Україна разом з європейськими партнерами поступово приходить до тями після заяв президента США Дональда Трампа за результатами переговорів з кремлівськими диктатором Володимиром Путіним. Про те, що ж насправді відбулося для України 12 лютого видання "Коментарі" розбиралося, проаналізувавши думки експертів.
Дональд Трамп та Володимир Путін
Потрібно розповісти народу, що відбувається і що чекати в найближчі 4 роки
Екс-дипломат, політичний експерт, заступник командира роти добровольчого формування Бориспільської місцевої територіальної громади №1 Вадим Трюхан зазначив, що наразі змушений визнати, що цього разу серйозно помилився у своїх прогнозах по розвитку ситуації у звʼязку з приходом до влади Трампа.
"Думав, що Україну чекають 3-5 тяжких і критично важливих місяців, до моменту поки адміністрація Трампа увійде в курс справ, проведе інвентаризацію спадщини попередника і виробить план протидії росії та іншим тоталітарним режимам, які разом у різних форматах руйнують існуючий світовий порядок і піддають сумніву саме право на існування демократії. Виявилось все набагато гірше. Трамп прийшов зі своїм баченням світового устрою і відповідно сформував свою адміністрацію. І це бачення відрізняється кардинальним чином від того, як мислили всі попередні президенти США з часів другої світової війни, включно з самим Трампом 1.0. Відтак, тяжкими будуть всі чотири роки перебування Трампа при владі. А можливо й більше, якщо він так інфікує мізки американців пропагандою своїх ідей, як це вдалося його кумиру путіну по відношенню до росіян, що його наступником стане хтось ще більш трампістським", – зазначив Трюхан.
Що до того, що ж робити Україні, то перше, що радить експерт, це не поспішати погоджуватися на кабальні умови Трампа і путіна (так, фактично йдеться про спільну ультимативну позицію цієї парочки).
"По-перше, Україна нікому нічого не винна, коли йдеться про надану безповоротну допомогу, фінансову, військову чи іншу. По-друге, США не виконали свої зобовʼязання перед Україною по Будапештському меморандуму та низці інших двосторонніх документів, у тому числі про стратегічне партнерство та безпеку. По-третє, в України є армія, яка протистоїть росіянам вже 11 років, це фактор, з яким Трампу доведеться рахуватися, а путін потерпає від нього весь цей час, у тому числі й сьогодні", – зазначив екс-дипломат.
За його словами, потрібно перемкнутися на підняття рівня партнерства з елементами союзницьких відносин з європейськими державами, по моделі Великої Британії. Німеччина (після виборів), Франція, Польща, Норвегія, Швеція, Данія, Фінляндія, Румунія, Литва, Латвія, Естонія, Болгарія, Італія, Іспанія — пріоритетні держави. Саме в такій послідовності.
"Третій момент – змінити законодавство про вибори, передбачивши можливість он-лайн голосування з-за кордону та для внутрішньо переміщених осіб і наших воїнів. Технічно забезпечити — це не складно. Резерв+, Армія+ і та ж Дія тому підтвердження. Владу треба перезапустити вже у цьому році, щоб вибити підґрунтя для популістської критики так званої легітимності президента у наших ворогів і надати карт-бланш від суспільства на супротив новому керівництву держави. Четверте – вже зараз, невідкладно, перевести всю економіку на військові рейки. Забезпечувати армію технікою, боєприпасами тощо маємо власними зусиллями, принаймні на відсотків 70-75. А ще треба чесно розповісти народу, що відбувається і що чекати в найближчі 4 роки. Без прикрас і згладжування гострих кутів", – констатував Вадим Трюхан.
Путін почав психологічно обробляти Трампа
Політолог, політичний консультант Володимир Фесенко зазначив, що події в трикутнику США-Росія-Україна почали рухатись стрімко, і навіть карколомно. Хтось вже очікує, що завтра буде мир, а хтось в паніці, що Трамп задружиться з Путіним і примусить нас до миру на російських умовах.
"Раджу всім трохи заспокоїтись. З Путіним і, особливо з Трампом, завтра може бути інакше, ніж сьогодні, а тим більше вчора. І те, що вони кажуть не означає, що саме так і буде", – зазначив експерт.
За його словами, головний критерій подальшого розвитку переговорного процесу дуже простий — це узгодження і публічне оголошення дати, місця, формату і порядку денного реальних робочих переговорів між Росією і Україною при модерації США, можливо і за участі ЄС.
"Якщо найближчим часом (можливо після Мюнхена, до кінця лютого) ми матимемо конкретну інформацію про початок робочих мирних переговорів, ось тоді точно можна буде сказати, що переговорний процес вийшов на якісно новий рівень. А якщо ні, то це означатиме, що в позиції Росії нічого не помінялося. Просто Путін почав психологічно обробляти Трампа, але не збирається йти на компромісний варіант завершення війни, як хочуть в команді Трампа", – підсумував експерт.
Читайте також на порталі "Коментарі" — чому Трамп вирішив першим поговорити з Путіним: чи варто хвилюватися Україні.
Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.