Москва намагається знайти вихід із конфлікту чи хоча б його призупинення
Російська пропозиція про "Різдвяне перемир'я" продовжує активно обговорюватися. Українська сторона на нього відреагувала різко негативно. Експерти в аналізі для видання "Коментарі" пояснили – чому Кремль вийшов із такою ідеєю саме зараз, а також – чому це все зовсім не про мир як такий.
Передбачувано, що відмову з боку України намагатимуться представити, як демонстрацію "злої волі" Заходу, який не бажає миру
Експерт Національного інституту стратегічних досліджень Артем Филипенко зазначає:
"Безумовно, Росії потрібна оперативна пауза для того, щоб провести перегрупування, підтягнути резерви та боєприпаси. Але рішення Путіна про оголошення припинення вогню нібито через необхідність святкування Різдва виходить за межі потреби в оперативній паузі".
По-перше, зазначає експерт, Москва прагне всіляко продемонструвати свою нібито домовленість, особливо на тлі заяв західних політиків, які не бачать від Росії реальних намірів закінчити війну. Це меседж тим політикам у Європі, які прагнуть "заморозити" війну за будь-яку ціну, "миротворцям" та "друзям Росії". У той же час, акцентує Артем Филипенко, це послання політикам у країнах поза Європою, особливо в Азії, де також є певна незадоволеність діями Москви.
"Росія намагається позиціонувати себе як альтернативу Заходу – і позиція Китаю чи Індії для Кремля також важлива, – наголошує експерт. – Зовні все виглядає так, що рішення про припинення війни на Різдво (за юліанським календарем) було ухвалено після розмови Путіна з президентом Туреччини Ердоганом, хоча скоріше воно було ухвалено раніше. Тим самим Москва демонструє свою нібито готовність до початку діалогу та розраховує на підтримку неєвропейських країн. Це також своєрідний реверанс на адресу Ердогана, який намагається закріпити за собою роль посередника у відносинах Москви та Києва. І цілком передбачувано, що відмову з боку України намагатимуться уявити, як демонстрацію "злої волі" Заходу, який не бажає миру".
По-друге, продовжує Артем Филипенко, видно очевидний розрахунок на розкол в українському суспільстві.
"Зважаючи на те, що озвучують російські пропагандисти, вони всерйоз розраховують на конфлікт між віруючими Української православної церкви (Московського патріархату) та віруючими інших церков. Тож не можна виключити провокацій під час святкування, – попереджає експерт. – Глава Російської православної церкви Кирило також звернувся із закликом до різдвяного "перемир'я". Показово, що Кирило назвав війну Росії проти України "міжусобним конфліктом", що повністю укладається у російську концепцію про "братні народи". Очевидно, що це теза, яку тепер просуватимуть російська агентура з-поміж священиків УПЦ".
На думку Артема Филипенка, всі ці маневри, а також заяви московських представників щодо необхідності вести переговори з урахуванням так званих "нових територіальних реалій" (тобто з урахуванням окупації та анексії частини України) свідчать про те, що жодних серйозних переговорів не буде. І, судячи з реакції як українських представників, так і західних політиків, хитрощі Москви не є ні для кого секретом, зазначає він. Отже, констатує експерт, війна продовжуватиметься й надалі, а ключовою умовою її завершення є відновлення українського суверенітету над усіма окупованими територіями у міжнародно визнаних кордонах.
Все це – фарс, спроба отримати оперативну паузу, перевірка готовності України йти на переговори на російських умовах
Кандидат політичних наук, експерт-міжнародник Євгенія Габер вважає, що вся суєта в РФ навколо різних форматів переговорів про мир – це показник того, що до керівництва країни-агресора приходить розуміння всієї складності ситуації. Особливо на тлі військово-технічних можливостей ЗСУ.
"Нещодавній удар "Хаймерсами" по ПТУ в Макіївці, де було знищено, за різними оцінками, сотні мобілізованих, випадки "бавовни", що почастішали, в окупованому Криму, а також на території самої РФ, активізація поставок озброєння Україні з боку західних країн – все це показує що легше росіянам не буде. Звідси пошук виходу з конфлікту чи хоча б його припинення", – пояснює експерт.
Крім того, продовжує вона, всі ці православні "скрепи", наголос на релігії, на "дайте людям спокійно сходити до церкви" – добре підживлює російські наративи, що для РФ нібито ще залишилося щось святе, що вона якимось чином дбає про цивільних на окупованих нею територіях. Подібна показушна "миротворчість", на думку Кремля, допоможе зберігати обличчя всередині країни та для обмеженої аудиторії назовні. Хоча тих, хто вірить у те, що говорять Путін та його оточення, все менше і там, і там.
