Головна Новини Суспільство Війна з Росією Чи погодиться Захід прийняти Україну в НАТО та допомогти закінчити війну: відповідь експертів
commentss НОВИНИ Всі новини

Чи погодиться Захід прийняти Україну в НАТО та допомогти закінчити війну: відповідь експертів

Рішення про вступ України в НАТО мають підтримати усі 30 країн-членів, чого поки що немає

5 жовтня 2022, 12:10 comments2073
Поділіться публікацією:

Українська заявка про прискорене членство в НАТО вже знаходиться у штаб-квартирі Альянсу у Брюсселі. Далі заявку розглядатимуть на рівні послів держав-членів. Як події можуть розвиватись далі? За якого сценарію Україна може стати членом НАТО у найближчому майбутньому? Видання "Коментарі" із цими питаннями звернулося до експертів.

Чи погодиться Захід прийняти Україну в НАТО та допомогти закінчити війну: відповідь експертів

НАТО. Фото з відкритих джерел

Про реалістичну перспективу вступу України в НАТО поки не йдеться

Сергій Шаповалов, політичний аналітик Фонду "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва, вважає, що путінське оголошення про анексію чотирьох областей України (яке в Росії спробували "узаконити" відірваними від реальності законодавчими рішеннями та указами) було спробою реалізувати тактику "деескалації через екскалацію". Тобто, пояснює він, погроза з боку Росії використовувати ядерну зброю для захисту "своїх новоприєднаних територій" нібито мала змусити Україну зупинити наступ.

"Заява Володимира Зеленського 30 вересня про подання Україною заявки на членство в НАТО, а також оголошення незапланованої прес-конференції Єнса Столтенберга того ж дня були дуже обнадійливим сигналом, – зазначає аналітик. – Відповідь України та НАТО на російський ядерний шантаж представлялася такою: країни блоку погоджуються на вступ України в НАТО, а отже застосування росією ядерної зброї на території України означало б напад на Альянс, що нівелювало б російську ядерну загрозу. Що ми побачили насправді? Від Столтенберга не прозвучало заяв щодо підтримки членства України в НАТО. Радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван також заявив, що зараз "краще зосередитися на підтримці України у боротьбі з російською агресією", а питання про членство нашої країни в НАТО розглядати пізніше".

Низка країн-членів НАТО підтримала прагнення України приєднатися до Альянсу, нагадує Сергій Шаповалов. Мова про Канаду, країни Центральної та Східної Європи. За даними голови парламентської фракції "Слуга народу" Давида Арахамії, одного з переговорників з української сторони, на ранок 5 жовтня таких країн було вже 11. Проте рішення про вступ України в НАТО мають підтримати ВСІ країни-члени. Яких – 30.

"Якщо з цього приводу немає чіткої позиції ключових країн, зокрема США, на жаль, про реалістичну перспективу вступу України в НАТО поки не йдеться, – пояснює експерт. – До того ж, членом НАТО є Угорщина, яка докладатиме всіх зусиль, щоб заблокувати членство України в Альянсі, оскільки Орбан є повним союзником путіна".

На думку Сергія Шаповалова, найбільш реалістичною для нас є перспектива – розширювати безпекову співпрацю України з союзниками, зокрема на принципах, проголошених у проекті Київського договору безпеки.

"На жаль, проганяти агресора доведеться зусиллями лише наших воїнів. Однак партнери мають розширювати матеріально-технічну допомогу в короткостроковій та довгостроковій перспективі, адже успішний захист України — запорука безпеки Європи, – наголошує аналітик. – Роль ядерного стримування також мають виконати партнери України, приватно та публічно запевнивши російське керівництво у рішучості відповісти на застосування росією ядерної зброї. Що й було зроблено тими самими США. І за словами голови ГУР Міноборони України Кирила Буданова, поки ми не бачимо ознак того, що ядерна зброя найближчим часом може бути застосована. Партнери України продовжують нарощувати й матеріально-технічну допомогу. В останньому її пакеті від США можемо побачити нові артилерійські установки 155 та 105 мм та високоточні снаряди до них, нові системи HIMARS, бронетехніку тощо, що необхідно для звільнення Україні своїх територій та перемоги над росією на полі бою. Ну, а коли росія виявиться повалена і більше не загрожуватиме – чи буде ще сенс для України вступати до НАТО?".

Україна може приєднатися до ЄС та НАТО після перемоги у війні з Росією

За словами політичного експерта Валентина Гайдая, було видно, що подання заявки на вступ України до НАТО за прискореною процедурою не погоджено із нашими західними союзниками.

"Після цього виступав глава Альянсу Єнс Столтенберг, даючи брифінг з приводу спроб Росії провести чергову незаконну анексію українських територій. Для нього явною несподіванкою стало таке форсування подій офіційним Києвом у ракурсі євроатлантичної інтеграції. Так само як США. Не кажучи вже про країни-скептики, які традиційно проти інтеграції України до таких спілок (ті ж Угорщина, Франція, Німеччина). Виходячи з цього, я не особливо вірю в перспективи вступу України до НАТО – принаймні в найближчому майбутньому", – зізнався експерт.

Найімовірніше, продовжує він, членство нашої країни в НАТО, як і в ЄС, може бути реалізовано вже після перемоги над Росією.

"У країні-агресорі в результаті виникне серйозна соціально-політична, економічна криза. Поки що складно передбачити його розміри. Чи це буде повторення 1917 року, 1991 року, чи югославський сценарій. Але щось точно буде. І після такого краху з можливим розпадом Росії вже не буде гострої необхідності Україні вступати в НАТО або якийсь інший оборонний союз. З іншого боку, не буде й російського чинника, який стримував ухвалення нашої країни до Альянсу та ЄС", – резюмує Валентин Гайдай.

Читайте також на порталі "Коментарі" — Путін підписав закони про анексію території України.




Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: https://comments.ua/

Новини