Рубрики
МЕНЮ
Кравцев Сергей
На фоні обговорення нового проєкту закону про мобілізацію у суспільстві не припиняються дискусії щодо того, чи варто знижувати мобілізаційний вік до 25 років і нижче, щоб зробити наше військо ефективнішим на полі бою. Видання "Коментарі" розбиралося в цих питаннях, вивчивши думки військових експертів.
Мобілізація в Україні. Фото: з відкритих джерел
Генерал-майор запасу ЗСУ Сергій Кривоніс в ефірі програми "Говорить великий Львів" висловив думку, що немає сенсу змінювати закон про мобілізацію. Єдине, що у ньому треба змінити – це призовний вік. Його треба суттєво зменшити. Найкращі воїни – від 18 до 25 років. На це потрібно робити акцент під час продовження мобілізації.
Військовий вважає, що президент Володимир Зеленський має ухвалити вольове рішення про зниження вікового цензу. Іншого шляху немає, адже ворог не зупиняється і повномасштабна війна триває.
Як зазначив Кривоніс, спираючись на досвід служби понад 30 років у СЗГ, все населення України має бути готовим захищати власний будинок.
Він додав, що станом на сьогодні середній вік українських військових – від 38 до 50 років. Втім, здатність переносити фізичні навантаження у 40-річного значно менша, ніж у 25-річного.
Юрист LCF Law Group, молодший лейтенант запасу, інструктор з Tactical combat casualty care Володимир Романчук у статті "Роки придатності: як молодь 18-25 років може бути мобілізована" на "Дзеркалі тижня" розповів, що всі обговорення щодо зменшення граничного мобілізаційного віку з 27 до 25 років виглядають вже не так гостро та актуально, оскільки до армії можуть бути рекрутовані хлопці хоч 18, хоч 22 роки. Відповідно до Закону "Про військовий обов'язок та військову службу" ця категорія вважається призовниками і підлягає лише призову на строкову військову службу, а оскільки під час дії воєнного стану призов на строкову військову службу не проводиться, вони можуть приєднуватися до війська лише за власним бажанням. Винятком є ті чоловіки до 27 років, які мають військово-облікову спеціальність.
При цьому експерт додає, після ліквідації строкової військової служби, замість неї запровадять обов'язкову базову військову службу для чоловіків віком від 18 до 25 років. Але не одразу, як було у першій версії законопроєкту, а з 2025 року. Її проходитимуть у ЗСУ та інших військових формуваннях для здобуття військово-облікової спеціальності. Після проходження базової служби чоловіки призовного віку ставатимуть на облік як військовозобов'язані. А військовозобов'язані відповідно до чинної статті 22 Закону "Про мобілізацію та мобілізаційну підготовку" та статті 39 Закону "Про військовий обов'язок та військову службу" підлягають призову під час мобілізації. Тобто надалі такі громадяни можуть бути мобілізовані до армії до настання 25 років, наголосив Романчук.
Читайте також на порталі "Коментарі" — на кого направлений законопроєкт про множинне громадянство: чи може він вплинути на мобілізацію.
Новини