У вечірньому зверненні 25 лютого президент України Володимир Зеленський наголосив на санкціях, які продовжують вводитися проти РФ. Він наголосив на необхідності розширити їх на російську атомну галузь, на "Росатом", усіх, хто причетний до ракетної програми та ядерного шантажу держави-терориста. Які шанси, що вдасться додавити російську атомку? Видання "Коментарі" із цим питанням звернулося до експертів.
Росатом. Фото: з відкритих джерел
Росія зобов'язана понести відповідальність за свої погрози та безвідповідальну політику
Аналітик Фонду громадської дипломатії Олександра Ковальчук звертає увагу, що президент України неодноразово наголошував – наша країна прагне справедливого миру, заснованого на принципах Статуту ООН. І сподівається, що незабаром РФ взагалі не буде у складі Ради безпеки ООН, оскільки вона незаконно зайняла там місце колишнього СРСР і тероризує світ ядерною зброєю.
"Дуже важливо рухатися у бік нових світових домовленостей, які передбачають аналог нового (але ефективного!) будапештського меморандуму. Його має підписати і країна-агресор у контексті її денуклеаризації. Санкції проти Росатому – перший крок на шляху такого стримування РФ", – пояснює аналітик.
Саме світ і світопорядок, що діє, потребують зараз після розв'язаної Росією війни нових "гарантій безпеки", а не навпаки, акцентує Олександра Ковальчук.
"Ніхто не повинен підписувати угоди та "тиснути руку" країні-терористу. Вона зобов'язана понести відповідальність за свої погрози та безвідповідальну політику, – наголошує експерт. – Росія отримала боєприпаси у спадок від Радянського Союзу і тепер зухвало брязкає ними перед світом. Усі члени ядерного клубу: США, Великобританія, Франція, Китай, Індія та Пакистан розуміють свою відповідальність перед світом. І загрозу від імені РФ. Не є членами ядерного клубу, але зберігають на своїй території ядерний арсенал США п'ять країн-членів НАТО. Це Німеччина, Італія, Нідерланди, Бельгія та Туреччина. Саме з цими країнами Україні насамперед потрібно вести діалог для здійснення кроків щодо тиску на РФ у цьому найважливішому для всього світу питанні".
Все йде до того, що обмеження проти "Росатому" — неминучі, питання явно перезріло
Кандидат політичних наук, політолог Олексій Якубін вважає, що "Росатому" давно місце у санкційних пакетах.
"Є інформація, ніби частина закупівель, які він робить, потрапляють під технології подвійного призначення. До того ж, представники "Росатому" присутні на окупованій Запорізькій атомній електростанції – найбільшій АЕС у Європі. Не кажучи вже про те, що РФ по суті призупинила свою участь у
Договорі про стратегічні наступальні озброєння (ДСНО-3).
Що, по суті, означає вихід із багатьох, стримуючих ще з 70-х років минулого століття (часів Холодної війни), документів, суть яких – контроль за ядерною зброєю", – пояснює експерт.За його словами, не варто забувати і про те, що "Росатом" має відношення до АЕС, що будуються зараз або вже працюють, в Угорщині, Болгарії, Словаччині. І це, зокрема, один із стримувальних чинників у ракурсі запровадження ЄС відповідних санкцій.
"Однак, мені здається, все йде до того, що обмеження проти Росатому — неминучі. Питання явно перезріло. Тим більше на тлі брязкання РФ, що почастішало, своїм ядерним арсеналом, – підкреслює Олексій Якубін. – Очевидно, що мають бути запроваджені жорсткі заходи щодо російської "атомки". І ймовірність цього в одному з наступних пакетів дуже висока".
Читайте також на порталі "Коментарі" — тиждень, коли всі говорили про Україну: найголовніше – чому це важливо.
Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.