Головна Новини Суспільство Війна з Росією Перспективи переговорів між Києвом та Москвою: про що говорять нещодавні заяви США та РФ
commentss НОВИНИ Всі новини

Перспективи переговорів між Києвом та Москвою: про що говорять нещодавні заяви США та РФ

Кремль намагається нав'язати оманливу думку, що Росія прагне переговорів, а Україна – ні

9 листопада 2022, 13:00 comments1063
Поділіться публікацією:








США підтримують позицію Зеленського, що переговори з РФ будуть можливі, коли вона виведе свої війська з України. Про це заявила постпред США при ООН Лінда Томас-Грінфілд, яка відвідала Київ, акцентувавши, що будь-які переговори мають відбуватися за участю України, і самі українці мають вирішити, коли будуть до них готові. Переговорний кейс обговорюється останнім часом дедалі частіше. Про що це говорить? Які перспективи переговорів між Києвом та Москвою? Видання "Коментарі" із цими питаннями звернулося до експертів.

Перспективи переговорів між Києвом та Москвою: про що говорять нещодавні заяви США та РФ

Переговори. Фото: з відкритих джерел

Останні заяви офіційних осіб країн Заходу та повідомлення у пресі кажуть, що ініціатива переговорного треку перейшла до держав західної коаліції

Керівник Центру політичної розвідки, політтехнолог Олег Постернак розмірковує так:

"Може здатися, що принциповість і категоричність президента Зеленського стала певною проблемою для США та ЄС, звузивши простір для маневру західних держав у разі ситуації, що швидко змінюється в системі міжнародних відносин. Але президент України не міг вчинити інакше – з огляду на необхідність твердої та переконливої реакції на ескалаційні дії Путіна наприкінці вересня (псевдореферендуми та фейкова анексія – прим. ред.). Заявляти про подальші переговори після російського терору на Київщині чи після прямих крадіжок територій у вересні – принизлива слабкість, яку українці не вибачать і не дозволять. Таким чином, позиція Зеленського була зумовлена електоральними та політичними факторами, але тим самим ми фактично передали пас нашим союзникам".

Тема переговорів, пояснює експерт, уже не могла виходити від української сторони. Отже, ініціатива вразливого репутаційно для української влади переговорного треку тепер стала відповідальністю Вашингтона та Брюсселя.

"Завданням же України ставало максимальне утримання проукраїнської позиції осіб, які приймають на Заході рішення, – наголошує Олег Постернак. – На даний момент це завдання успішно вирішується, про що свідчить позиція Саллівана, радника президента США (спочатку деокупація, потім переговори), французького президента Макрона (розмовляти з РФ доведеться, але коли і як вирішить Київ), німецького канцлера Шольца (під час візиту до Китаю він заявив, що Росія має піти з України, а використання ядерної зброї буде "червоною лінією")".

Весь цей час, продовжує експерт, українська дипломатія успішно протистояла потужній інформаційній війні, що ведеться з боку РФ за громадську думку громадян західних країн та позиції правлячих та опозиційних еліт. Країна-агресор наполегливо промацує ласі для Заходу теми досягнення миру на умовах втрати Україною території, представляючи це як болісний, але ніби об'єктивний компроміс. Акуратно наголошувалося, що Україна не здатна перемогти ядерну Росію, нагадує Олег Постернак.

"Тому, – пояснює він, – останні заяви офіційних осіб країн Заходу та повідомлення у пресі кажуть, що ініціатива переговорного треку перейшла до держав західної коаліції, але є повна його синхронізація з позицією України. Тема встановлення справедливого світу як така важлива з морально-політичної погляду. Вона має продемонструвати громадянам своїх країн встановлення правлячих еліт на намір реально досягти миру, знизивши важкі наслідки війни в енергетичній, продовольчій та міграційній сфері, які лякають населення Заходу. Будь-яка демонстрація готовності мирно і справедливо, але рано чи пізно таки закінчити війну, є бажаним і прийнятним козирем, який руйнує гру Путіна, спрямовану на те, щоб показати Захід та Україну хижацькими та неадекватними".

З цим, на думку Олега Постернака, пов'язаний і візит Саллівана до Києва та останні заяви Зеленського, де він окреслив 5 ключових умов для переговорів (деокупація України, Статут ООН, репарації, покарання військових злочинців та гарантії безпеки).

"Тут важливий той факт, що Зеленський фактично пом'якшив фон і самим фактом висування РФ умов побічно натякає на теоретичну можливість переговорів. Умови повністю відповідають національним інтересам України, хоч у нашому громадянському суспільстві по-різному можуть дивитися на перспективи переговорів. Але насправді поки що це навряд чи можливо, – вважає експерт. – Інакше б до саміту G20, який пройде через тиждень, було б задано інше тло, можливо, йшов би пошук формату мирного врегулювання. Цього зараз немає".

Захід в особі США дає чіткий сигнал Москві – жодних переговорів щодо України без участі України

Експерт Національного інституту стратегічних досліджень Артем Філіпенко вважає, що нашим західним партнерам зрозуміло – Росії потрібні переговори, щоб оговтатися від поразок в Україні, провести перегрупування військ та доукомлектування військових частин, а потім відновити військові дії.

"Проте у світі існує багато країн, особливо серед держав Азії та Африки, які недостатньо чітко усвідомлюють підступність російських планів, – зазначає експерт. – Росія останнім часом дуже часто згадує слово "переговори", воно лунає у різному контексті. Відповідно, у політиків та громадськості в інших країнах виникає питання – якщо Росія прагне переговорів, а Україна – ні, то хто винен у продовженні війни, яка негативно впливає на всі сфери світової економіки?".

Артем Філіпенко впевнений, що з боку України потрібні чималі зусилля для роз'яснення своєї позиції, ключова основа якої – виведення російських військ із тимчасово окупованих територій.

"Крім того, російська пропаганда намагається представити все так, ніби РФ воює не з Україною, а з колективним Заходом. Мета Москви та Путіна не змінилася – вони хочуть нової "Ялти" (мова про Ялтинську (Кримську) конференцію лідерів трьох країн антигітлерівської коаліції 4-11 лютого 1945 року, присвячену встановленню повоєнного світового порядку та поділу сфер впливу – прим. ред.), де найбільші геополітичні гравці (до яких відносить себе і Росія) ділитимуть світ на сфери впливу. Захід в особі США дає чіткий сигнал Москві – жодних переговорів про Україну без участі України, – наголошує експерт. – А Україна свої вимоги нещодавно озвучила. Тому якщо Росія буде готова їх прийняти та здійснити перший крок – звільнити тимчасово окуповану українську територію, то це може бути сприйнято як "жест доброї волі" та бажання вести переговори. Без цього умови переговорів з Росією можуть бути лише короткою перервою перед новою хвилею бойових дій".

Читайте також на порталі "Коментарі" – у Росії готові до переговорів з Україною без попередніх умов.




Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: https://comments.ua/

Новини