"Щодо дзвінка Ердогана – не думаю, що це якось пов'язано. Що то була його ідея. Скоріше, це різні елементи однієї картини, що показують спроби Росії, з одного боку переконати Україну припинити вогонь, зупинити наступ або активне стримування російських військ, з іншого - показати світові своє "миролюбство". Путін у розмові з Ердоганом не випадково заявив про готовність до перемир'я, закликаючи, до того ж, Київ. До речі, не лише про Україну розмовляв Ердоган із Путіним. Є ще багато питань, які цікавлять Туреччину: це і газовий хаб, і зачистка прикордонних територій Сирії курдських бойовиків, інші питання. З боку Ердогана, гадаю, продовжуватимуться спроби будувати мости між Україною та Росією, розмови про миротворчість. Просто тому, що це зараз відповідає концепції зовнішньої політики Туреччини, інтересам особисто Ердогана, який був би не проти отримати Нобелівську премію миру за врегулювання конфлікту в центрі Європи. Але при всьому тому, з боку турецького лідера надсилаються чіткі сигнали, що врегулювання має бути справедливим. У розмові з Путіним він згадав, що заклики до миру мають супроводжуватись конкретними кроками. Раніше ми чули його заяви щодо невизнання незаконної окупації Росією українських територій. Турецька сторона не змінює позиції щодо важливості територіальної цілісності України", – зазначає Євгенія Габер.
Ну, а Кремль, наголошує вона, продовжує висуватись абсурдні умови у стилі – Україна має залишити РФ окупований тієї території і навіть ті, які агресор не контролює.
"То все це - фарс, спроба отримати оперативну паузу, перевірка готовності України йти на переговори на російських умовах. Це і перевірка Заходу - чи той готовий тиснути на Україну заради умовного перемир'я. Фінт, який ні українська сторона, ні наші західні партнери цілком логічно не повірили", – констатує експерт.
У Кремлі чудово розуміли, що Україна не піде ні на які перемир'я
Політолог, професор кафедри міжнародних відносин НАУ Максим Ялі впевнений, що є кілька причин, чому Путін вирішив оголосити перемир'я.
"По-перше, військова ситуація складається не на користь Росії. Відсутність успіхів у наступі на Бахмут, загальне виснаження військ, яким необхідний перепочинок. Про це свідчать численні відео, скарги тих самих "пригожинців" про нестачу боєприпасів та навіть продуктів. У російському інформпросторі такі ролики активно поширюються. По-друге, зроблено ставку на пропагандистський ефект. Для зовнішньої аудиторії – продемонструвати, що Путін нібито готовий іти на мирні переговори. Наче робить перший крок. Пов'язано це з сумними перспективами найближчого майбутнього путінського режиму. Для внутрішньої аудиторії активно поширюється інформація, що нібито Путін на Різдво має намір відвідати Донецьк. Він із 2014-го жодного разу не приїхав на Донбас. Навіть після псевдоанексії цих територій восени минулого року. Тоді як Зеленський періодично буває у прифронтових містах регіону, де бойові дії не вщухають уже багато років. І з цього приводу було чимало знущань, які виставляють Путіна у невигідному йому світлі", – наголошує політолог.
А так, зазначає він, начебто є можливість сказати, що Путін збирався відвідати Донецьк, але "військова хунта у Києві за указом Вашингтонського обкому зірвала ці плани".
Ще одна причина путінської "миротворчості" полягає в тому, що з'являється все більше інформації про нові пакети військової допомоги Україні від США та Європи. Вони включатимуть нові види озброєнь, зокрема наступальних. Йдеться, зокрема, про бойові машини піхоти (Франція та США), легкі танки (Франція), ЗРК "Петріот" (США та Німеччина). Очевидно, пояснює Максим Ялі, що Захід визначився з постачанням ЗСУ саме наступальних видів озброєнь. Отримаємо ми все ближче до березня. Але Путін уже зараз готує собі шляхи до відступу, промацує ґрунт, намагається заморозити конфлікт, щоб не зазнати повної військової поразки в Україні.
"При цьому у Кремлі чудово розуміли, що Україна не піде ні на які перемир'я, – вважає експерт. - Ми пам'ятаємо сумний досвід десятків перемир'їв до повномасштабної російської агресії. І кожне з них порушувалося саме окупантами. Найбільш знакове – перемир'я під час Іловайського котла у серпні 2014-го, яке обернулося трагедій – розстрілом українських воїнів у "зеленому коридорі". Україна добре засвоїла ті страшні уроки. Тому більше не купиться на подібні російські хитрощі".
Читайте також на порталі "Коментарі" - в Інституті вивчення війни назвали справжні цілі Путіна в оголошенні різдвяного перемир'я.