Чого побоюється Кремль перед мирним самітом у Швейцарії: що залежить від Китаю
Москва розуміє, що після проведення саміту відбудеться інституалізація процесу обговорення, а тому й досягнення миру
Росія усіляко намагається зірвати ініційований Україною саміт миру у Швейцарії, запланований на червень. У тому числі – запускаючи фейки про нібито готовність Києва домовлятися безпосередньо з Москвою. У свою чергу, Україна намагається домогтися участі в саміті не тільки тих країн, що підтримують її у боротьбі з російською агресією, а й умовних нейтралів Глобального Півдня, а особливо – Індії та Китаю, що входять до "Великої двадцятки". Що може статися до саміту серйозно змінюючи розклад сил? Які очікування від самої зустрічі у Швейцарії? Портал "Коментарі" із цими питаннями звернувся до експертів.
У Кремлі нервують
Експерт-міжнародник, співзасновник аналітичного центру "Об'єднана Україна" Антон Кучухідзе не сумнівається, що росіяни намагатимуться вкидати все більше фейків. Причому за кількома напрямками.
По-перше, Україна нібито погодилася навесні-2022 на Стамбульські угоди, навіть щось там підписала в сенсі "замирення" з Росією, а потім відкинула всі домовленості.
По-друге - продовжаться вкидання через Китай тези, що переговори про мир без РФ вести немає сенсу. Цим КНР спробує виправдати свою ймовірну неучасть у саміті миру у Швейцарії, пояснює експерт. І тут позиції Москви та Пекіна явно скоординовані.
По-третє, спроби вплинути на настрої в Україні. Мовляв, нічого з переговорів Швейцарії не вийде, українське керівництво хоче лише воювати і таке інше.
Насправді, наголошує він, ситуація виглядає інакше. Експерт нагадує, що президент Зеленський ще у 2022 році перехопив дипломатичну ініціативу, презентувавши формулу миру. З того часу пройшла низка зустрічей на рівні радників глав десятків держав з питань зовнішньої політики, а також безпеки та оборони.
Зрозуміло, продовжує він, що це не подобається Кремлю, який витрачає величезні ресурси для дискредитації майбутнього саміту миру. Адже після того, як той відбудеться (а це обов'язково відбудеться) і там близько ста країн підтримають українську формулу миру – це буде найпотужніший удар по РФ. По залишках російської дипломатії, зусиллях країни-агресора на міжнародній арені.
Він наголошує, що після проведення цього саміту відбудеться інституалізація, умовно кажучи, процесу обговорення, а тому й досягнення миру. І все відбуватиметься у контексті – ставимо РФ перед фактом.
Україна збирає антиросійську коаліцію
Політолог, кандидат політичних наук Денис Гороховський поділився такою думкою:
На думку експерта, глобально таких інструментів у Росії два: дипломатія та армія.
За допомогою другого інструменту країна-агресор сподівається серйозно вплинути на ситуацію на фронті.
Росія активно використовує обидва шляхи, але не має успіху на жодному з них, констатує Денис Гороховський.
Багато залежить від того, чи буде присутній на саміті Китай
Кандидат політичних наук, політолог Олексій Якубін упевнений, що один із найважливіших моментів підготовки саміту миру у Швейцарії – чи братиме там участь Китай.
На даний момент, зазначає він, Китай займає подвійну позицію. Говорить про важливість припинення, врегулювання війни. Але, водночас, допомагає РФ і дає суперечливі сигнали щодо можливості своєї участі у швейцарському саміті.
Отже, констатує він, від участі/не участі КНР у саміті багато в чому залежатиме ефективність цього заходу. Зменшити яку всіляко намагається Росія, у тому числі вкидаючи нові та нові псевдомирні заяви.
Ну, а Захід, нагадує експерт, чітко дав зрозуміти Китаю – у разі чого той може опинитися під санкціями.
Читайте також на порталі "Коментарі" - чого боїться РФ: як намагається зірвати саміт миру.