Президент України Володимир Зеленський вважає, що якщо РФ закінчить війну та визнає свою помилку, це буде вигідно для Путіна. Таку думку він висловив в інтерв'ю The Economist, наголосивши, що закінченням війни має стати вихід ЗСУ на кордони України 1991 року. А у традиційному вечірньому зверненні глава держави говорив про нову масовану атаку Росії на цивільні об'єкти (в основному енергетичну та теплову інфраструктуру), наголошуючи, що тій вистачить ракет ще на кілька масованих ударів, а українцям – вистачить цілеспрямованості та віри в себе, щоб після цих ударів повертати своє. Про що говорять дані заяви Зеленського, чергова ракетна істерика РФ та реакція на останню України та світу? Портал "Коментарі" із цим питанням звернувся до експертів.
Володимир Зеленський. Фото: сайт Офісу президента
Своїми заявами Зеленський намагається вибити у західної аудиторії той козир, яким намагається грати Путін
Політолог, викладач Київського національного університету (КНУ) імені Тараса Шевченка, експерт з міжнародної політики Петро Олещук розмірковує так:
"Заяви Зеленського про вигоду Путіна від закінчення конфлікту розраховані насамперед на західну аудиторію. Сенс у тому, що Україна не є ініціатором продовження війни – і готова припиняти її вже зараз. Але для цього потрібне виконання тих 10 пунктів на шляху до миру, які раніше озвучив Зеленський. Першочерговим є виведення російських військ із території України у міжнародно визнаних кордонах 1991 року".
Тобто, продовжує експерт, Зеленський дає зрозуміти, що Україна не відкидає дипломатичний шлях досягнення миру, але за умови, що це не зашкодить нашому суверенітету та територіальній цілісності.
"У багатьох своїх виступах Зеленський підкреслює малу ймовірність того, що путінський режим піде на виведення військ, на реальні переговори, на спробу досягти стабільного миру. Адже чудово видно, що Путін та його оточення використовують тезу про переговори виключно як спосіб затягнути час, тактично виграти для себе найкращі позиції, перегрупуватися – і спробувати знову захопити всю Україну", – зазначає Петро Олещук.
Він припускає, що подібними заявами Зеленський намагається вибити у західної аудиторії той козир, яким намагається грати Путін. А саме – педалювання тези про мирні переговори та загалом про припинення вогню, чого нібито не хоче Україна. І такі випади українського лідера є досить успішною тактикою, вважає політолог. За його словами, західній аудиторії слід розуміти, що мир потрібний не швидкий, а справедливий, який не допускає повторення подібної агресії в майбутньому.
"Щодо заяв Зеленського щодо чергової ракетної атаки росіян, акценти там теж зроблені правильні, – вважає Петро Олещук. – З огляду на те, що агресор продовжує знищувати українську критичну інфраструктуру, Україна має отримувати більш потужні системи ППО, а також засоби, що дозволяють завдавати ударів по військових об'єктах на території Росії. Причому на серйозному віддаленні. Щоб РФ розуміла, що будь-який ракетний удар по Україні означатиме болючу відповідь для самого агресора. Поки що ми бачимо, що Росія налаштована й надалі терористичними методами впливати на Україну. Державний тероризм Росії, на мою думку, вже всім очевидний. Тепер залишилося, щоб усі цивілізовані держави сучасного світу визнали терористичний характер путінського режиму і допомогли Україні його здолати".
Країна-агресор провокує посилення української ППО
Політолог Дмитро Воронков вважає, що капітуляція Росії буде вигідною не Путіну, а самій Росії.
"Санкційний каток, безумовно, призведе (вже призводить) до відкату РФ в економічному плані. Найшвидше завершення конфлікту дозволить не допустити нових санкцій і послабити наявні, – пояснює експерт. – А Путіну такий розклад не підходить. Йому потрібна перемога за всяку ціну. Він загнаний у кут, шляху назад немає. Програти він не може – росіяни такого не вибачають. А виграти не спроможний. Але ситуація може змінитися, якщо його – у той чи інший спосіб – не стане. До чого, схоже, все йде".
Коментуючи ситуацію з черговим масованим ракетним обстрілом, Дмитро Воронков наголосив, що російський ракетний потенціал виснажується. Виробництво та спроба закупівлі ракет за кордоном не встигають за тим, як Росія ракети вистрілює. І це спричиняє дефіцит такого виду боєприпасів. Що, зрештою, не зупиняє агресора.
"Мета тут – психологічна та військова. Перша спрямована на мирне населення. І страшно тут не стільки залякування холодом і відсутністю світла, скільки занурення в інформаційний вакуум. У стані війни це може спричинити панічні настрої. Коли не можеш зв'язатися ні з ким, не розумієш, що відбувається, – зазначає політолог. — З військової точки зору противник промацує нашу ППО, намагаючись зрозуміти, наскільки та боєздатна. З амбіціями на спробу повторного настання. І ті результати, які демонструє українська ППО, навряд чи влаштовують Кремль. Думаю, у Москві усвідомили ризики запуску авіації".
Заяви Зеленського щодо ракетної істерики країни-агресора – абсолютно правильний меседж, спрямований, зокрема, на російську аудиторію, вважає Дмитро Воронков. Меседж, який демонструє, що Путін продовжує вкидати Росію в колапс, веде її до зубожіння, тотальної ізоляції.
"Щодо реакції Заходу на подібні обстріли… Схоже, у Кремлі так і не зрозуміли, що кожна така терористична атака робить нас сильнішими, а Захід – сміливішими у наданні нам допомоги. Тобто сама країна-агресор провокує посилення нашої ППО. Вже йдуть розмови про постачання зенітно-ракетних комплексів (ЗРК) типу "Patriot", що раніше вважалося фантастикою", – нагадує політолог.
В найближчому майбутньому глобальних переломів на фронтах він не прогнозує. А локальні успіхи ЗСУ дуже ймовірні.
"З'явилася інформація, що росіяни відходять із Каховки. Можливо, незабаром ми побачимо там черговий "жест доброї волі". Ну, а якщо ЗСУ вдасться форсувати Дніпро та висадитися на лівобережжя, це відкриє шлях до подальшого контрнаступу на Херсонщині, – пояснює Дмитро Воронков. – А якщо спиратися на заяви голови Луганської обласної ВДА – Сергія Гайдая, а також на карти бойових дій, то проглядається перспектива деокупації Сватова та Кремінної, що послабить позиції загарбників на Луганщині, відкривши можливості для подальшого настання українських військ. Ну, а у довгостроковій перспективі є можливість деокупації Криму".
Читайте також на порталі "Коментарі" — дев'ятий пакет санкцій ЄС проти РФ у дії: черговий удар по РФ або фікція.
Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.