Головна Новини Суспільство Війна з Росією Продовольча безпека у світі: чому для України важлива ця тема – чого прагне Росія
commentss НОВИНИ Всі новини

Продовольча безпека у світі: чому для України важлива ця тема – чого прагне Росія

Спроби Росії створити нам проблеми з постачанням зерна та погіршити ситуацію в економіці продовжуватимуться

20 вересня 2022, 11:12 comments1652
Поділіться публікацією:

У вечірньому зверненні 19 вересня президент України Володимир Зеленський серед іншого зазначив, що візьме участь у саміті з питань продовольчої безпеки. Це, наголосив він, "принципово важливий елемент глобальної безпеки, і Україні є що сказати". Що можна сказати про ситуацію із продовольчою безпекою на даний момент? Чому Росія останнім часом "качає тему" можливого закриття морських "зернових коридорів" з України? Як цьому завадити? Видання "Коментарі" із цими питаннями звернулося до експертів.

Продовольча безпека у світі: чому для України важлива ця тема – чого прагне Росія

Продовольча безпека. Фото: з відкритих джерел

Під час участі президента України у саміті з питань продуктової безпеки важливо донести нашу позицію, отримати додаткову підтримку

Аналітик Фонду громадської дипломатії Олександра Решмеділова зазначає, що тема продовольчої безпеки є вкрай важливою. Від цього залежить не лише наша стабільність, наповнення бюджету, а й те, чи зможемо ми звільнити елеватори під новий урожай.

"Плюс — Росія не просто намагається нас витіснити зі світового продовольчого ринку (а повернути свої позиції там буде вкрай складно), але і вкрасти наш урожай, розбавити власним зерном і видати за своє. Тому тут важливо обстоювати українські інтереси. Наголошувати, що саме країна-агресор, країна-злодій винна у зростанні цін, у низці криз, включаючи продовольчу у низці країн", – пояснює експерт.

На її думку, під час участі президента України у саміті з продуктової безпеки (швидше за все, він зробить це з відеозв'язку) важливо донести нашу позицію, отримати додаткову підтримку, розширити санкції проти Росії — і список товарів, які ми можемо експортувати морським шляхом.

"На даний момент все зводиться до зерна та невеликих груп супутніх товарів. А нам треба її розширювати, пожвавлюючи наші порти", – впевнена Олександра Решмеділова.

Аналітик підкреслює — в тому, що Росія "качає тему" можливого закриття навіть "зернових коридорів" немає нічого дивного.

"Вона шантажує всіх і вся різними способами. І ядерний шантаж за допомогою тієї ж Запорізької АЕС, і енергетичний (зокрема цілеспрямованими ударами по наших об'єктах критичної інфраструктури, а також скороченням подачі газу до ЄС) та продовольчий. І нам важливо показувати – хто причина того, що відбувається. Акцентуючи, що ситуація виправиться лише тоді, коли росію буде покарано, а Україна отримає можливість наситити світові ринки, зокрема продовольством", – констатує аналітик.

Зерно стало черговим предметом торгів з боку імперії зла та ненависті

Керівник фундації "Вища школа професійної політики" Олег Вострих розмірковує так:

"Основними напрямками Росії у боротьбі з Україною, крім бойових дій, останнім часом стало також цілеспрямоване руйнування ракетними ударами інфраструктури міст, спроби створення фейковими новинами негативного ставлення до нашої країни у світі, створення максимальних проблем нашої економіки. Після успішних контрнаступів ЗСУ на Харківському та Херсонському напрямах у Росії намітилися суттєві проблеми в інформаційному супроводі війни в Україні. Путіну та ФСБ терміново потрібні нові "перемоги" і хоч якісь позитивні новини".

Заклик путіна сісти за стіл переговорів ніхто не почув, нагадує експерт. Хоча ще кілька місяців тому він сам заявляв, що жодних переговорів не буде. Тепер же після очевидного таланту головкому Залужного та ЗСУ президент Росії сам просить мир про переговори з Україною. І щоб підштовхнути до них постійно вишукує нові важелі тиску.

"От і зерно стало черговим предметом торгів із боку імперії зла та ненависті. Тому президент України готується виступити на саміті з питань продовольчої безпеки, надати реальну допомогу бідним країнам Африки, показати світові, що ми є одним із важливих елементів цієї безпеки, – пояснює Олег Вострих. – А спроби Росії створити нам проблеми з постачанням зерна та погіршити ситуацію в економіці триватимуть. Зима має бути важка і холодна. І нам треба просто бути готовими до цього. Все буде Україна – і ми переможемо у цій війні!".

У листопаді, після завершення 120 днів роботи Стамбульської угоди, все зведеться до того, щоб її не продовжувати

Заступник голови Всеукраїнської Аграрної Ради (ВАР) Денис Марчук нагадує, що перша заява путіна про можливе припинення експорту зерна прозвучала на Східному економічному форумі, що проходив з 5 по 8 вересня у Владивостоці. Також це питання обговорювалося під час зустрічі путіна з президентом Туреччини Ердоганом на 22-му саміті глав держав Шанхайської організації співробітництва в узбецькому Самарканді минулого тижня.

"Це — погані сигнали, що вказують, що після закінчення 120 днів росія, дійсно, вимагатиме припинення роботи Стамбульської угоди, укладеної в липні і дозволила з початку серпня почати експорт українського зерна морськими шляхами", — попереджає експерт.

Він упевнений, що на такий шантаж росіяни йдуть усвідомлено, розуміючи значну частку українського продовольства на світовому ринку. Особливо в Азії, Африці, ЄС.

"На частку України припадає близько 12% світового експорту зерна пшениці, 15% кукурудзи, до 50% олії. Тобто фактично ми входимо до топ-експортерів із забезпечення продовольчої безпеки світу, – пояснює Денис Марчук. – З огляду на санкції, які діють зараз проти росії, їхнє посилення, країна-терорист дістає чи не останній свій козир – продовольчий шантаж. І намагається таким чином, посилаючись на придумані речі на кшталт того, що українське зерно нібито не везуть до найбідніших країн (хоч це не так), послабити санкції чи скасувати угоду".

Погано, що цьому продовольчому тероризму частково підіграє Туреччина, для якої, схоже, важливіші інші економіко-політичні питання, пов'язані з Росією, зазначає експерт.

"Саме тому я не виключаю, що у листопаді, після завершення 120 днів роботи Стамбульської угоди, все зведеться до того, щоб її не продовжувати. Тим важливіша зараз робота наших дипломатів зі світовими партнерами. Щоб запобігти зриву домовленостей, залишити їх у силі на постійній основі, – вважає Денис Марчук. – Якщо Росія все ж таки піде на зрив "зернової угоди", нам слід наполягати на отриманні важкого далекобійного озброєння, яке можна використовувати під час морських боїв. Ми і весь світ не маємо ставати заручником рішень Росії щодо того – пропускати кораблі в українські порти, випускати їх звідти чи ні. Заяви президента України у цьому ракурсі є абсолютно логічними. Він діє на випередження, шукає можливості, щоб наше продовольство продовжувало надходити на світові ринки. Адже від цього залежить не лише глобальна продуктова безпека, а й можливість України отримувати важливі валютні надходження під час війни".

Читайте також на порталі "Коментарі" – президент Туреччини Ердоган заявив про нову домовленість України та Росії.



Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: https://comments.ua/

Новини