Головна Новини Суспільство Війна з Росією Чи був Захід готовий до подій у Курській області: який шанс випав для України
commentss НОВИНИ Всі новини

Чи був Захід готовий до подій у Курській області: який шанс випав для України

Вперше після Другої світової війни Росія має проблеми з вторгненням на власну територію і плюс станом на сьогодні Москва не може адекватно зреагувати і нівелювати цю загрозу

12 серпня 2024, 19:35 comments1400
Поділіться публікацією:

Досить стримано і явно, натякаючи на підтримку України вже відреагували на події в Курській області в США, Німеччині. Більше того, ключові партнери зізналися, що не вбачають чогось неординарного в тому, що Україна використовує надану ними зброю під час Курської операції. Чи був Захід готовий до подій у Курській області? Судячи з реакції партнерів, чи можна сказати, що Захід дав "зелене світло" на наступ? Видання "Коментарі" з цими питаннями звернулося до експертів.

Чи був Захід готовий до подій у Курській області: який шанс випав для України

Бої у Курській області. Фото: із відкритих джерел

Питання в тому, наскільки ефективною буде реакція Росії

Експерт програми "Міжнародна та внутрішня політика" аналітичного центру Український інститут майбутнього Ігор Тишкевич відразу зазначив, що не готовий братися гадати чи була отримана згода від Заходу щодо даної операції в Курській області чи ні. Проте, зауважив співрозмовник порталу "Коментарі", вже зараз напрошується висновок – партнери з ЄС та США де-факто надали згоду на використання їхньої зброї не лише по території Росії, а й на території Росії. 

"Питання лише в тому на яку глибину. Тому що станом на сьогодні ми маємо справу з повноцінною військовою операцією. Говорячи про те чи були політично готові партнери України до того, що відбувається в Курській області, то, швидше за все, ні, але Захід дивився на те, яка реакція буде зі сторони Росії. Тому що Росія претендує на статус супердержави, на статус глобального гравця. Я хочу нагадати, що після Другої світової війни жодна держава-світовий лідер не мала проблем з вторгненням на власну територію. Росія має і плюс станом на сьогодні РФ не може адекватно зреагувати і нівелювати цю загрозу. Більше того, навіть боїться звертатися за допомогою до своїх партнерів, бо Путін так і не задіяв договір про колективну безпеку. Відповідно, ОДКБ залишається лише на папері. Проте, якби Путін апелював до своїх так званих союзників, не факт, що вони прийшли б на допомогу Російській Федерації", – зазначив Ігор Тишкевич.

За його словами, питання в іншому – на те, наскільки ефективною буде реакція Росії, дивиться не тільки Захід. На це дивляться уважно країни Сходу, країни Арабського світу і певною мірою навіть африканські країни. 

"Тому що спроможність будь-якої держави захищати власну територію – це одна з ключових ознак спроможності держави, як такої. Відповідно, якщо Росія буде неспроможна відновити свої кордони в Курській області і неспроможна буде ефективно діяти, то в такому разі відповідні висновки щодо того, наскільки Росія може адекватно реагувати на виклики, в тому числі, пов'язані з двосторонніми конфліктами з іншими державами, будуть зроблені і в Китаї і в Японії і в країнах Арабського світу. І це значно більша загроза для Путіна, аніж втрата якогось села в Курській області", – підсумував експерт.

Настав дуже вигідний час для України

Експерт Українського інституту політики Владислав Дзівідзінський зазначив, дії української влади вкрай рідко розходяться з рішенням президента, в умовах війни головнокомандуючого Зеленського, а знаючи його реноме, навіть згадуючи початок його політичної кар'єри наш президент дуже любить несподіванки і ефектна поява – один з його елементів як політичної, так зараз і військової боротьби. 

