Ближче до кінця року все більше західних видань виходять зі статтями, що після інаугурації Дональда Трампа в США Україні таки доведеться сідати за стіл переговорів з РФ. Хоча назвати нинішні позиції України сильними, на жаль не доводиться. У 2024-му році Україна без перебільшення здивувала весь світ, здійснивши прорив в Курську область. При цьому ЗСУ, ставши в стратегічну оборону, все ж таки, втратили низку територій. І наразі просування ворога не припиняється. Продовжується і ракетно-дроновий терор окупантів. Видання "Коментарі" поцікавилося у експертів, які на їх думку військові підсумки 2024 року.
Війна в Україні. Фото: з відкритих джерел
Потужні прильоти по РФ зіграли важливу роль
Колишній працівник СБУ (у 2004-2015 рр.) та консультант Комітету Верховної Ради з питань національної оборони безпеки, військовий експерт Іван Ступак з приводу гіпотетичних мирних переговорів, про які зараз всі дуже багато говорять, зазначив, що вони дійсно будуть, але цей процес почнеться не раніше березня 2025 року.
"За окремими даними може навіть і всередині 2025-го, або навіть наприкінці 2025 року. Але точно не раніше березня, тому що Трампу потрібно призначити свою адміністрацію, треба проаналізувати 150 000 різних доповідей, документів, від різноманітних розвідок Сполучених Штатів Америки: Міністерства внутрішньої безпеки, ЦРУ, розвідки, повітряних сил, сухопутних сил, АНБ, ФБР, багато чого в різних аспектах – по Канаді, Мексиці, Гренландії, НАТО, Китаю, Росії, Україні. Все це займе час, як мінімум до березня. Після цього можуть початися певні невеличкі зрушення", – зазначив Іван Ступак.
Він продовжує, весь цей час ракетно-дронова атака буде продовжуватися. На жаль, Росія вийшла на показник виготовлення близько 90 безпілотників на день. Тобто останні удари показали, що десь такий показник вони вже досягли. Іван Ступак зауважує, що поки що складно сказати, чи стабільний у росіян цей показник чи він стрибаючий, але останні цифри плюс-мінус про це говорять.
"Думаю, що росіяни будуть збільшувати кількість безпілотників, звісно в перемішку з муляжами, як це називається пародіями. Тому вони завдадуть нам великого клопоту. Плюс вони оснащують свої безпілотники машинним зором, штучним інтелектом його ще називають. Відтак вони не будуть сприйматися українським РЕБом. Тож варто очікувати влучань в електростанції, в якісь рухомі об'єкти. Але в України є на це також відповідь, тестуються свої надшвидкісні безпілотники, які можуть також зі ШІ наздоганяти ці російські безпілотники і знищувати їх", – зазначив експерт.
Говорячи про підсумки 2024 року Іван Ступак зазначив, що на жаль, ми поступово втрачаємо території. Це факт. Хоча й втрачаємо території не так швидко, як би хотілось Російській Федерації.
"Максимальне просування в глибину України – це 40 км від західних околиць Авдіївки, починаючи з січня місяця. За стратегічними мірками це взагалі ні про що, тобто можна говорити, що позиційна війна продовжується, український фронт не руйнується, попри те, що є складнощі, є турбулентність, є якісь непорозуміння, сварки всередині військового командування і з цивільними, політиками і волонтерами, але фронт не розвалюється. Хоча й ситуація дійсно складна. Є проблеми із забезпеченням українського війська снарядами, безпілотниками, є скандали в забезпеченні українського війська неякісними снарядами", – зауважив експерт.
Іван Ступак зазначив, що, якщо говорити про плюси в році, що минає, то варто відмітити передачу Україні ATACMS і нанесення ними ударів по РФ.
"Також сюди ж можна відмітити передачу Україні 10 літаків F-16. Можливо вже навіть два десятки. Чи вони вже в нас є, ми поки що достеменно не знаємо. Це deep strike вглиб території Російської Федерації. Були прильоти на півтори тисячі кілометрів, також були прильоти безпілотників СБУ по "Алабузі". Також варто відмітити удари безпілотниками по величезних складах РФ, зокрема по європейській частині Росії, де знаходяться десятки тисяч тонн боєприпасів. Це Солдатське, Октябрське, Торопець. І що варто також відмітити – це спільні удари безпілотниками СБУ та ГУР по нафтопереробній галузі. Можна говорити, що Російська Федерація за цей рік втратила орієнтовно 13% своїх потужностей в нафтопереробці. По факту 13% потужностей в нафтопереробці простоювали внаслідок саме українських ударів. І це призвело орієнтовно до збільшення ціни на нафтопродукцію в РФ на 11%. На перший погляд здається, що це дрібнички, але ці удари в комплексі створюють відчутні проблеми для російської економіки. Відтак у Росії менше грошей, менше досягнень в економіці і менше здатностей вести цю війну", – констатував Іван Ступак.
