Чи розуміє Захід, що РФ веде війну не лише проти України: чому змінюється риторика

Імовірність прямого зіткнення РФ із країнами НАТО, ЄС різко зросла

Російські шпигуни та агенти у західних країнах істотно активізувалися. Тим часом президент Франції Еммануель Макрон все частіше тролить РФ, яка істерить через його жорсткі заяви, зокрема про можливість запровадження західних військ для війни в Україні проти Росії. Британія нібито дозволила бити своєю зброєю по цілях всередині Росії, а головний дипломат ЄС Жозеп Боррель закликав активніше підтримувати Україну, якщо європейці не хочуть побачити російські війська біля своїх кордонів. Про що говорить протистояння між Заходом і РФ, що загострюється? Чи готовий демократичний світ жорсткіше відповідати на випади путінського режиму та його союзників? Портал "Коментарі" із цими питаннями звернувся до експертів.

Росіяни наголошують, що воюють саме із Заходом

На думку політолога, викладача Київського національного університету (КНУ) імені Тараса Шевченка, експерта з міжнародної політики Петра Олещука, ситуація загострюється, бо РФ нагромадила певний військовий потенціал. І власними зусиллями, і завдяки співпраці з тими самими Іраном, Північною Кореєю, Китаєм.

"Росія починає все більше нахабніти, повертаючись до риторики, яку мала напередодні широкомасштабного вторгнення в Україну. Нагадаю, що тоді Кремль фактично виставляв ультиматуми Європі, загалом Заходу. Вимагав вивести НАТО зі Східної Європи, повернути його до кордонів 1997 року тощо", – зазначає політолог.

Показовим він вважає, що у своїй пропаганді росіяни постійно наголошують, що воюють саме із Заходом, а не з Україною. У тому числі про це – організована у Москві напередодні 9 травня виставка підбитої під час боїв в Україні західної техніки.

"В умови подібного ідеологічного настрою РФ, накопичення нею ресурсів для ведення війни, ймовірність її прямого зіткнення з країнами НАТО ЄС різко зросла. Зрозуміло, що Росія розробляє такі плани. Але спочатку застосовувати, як і у випадку з Україною, має намір, гадаю, гібридну агресію. Звідси розмови про Сувалкський коридор (сухопутний відрізок завдовжки близько 100 км, який гіпотетично міг би з'єднати територію Білорусі з Калінінградською областю РФ; нині там проходить кордон Польщі з Литвою), про "Нарву – російське місто" і так далі", – пояснює Петро Олещук.

Він нагадує, що президент України Володимир Зеленський періодично наголошує – Росія загрожує всій Європі. І ті самі країни Балтії, та сама Польща – це чудово розуміють.

"Думаю, росіяни можуть зробити ставку на теракти в Європі, на спроби посіяти хаос, надіслати диверсантів, паралізувати логістичні схеми. На жаль, європейці досі не зрозуміли, що немає війни Росії проти України (з погляду РФ), а є її війна проти Заходу", – резюмує політолог.

Нам потрібно розраховувати на себе

Голова Центру дослідження соціальних перспектив Донбасу, екс-член української делегації у Тристоронній контактній групі щодо врегулювання конфлікту на Донбасі Сергій Гармаш поділився такою думкою:

"Прозріння Заходу не буде. Він не монолітний, кожна країна має свої національні інтереси, з яких вона виходить. Часто країни західного табору грають одна проти одної – як Німеччина, Франція, США, виборюючи вплив у Європі. Але політика щодо РФ посилюватиметься, видно відповідну інерцію. Хороший імпульс тут поставили Франція та Британія".

Тож можна говорити про тренд на посилення, але не про швидке і загальне прозріння щодо Росії, наголошує експерт.

"Нам треба розраховувати на себе, на свої сили, розвивати свою армію та ВПК, використовуючи інтереси тих чи інших країн із вигодою для України, – вважає Сергій Гармаш. – Спиратися на цінності, норми міжнародного права, Статут ООН – це, звичайно, добре, але непрактично. Усі вміють начхати на це, коли їм вигідно".

Підвищується поріг витрат для РФ

Якщо судити за заявами, які звучать із РФ та Заходу, створюється відчуття, що війна виходить у новий етап, зізнався кандидат політичних наук, політолог Олексій Якубін.

У той же час, акцентує він, напруження заяв зовсім не обіцяє обов'язкової ескалації. У світовій історії неодноразово було, коли гучні заяви передували деескалації того чи іншого конфлікту, пояснює експерт.

"При цьому видно, що Захід змінює підхід до російсько-української війни, – зазначає він. – РФ очевидно адаптувалася до нинішнього. До санкцій, дозованих постачань партнерами озброєнь та боєприпасів Україні. І, схоже, проти агресора вирішили використати іншу тактику".

Раніше від американського президента та європейських лідерів ми постійно чули, що їхні війська не зайдуть до України, не допомагатимуть нам на полі бою, нагадує політолог. Мовляв, ми даємо (скільки можемо чи скільки вважаємо за потрібне) зброю та боєприпаси, а воюють нехай виключно українці.

"Наразі риторика змінюється. Макрон відкрито говорить про готовність відправити французькі війська до України. Інші політики роблять натяки та напівнатяки. Як на мене, Захід щодо РФ вирішив перейти до політики стратегічної невизначеності. Можливо, вважаючи, що це допоможе посадити її за стіл більш-менш конструктивних переговорів", – наголошує Олексій Якубін.

За його словами, політика невизначеності має на увазі, що звучать туманні заяви. Про можливості деяких дій. І залишається лише гадати – як поведеться Захід у тому чи іншому випадку.

"Тим самим підвищується поріг витрат для РФ. Мовляв, допомагати Україні можуть більше. Потужніше. У тому числі військами. Тим самим, примушуючи Росію знизити ескалацію, продемонструвати готовність домовлятися не тільки на своїх умовах. Поки що та не чує, знову включивши ядерний шантаж. Але рано чи пізно їй доведеться дослухатися", – вважає експерт.

Читайте також на порталі "Коментарі" – чому Заходу не можна допустити успіху РФ в Україні: якими будуть наслідки.