеджменту

За словами голови Експертної платформи з енергоефективності (Expert Platform for Energy Efficiency) Ігоря Черкашина, почалося те, про що фахівці попереджали кілька місяців тому.

"Після поразок на фронтах – руйнація енергетичної інфраструктури стає чи не єдиним козирем агресора у війні з Україною. Але справи на фронтах йдуть так погано, що росіянам довелося починати до реальних холодів. І це дає надію, що до другої половини листопада ЗСУ зможуть кардинально збільшити свої успіхи. Сьогодні ж ми маємо наочний доказ необхідності навчитися керувати енергоспоживанням у критичних ситуаціях", – пояснює експерт.

За його словами, для цього потрібно використати навички кризового енергоменеджменту. На цьому, наголошує Ігор Черкашин, неможливо без термінового усвідомлення, що управління енергоспоживанням в умовах війни стало обов'язковим у всіх громадах країни.

"Тому Кабміну слід поширити обов'язковість енергоменеджменту не тільки в органах центральної влади, а й в органах місцевого самоврядування. Потрібне швидке коригування законодавства. Так, вчорашня доба показала, що з'явився народний енергоменеджмент, коли громадяни добровільно допомогли енергосистемі України пройти вечірній пік навантаження. Але такі ініціативи мають підтримуватись постійною роз'яснювальною роботою з боку енергоменеджерів громад. Не лише населенню, а й бізнесу", – впевнений експерт.

Що стосується додаткових дій, то місцева влада, на думку Ігоря Черкашина, має підготувати "теплові ковчеги" на базі громадських будівель – з автономною генерацією тепла та електрики, водопостачанням та каналізацією. Де мешканці, насамперед багатоповерхівок, могли б пережити ситуації повного відключення теплопостачання у морози.

"Крім того, всі великі об'єкти тепло-електропостачання потребують додаткового захисту. Аж до переносних зенітних комплексів. "Мопеди", що літають, і ракети можна збивати такими засобами, як показує практика — і це треба використовувати. І, звичайно, допомога наших союзників у засобах ППО-ПРО необхідна не на словах, а на ділі, – наголошує експерт. – Основна ж надія на ЗСУ та їх успіхи на фронтах. Тільки розгром агресора дозволить ліквідувати загрози для України загалом та енергетичну інфраструктуру зокрема".

Є два висновки після масованого ракетного удару по об'єктах енергосистеми

Експерт з питань енергетики Центру Разумкова, екс-директор з інтегрованих комунікацій НАК "Нафтогаз України" Максим Білявський вважає, що ми маємо зробити два висновки після масованого ракетного удару по об'єктах енергосистеми.

"Перший – це належне військово-технічне забезпечення. За цим пунктом слід розраховувати, що партнери нададуть необхідні кошти на закриття неба над містами та об'єктами критичної інфраструктури. Також я розраховую, що будуть впроваджені заходи щодо інсталяції додаткових систем генерації електроенергії – обговорення з цієї теми продовжуються, наскільки мені відомо", – зазначає експерт.

Водночас, наголошує він, слід також бути готовим скористатися можливостями мобільних пунктів для обігріву.

"Другий висновок – потрібна загальнонаціональна комунікація з питань проходження опалювального сезону, – вважає Максим Білявський. – Тут варто тримати руку на пульсі та звести до нуля простір для маніпуляцій та інформаційної пропаганди ворога. Я вірю у ЗСУ та українських енергетиків".

Потрібно допомогти нашим енергетикам – обмежити використання потужних електроприладів із 17.00 до 21.00-22.00

Фахівець з держполітики у паливно-енергетичному комплексі, доктор наук з державного управління Геннадій Рябцев зазначає, що масований ракетний удар по українській енергосистемі завдав серйозних збитків об'єктам критичної інфраструктури.

"Однак, – зазначає він, – якщо порівнювати з реальністю розповіді та доповіді про нього російської сторони, складається враження, що Україна поринула у темряву, сидить без світла, води та тепла, панікує. Самі українці бачать серйозні збитки, але все далеко не так, як кажуть російські пропагандисти. Безперечно, існують проблеми. Але вони вирішуються оператором системи передачі, а також операторами системи розподілу (Укренерго та обленерго)".

Зрозуміло, продовжує експерт, що система працює на межі своїх можливостей. І потрібні серйозні зусилля, щоби зберегти енергопостачання всіх споживачів.

"Не виключені аварійні відключення окремих груп споживачів у піковий годинник, – попереджає Геннадій Рябцев. – І щоб допомогти енергетикам, закликаю, слідом за нашою владою, не користуватися потужними електроприладами з 17.00 до 21.00-22.00 щонайменше найближчими кількома тижнями".

На жаль, ні уряд, ні енергетики не можуть гарантувати всім споживачам постачання електроенергії в довоєнному обсязі, зазначає експерт. Крім того, швидше за все, найближчими тижнями Україна не зможе ділитися виробленою електроенергією з європейськими колегами.

"Але не все так погано, – запевняє Геннадій Рябцев. – Завдяки значному запасу надійності та стійкості, професіоналізму українських енергетиків, відновлення нормальної роботи всіх об'єктів, у тому числі критичної інфраструктури, можливо".

Читайте також на порталі "Коментарі" — Захід задіяв ще не всі важелі для покарання Росії — чого боїться Путін.




Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: https://comments.ua/

Новини