11 ключових висновків військового 2024 року
Експерт з питань сектору оборони та безпеки Олег Старіков зазначив, цього року Збройні сили Російської Федерації повністю перехопили стратегічну ініціативу. Як результат, ЗСУ залишається лише реагувати на дії противника. Тому що вони перебувають у стратегічній обороні.
"Перше, що варто відзначити, Курську операцію було сплановано та проведено на високому рівні, проте її результатом скористатися не вдалося. Оскільки було втрачено час, а час на війні – це такий самий суб'єкт, як армія, озброєння, союзники та морально-бойовий дух особового складу", – зазначив експерт.
За його словами, другий важливий момент – ЗСУ вдалося і вдається утримувати фронт і вести позиційні бої, не даючи противнику без боїв і втрат просуватися вперед. Морально-бойовий дух особового складу високий, забезпечення військ бойовою, військовою технікою, допомога стратегічних партнерів достатня, для того, щоб не програти у війні і вести бойові дії.
Третій висновок – закон діалектики Гегеля про перехід кількості в якість показує, що командування Збройних сил РФ перевершує командування ЗСУ у стратегії, програючи в тактиці та креативності. Проте під час війни стратегія завжди перемагає тактику. Таким чином, у третьому кварталі швидкість просування супротивника щодня почала збільшуватися, а наше командування ніяк не може локалізувати тактичну та оперативно-тактичну кризу. Вище військово-політичне керівництво основні зусилля вкладало в інформаційний бік війни, перемагаючи у ній противника і припускаючи стратегічні помилки на землі, чим у більшості випадків користувався противник. Авдіївка, Мар'їнка, Вугледар, Соледар – великі укріплені пункти, які входили до першої стратегічної лінії оборони України, втрачені у запеклих боях цього року", – прокоментував Олег Старіков.
Він продовжує, четвертий момент – бої показують, що Збройні сили РФ намітили напрямок головного удару цього року на Покровському напрямку. Другорядні удари на Курахівському та Південно-Донецькому. Відволікаючі – на Куп'янському, Сіверському, Торецькому та у Часовому Яру.
"П'яте – в даний час Курахове, Велика Новосілка, Торецьк, Часів Яр знаходяться в обороні під постійним тиском штурмових підрозділів. Досвід цього року показує, що як тільки противнику вдається зайти, закріпитися на краю населеного пункту, житлової чи промислової забудови, то він його візьме незалежно від часу облоги. Шосте – після поразок у Харківській та Херсонській областях восени 2022 року Кремлю вдалося забезпечити постійний приплив добровольців до армії, які почали заповнювати втрати та формувати резерви. Один із законів війни говорить, що не мають великого значення втрати при веденні бойових дій, має значення здатність армії відновлюватися, що і було продемонстровано Кремлем. На жаль, такими прикладами проведення мобілізації Сили оборони України у 2024 році похвалитися не можуть", – каже експерт.
Говорячи про сьомий момент, Олег Старіков зазначив, що командування Збройних сил РФ показало, що має можливість швидко адаптуватися до змін, які відбуваються в цій війні. Експерт звернув увагу, що як ЗСУ, так і Збройні сили РФ відмовилися від пересування великими колонами та перейшли до малих штурмових груп від 3 до 5 військовослужбовців.
"Восьме – у початковий період війни придушити українську ППО ВКС РФ не вдалося. Оскільки командування Повітряних сил зробило все можливе, щоб вивести з-під удару значну кількість систем озброєння. Захід надав посильну допомогу з надання ППО тактичного та оперативного рівня, що не дозволило авіації противника зайняти панівне становище у повітрі. Цю проблему росіяни вирішили 2024 року. За допомогою ФАБів та КАБів", – зазначив експерт.
За його словами, дев'ятий висновок 2024 року полягає в тому, що ЗСУ знизили бойові можливості, пригнічуючи перевагу Збройних сил РФ у танках і бронемашинах, почавши застосовувати безпілотники різних типів.
"Десяте — Збройні сили РФ для зниження переваг ЗСУ у дронах різних типів розробили і стали випускати промислових масштабів нові системи РЕБ, радіотехнічної розвідки, зв'язки та безпілотники-вбивці", — говорить Олег Старіков.
Він наголошує, що одинадцятий висновок – це те, що, розуміючи, яку роль відіграють безпілотні летальні апарати, в Україні було створено у складі Збройних сил України окремий рід військ – Сили безпілотних систем, у складі якого будуть безпілотні апарати наземні, повітряні надводні та підводні, здатні вразити супротивника на тактичну, оперативну та стратегічну глибину. Аналогічний рід військ створюється 2025 року і у нашого головного противника – Збройних сил РФ.
Читайте також на порталі "Коментарі" — чи справді Путін відкинув мирний план Трампа: що приховано за заявами.
Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.