Вийшовши в медійний простір, уявивши себе політиком, Пригожин вирішив, що йому як справжньому політику треба хоча б двічі на тиждень давати потужний інфопривід
Керівник приватної військової компанії (ПВК) "Вагнер", близький до російського диктатора Володимира Путіна бізнесмен Євген Пригожин критикував Кремль через те, що адміністрація не заблокувала YouTube в РФ. Чому Пригожину, який періодично критикує найвище військове керівництво РФ, стільки дозволяється? Про що це говорить – до чого може призвести? Видання "Коментарі" із цими питаннями звернулося до експертів.
Пригожин ігнорує факт, що рашистські технології не в змозі сформувати закриту екосистему навіть у сфері інфотейменту
Голова Інституту публічної політики та консалтингу (ІНПОЛІТ), політичний консультант Сергій Биков підкреслює, що Пригожин усіляко намагається показати себе радикальним рашистом, який готовий кинути російське суспільство у темряву без елементарних благ цивілізації та доступу до інформації.
"Будь-які зволікання цим шляхом Пригожин подає як зраду, що притаманно радикальних елементів на кшталт нього. При цьому сам Пригожин ігнорує факт, що рашистські технології не спроможні сформувати закриту екосистему навіть у сфері інфотейменту", – зазначає експерт.
Сергій Биков пояснює:
"Стримінгові сервіси російського виробництва непопулярні в Росії, оскільки не можуть надати тієї ж зручності та різноманітності, які надає YouTube".
Пригожина та його друзів – Кадирова, Суровікіна – Кремль вже потихеньку тримає в облозі
Політтехнолог, спеціаліст з антикризових кампаній Денис Богуш міркує так:
"Маючи під своїм керівництвом ПВК, яка досить ефективно воює, порівняно з регулярною російською армією (принаймні, гарно це інформаційно подає), Пригожин у якийсь момент зумів переконати Путіна у своїй корисності. І навіть потребі. А отримавши від останнього карт-бланш, вирішив, що знайшов крила і може мати солідну політичну вагу. Заручившись, фактично, заступництвом Путіна, він почав борзнути досить сильно. Спочатку це було видно за його "наїздами" на губернатора Санкт-Петербурга - Беглова. Потім Пригожин переключився на критику вищого військового керівництва – Шойгу, Герасимова тощо. І його явно занесло. Але зупинятися він не має наміру. Вийшовши в медійний простір, уявивши себе політиком, Пригожин вирішив, що йому як справжньому політику треба хоча б двічі на тиждень давати потужний меседж, інфопривід. І його недавній меседж про необхідність заблокувати YouTube – один із таких".
При цьому Пригожина та його друзів – Кадирова, Суровікіна – Кремль уже потихеньку тримає в облозі, зазначає експерт. Шойгу з Герасимовим вже посунули Суровікіна з керівництва окупаційною армією.
Тепер намагаються "попустити" колишнього кримінального злочинця Пригожина. Але той, як багато хто говорить у Росії, "розбушувався". І вгамувати його буде не так просто, вважає Денис Богуш. Особливо після того, як навербованих зеків почали нагороджувати держнагородами в Кремлі.
"Наявність фактично "особистої армії" (хоча ПВК, за російським законодавством, існувати не повинні), скоріше ефектний, ніж ефективний "продаж" у медіапросторі РФ теми захоплення Соледара (який "вагнерівці" на даний момент досі повністю не контролюють), віра у путінську протекцію – закружляли Пригожину голову. І він, схоже, дав зрозуміти голові Кремля, що у разі перевороту саме пригожинська ПВК захищатиме Путіна. Вона ж, за потреби, допоможе тому втекти до Латинської Америки чи ще кудись, де має певні зв'язки, – пояснює Денис Богуш. – При цьому Герасимов, котрий зараз керує російською загарбницькою армією в Україні, може спробувати обрізати Пригожину крильця. Але акуратно, перед цим максимально використавши "вагнерівців" під час штурмів українських міст".
У той же час, пригожинці (вагнерівці) стануть однією з руйнівних сил для РФ. Тому що рано чи пізно приватні армії почнуть воювати між собою, а також з офіційними силовиками, констатує політтехнолог.
Пригожин виконує важливу місію для Кремля
На думку експерта Українського інституту політики Миколи Спіридонова, заява Пригожина про необхідність блокування YouTube на території Росії лише підтверджує істину, що будь-яке тоталітарне суспільство намагається обмежити вільну інформацію.
"Радянському Союзу це багато в чому вдалося, – нагадує експерт. – Хоч той самий "Голос Америки" та інші радіостанції небайдужі громадяни ловили. Але в сучасному світі, у ХХІ столітті, захистити людей від інформації практично неможливо. Тож ця місія – нездійсненна. Хоча, наголошую, російському режиму, як будь-якому тоталітарному, дуже хочеться…".
Микола Спіридонов проводить аналогію з відомим радянським фільмом "Вбити дракона", в якому один із героїв говорив "відчинені вікна ухвалили закривати". Щоб люди не бачили, що відбувається. У такому ракурсі, вважає експерт, можна розглядати і наміри Пригожина, щодо того, щоб "забити" Інтернет-вікна. Навряд чи це вдасться.
"Чому Пригожин стільки собі дозволяє? Тому що він виконує важливу місію для Кремля. Вербує ув'язнених для війни. Це не ноу-хау. Подібне практикувалося у СРСР під час Другої світової. З огляду на те, що Пригожин робить речі, які офіційні структури собі дозволити не можуть, йому періодично дозволяють критикувати владу, – зазначає Микола Спіридонов. – Не виключено, що це узгоджена критика. Що Путіну самому хочеться ще більше обмежити інформаційний простір. І він вкидає у маси відповідні тези вустами Пригожина. Можливо, підхопить ще хтось. Неможливо утримати кришку над киплячим казаном. Але спроби зробити це російський режим робитиме знову і знову".
Читайте також на порталі "Коментарі" – чому на Заході починають шкодувати, що Україна не в НАТО – чи ситуація може змінитися.