Головна Новини Суспільство Війна з Росією Чому США наполягають на зниження мобілізаційного віку: чи піде на це Україна
commentss НОВИНИ Всі новини

Чому США наполягають на зниження мобілізаційного віку: чи піде на це Україна

Після наполягань партнерів для української влади виникає дилема

5 грудня 2024, 17:02 comments7946
Поділіться публікацією:

Останнім часом західні ЗМІ рясніють заголовками про те, що адміністрація Байдена наполягає на зниженні мобілізаційного віку Україною, без чого нібито неможливо ефективно стримувати наступ РФ. В свою чергу, президент Зеленський в нещодавньому інтерв'ю західним ЗМІ наголосив, що партнерам краще було б зосередитися на виконанні своїх обіцянок по забезпеченню ЗСУ обіцяною зброєю, а не давати поради, як відправляти у бій воїнів без сучасного озброєння. В той же час державний секретар США Ентоні Блінкен натякнув, що Україна, все ж таки, має схвалити "важкі рішення" щодо мобілізації. Про що говорить таке наполягання США щодо зниження мобілізаційного віку? Чи може, все ж, влада ухвалити таке рішення під тиском партнерів? Видання "Коментарі" з цими питаннями звернулося до експертів.

Чому США наполягають на зниження мобілізаційного віку: чи піде на це Україна

Мобілізація в Україні. Фото: з відкритих джерел

Позиція США щодо зниження мобілізаційного віку має декілька аспектів

Доктор політичних наук, експерт Аналітичного центру "Об'єднана Україна" Ігор Петренко зазначив, що останні заяви західних офіційних осіб, зокрема натяки держсекретаря США Ентоні Блінкена на необхідність ухвалення "важких рішень" щодо мобілізації, вказують на стратегічну напруженість у відносинах між Україною та її ключовими партнерами. Позиція США щодо зниження мобілізаційного віку має декілька аспектів, які слід розглянути в контексті як військової ситуації, так і дипломатичних відносин.

"По-перше, зниження мобілізаційного віку вбачають, як можливість швидше поповнити лави Збройних Сил України в умовах виснажливої війни, де людський ресурс відіграє критичну роль. Адміністрація Байдена розуміє, що ефективне стримування російської агресії вимагає не лише сучасного озброєння, але й достатньої кількості особового складу. Під час тривалих бойових дій Україна стикається із дефіцитом підготовлених військових кадрів, і залучення молодших контингентів може частково компенсувати ці втрати", – зазначає експерт.

При цьому він додає, що цей підхід має серйозні ризики. Недостатньо підготовлені молоді люди без належного забезпечення сучасною зброєю та технікою можуть стати жертвами на полі бою, що негативно вплине на моральний дух суспільства та довіру до влади. Заява президента Зеленського про важливість забезпечення ЗСУ обіцяним озброєнням прямо відображає цей виклик: мобілізація без адекватного оснащення ризикує бути неефективною.

"По-друге, наполягання США щодо мобілізаційних рішень свідчить про їхні очікування від України як ключового союзника у глобальному протистоянні з росією. Проте тут виникає дилема. Українська влада повинна демонструвати стійкість і незалежність у прийнятті рішень, адже поступки під зовнішнім тиском можуть сприйматися як втрата суверенітету. Зеленський, заявляючи про необхідність дотримання західними партнерами своїх зобов’язань, намагається змістити фокус з мобілізаційного питання на постачання зброї, що є критично важливим для успішного ведення війни", – говорить Ігор Петренко.

Експерт зауважує, Україна перебуває у складній ситуації. З одного боку, партнерські відносини з США є критично важливими для підтримання військових спроможностей, і Київ не може ігнорувати поради Вашингтона. З іншого боку, рішення про зниження мобілізаційного віку може викликати хвилю критики серед українського суспільства, особливо якщо це рішення буде сприйнято як нав'язане ззовні.

"Ймовірно, влада може ухвалити таке рішення, але в контексті ретельно вибудуваної комунікаційної стратегії. Зеленський може обґрунтувати зниження мобілізаційного віку як необхідний крок для національного захисту, водночас продовжуючи вимагати від партнерів посилення військової допомоги. Тобто ухвалення такого рішення можливе, але лише за умови, що воно буде частиною ширшого пакета домовленостей, який включатиме гарантії постачання сучасного озброєння та посилення обороноздатності України", – підсумував Ігор Петренко.

Питання зниження мобілізаційного віку, якщо й буде обговорено, то з новою адміністрацією США

Керівник політико-правових програм в Українському центрі суспільного розвитку Ігор Рейтерович відразу зазначив, що питання зменшення мобілізаційного віку, якщо і буде ухвалюватися, то це відбудеться вже у координації з новою адміністрацією президента Сполучених Штатів. З адміністрацією Байдена це малоймовірно, вважає експерт, оскільки не так багато часу їм залишилося перебування при владі і це питання явно потребує більш грунтовного підходу, обговорення, якихось додаткових аргументів, які можуть бути висунуті партнерами і контраргументів, які власне може висувати Україна. 

"З іншого боку, навіть за співпраці з новою адміністрацією США прийняття подібного рішення виглядає малоймовірним, як з огляду на суспільне несприйняття цієї ідеї в Україні, так із огляду того, що партнери дійсно, тут немає, де правди діти, не виконали частину своїх зобов'язань щодо постачання військово-технічної підтримки Україні. Крім того, не будемо забувати, що мобілізаційний потенціал і ресурс України далеко ще не є вичерпаним. Навіть, якщо ми говоримо в контексті зменшення мобілізаційного віку до 25 років. Тому тут є над чим працювати. Питання тільки в тому як це правильно зробити. І, враховуючи категоричне несприйняття цієї ідеї з боку громадян, я думаю, що влада буде максимально відтягувати це питання або навпаки його загострювати, але якраз перед партнерами, апелюючи до важливих моментів, пов'язаних з необхідністю збереження молодого покоління, відбудови України й інших подібних речей", – констатував Ігор Рейтерович.

Читайте також на порталі "Коментарі" — 18-річним юнакам за кордоном не видають паспорти: Україна готує великі штрафи.




Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: https://comments.ua/

Новини