Головна Новини Суспільство Війна з Росією Чи здатна Європа без США підтримувати Україну у війні: які можуть бути варіанти
commentss НОВИНИ Всі новини

Чи здатна Європа без США підтримувати Україну у війні: які можуть бути варіанти

З наближенням президентства Трампа все більше питань, що ж буде далі з підтримкою України

сьогодні, 17:00
Поділіться публікацією:

Опитування YouGov показало, що 51% американців виступають проти військової допомоги Україні.  При цьому не радують натяки оточення переможця виборів президента США Трампа про вірогідність припинення допомоги Україні. В той же час лідери ЄС, зокрема Німеччина, запевняє Україну, що Київ без допомоги не залишиться, навіть, якщо Вашингтон її припинить. Чи здатна Європа самотужки підтримувати Україну настільки, що Київ зможе продовжувати війну проти РФ? Які можуть бути варіанти? Видання "Коментарі" з цими питаннями звернулося до експертів.

Чи здатна Європа без США підтримувати Україну у війні: які можуть бути варіанти

Допомога Україні

Вкрай важливо, щоб консенсус щодо допомоги Україні зберігся

Політолог, професор кафедри міжнародних відносин НАУ Максим Ялі вважає, що повністю компенсувати постачання зі Сполучених Штатів самостійно Європа не зможе. Це не дозволить їй здатність виробляти достатню кількість озброєнь, снарядів тощо.

Як приклад, експерт наводить нещодавню новину про те, що Німеччина поставила лише 6% бронеавтомобілів MRAP з тієї кількості, що обіцяла.

"Тобто навіть те, що обіцяє Європа, вона ледь виконує. Це стосується як військової допомоги в цілому, так і снарядів, які вкрай важливі. Тому, звісно, самостійно Європа не зможе озброювати Україну. Так, європейці допомагатимуть. Але зараз ми бачимо, що військова допомога надається і США, і Європою, але її все одно катастрофічно не вистачає. Якщо вона зменшиться ще вдвічі, то просування російських військ прискориться. Тому дуже важливо, щоб цей консенсус зберігся. Про що вже зараз йдуть переговори не на офіційному рівні", – підсумував Максим Ялі.

Допомога Україні від США не буде припинена

Політолог, кандидат філософських наук Олександра Решмеділова зазначила, що країни ЄС дуже серйозно допомагають Україні і заяви міністра оборони Німеччини Бориса Пісторіуса не є пустопорожніми. Тому розрахунок на європейську допомогу є ключовим. 

"Те, що допомога якимось чином може політично змінюватися – теж треба враховувати. Особливо з розрахунку того, що Німеччина може готуватися до зміни канцлера після позачергових виборів", – зауважила експерт. 

Вона додає, що непроста ситуація і в Великобританії, зокрема у лейбористів і чинного прем'єра Кіра Стармера. Наразі вже є петиція, яка набирає обертів з приводу можливої його відставки.

"Тому потрібно відслідковувати тенденції тих країн, де можуть бути виборчі процеси, як це може вплинути на багатосторонні або двосторонні відносини з Україною", – говорить політолог. 

При цьому Олександра Решмеділова звертає увагу на дані Інституту вивчення війни, де ЄС та його держави-члени надали Україні 148,5 млрд доларів (138 млрд євро). У цю суму входить і нещодавно оголошений пакет підтримки у розмірі 50 млрд. євро. Експерт зауважує, що дані наведені ще на початок 2024 року. 

"На кінець 2024 року оновленої аналітики ще немає, але вже можна припустити про які суми йдеться. Ще треба розуміти, що США не є країною, яка надає найбільшу кількість допомоги Україні. Це міф. США – це велика країна, яка дійсно задає тон, на яку орієнтується в певних питаннях, враховуючи її позицію, як, наприклад, по зняттю заборон на удари по території Росії далекобійною зброєю, але вона не є країною-лідером по донорству і допомозі Україні", – зазначила Олександра Решмеділова.

Окремо експерт зупинилася на темі опитування в якому 51% американців не підтримують допомогу Україні. 

Олександра Решмеділова відразу звернула увагу, що це опитування мало 36 питань і воно було сфокусовано на очікуваннях від повернення до влади Дональда Трампа і його команди. В ньому було багато запитань про економічне становище всередині США, а також багато про те, як самі американці оцінюють кадрову політику і чи потрібно спростити механізм призначення, дати змогу без погодження з Сенатом призначати певні кадри. 

"Тобто очевидно, що замовники дослідження хотіли подивитися, чого американці очікують від перших 100 днів Трампа, бо вони будуть найбільше рішучими і інтенсивними", – зауважила політолог. 

За її словами, другий момент на який слід звернути увагу, це те, що певне зменшення або урізання допомоги Україні дійсно можливе, як певний двопартійний компроміс між республіканцями і демократами. 

"Тому що, попри монобільшість, республіканці не зможуть не зважати на дії і позиції демократів, тому тут треба, умовно кажучи, сісти і домовитися. Це стосується не лише питання по Україні, а й зовнішньополітичних напрямків (Близький Схід, Ізраїль, відносини з Індією та Китаєм). При цьому варто розуміти, що та військова допомога, яка йде від США, вона, в першу чергу, майже на 80% залишається всередині країни, тому що це виробництво, переозброєння, посилення самої Америки. Тому ці виробничі потужності в більшій чи меншій мірі теж належать республіканцям. Відтак, представники Республіканської партії самі зацікавлені в тому, щоб довготривала співпраця з Україною продовжувалася. Тому я не вірю, що невдовзі нас чекає зупинка або відмова від допомоги Україні. Це може бути певне переосмислення, зміна акцентів і фокусу на тому що це потрібно не в останню чергу самій Америці. Зокрема, щоб були ті ж робочі місця, на чому буде постійно акцентувати Дональд Трамп", – зазначила експерт. 

Вона припускає, що Трампом та його оточенням буде сказано для внутрішнього споживача США, що потрібно збільшення робочих місць, підсилення і завантаження виробничих потужностей, що можна було б зробити за допомогою контрактів і надсилання допомоги Україні, а не просто, що США відправляють щось невідомо кому і невідомо куди.

Підсумовуючи Олександра Решмеділова наголосила, що не вірить, що допомога Україні буде поставлена на паузу або взагалі припинена.

Читайте також на порталі "Коментарі" — чи скасує Трамп дозвіл Байдена на удари по РФ: до чого готуватися Україні.




Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: https://comments.ua/

Новини