"Я переконаний, що такий сценарій, який відбувся в Курській області, є повністю підтриманим Зеленським і повністю вкладається в його загальнополітичне реноме. Також варто відзначити, що Зеленський системно, крок за кроком, формує у спілкуванні зі стратегічними партнерами, від яких залежить доля України, перебіг війни, ситуацію, де відбувається звужений коридор для маневру і для відповіді. Ми ж прекрасно розуміємо, що відповідь залежить від того, як поставлене питання. Зеленський перед Заходом раз у раз акцентував, що дії Росії є війною, знищенням, знущанням і тільки конкретна, і швидка реакція Заходу може свідчити про реальну підтримку. Тим самим, звужуючи до мінімуму будь-які маневри, які дуже часто любить Захід на кшталт висловлювання глибокого занепокоєння. Крок за кроком отримуючи дипломатичну, юридичну, фінансову, політичну, а тепер і військову підтримку, нехай навіть не в ті строки і не в тих обсягах як хотілося, Зеленський робив свої кроки, чекаючи реакцію Заходу. Відтак, Захід опинявся перед непростим вибором – або засудити такі дії України, як в даному випадку в Курській області і зрадити власним же принципам. Або підтримати цю акцію, реалізуючи і підтримуючи плани України", – зазначив експерт.

Владислав Дзівідзінський зауважив, після провальної контрнаступальної операції минулого року, про яку знав весь світ і в рамках якої дуже важко було реалізувати ефект несподіванки, настільки важливий для ефективного реалізації військової кампанії, українська влада зробила висновки. Розвідки світу знали про скупчення військ в Сумщині, пересування і про підготовку, фактично про ті дії, які могли би свідчити про підготовку якихось наступальних дій, але ніхто не заявив про це. Розвідка Росії про це знала і була поінформована, але не придала цьому гідного значення і як ми знаємо вище російське керівництво на чолі з Путіним не було про це попереджено.

"В цілому можна сказати, що як завжди дуже обережні заяви західних країн, зокрема Німеччини, Сполучених Штатів та низки інших про те, що вони не вбачають в тому, що відбувається нічого неординарного, є нічим іншим як сатисфакцією того, що Україна вже зробила. Зізнаватися в тому, що вони були абсолютно непроінформовані і непідготовлені – це означає зізнатися у власній неспроможності моніторити та контролювати всі дії на високому рівні. Це означає зізнатися в слабкості всіх розвідувальних служб. Це означає зізнатися в тому, що українське питання, і Україна останнім часом про це говорила, відійшло на другий план. І тому реакція Заходу є достатньо передбачуваною та логічною. Спланована операція з боку України просто змусила західних партнерів підтримати українські дії, а також почати говорити про те, що нічого страшного в тому немає, що Україна використовує на території РФ передану заходом зброю. Тобто раніше Захід акцентував увагу на те, що зброя необхідна Україні для успішних оборонних дій проти контрнаступальних операцій Російської Федерації, а тепер формулювання західних партнерів змінилися на те, що нічого страшного не відбувається, незважаючи на те, що Україна використовує їх зброю для успішного завершення війни або наближення її кінця. Зміна формулювання означає що це зміна відношення до цієї ситуації", – зауважив співрозмовник порталу "Коментарі".

Експерт наголосив, що Україна, незважаючи на дуже цікаві події які відбуваються у світі, зокрема й американо-китайські стосунки, вибори всередині США, своїми дієвими в Курській області повернула себе на передові шпальти світових ЗМІ. Повернула на дуже позитивних і вигідних для себе позиціях. Цим самим Україна спростувала дуже багато міфів про потужність Росії, про нездоланність її кордонів, про те що будь-яке вторгнення Росія буде використовувати для задіювання ядерної зброї. Однією дією Україна спростувала дуже багато наративів, сформованих Російською Федерацією в інформаційному просторі. Це в свою чергу може вплинути на готовність Заходу передавати нам ще більше потрібної зброї, а в майбутньому, можливо, задіювання іноземних легіонів на території України, вважає Владислав Дзівідзінський. 

"Ще одна теза полягає в тому, що вкрай важливою була ця операція напередодні проведення виборів в США. Бо практично всі кандидати, які зараз беруть участь в політичних перегонах, зокрема Каміла Гарріс і Дональд Трамп, заявляють про готовність в найкоротший час забезпечити успіх к війні або, як Трамп заявляв, навіть закінчити війну в найкоротші строки після обрання. Це означає що в України фактично залишилось 3-4 місяці до того, як нове політичне керівництво США змусить сісти за стіл перемовин Україну, як стратегічного партнера, та Російську Федерацію. Москва ж розуміє, що захопити всю Україну їй не вдасться, але зафіксувати той результат який є зараз було би непогано. І саме те, що зараз відбувається в Курській області змінює позицію напередодні абсолютно ймовірних перемовин щодо або припинення, або призупинення, або замороження війни. Тому якщо ми можемо сподіватися на закріплення української армії на території Росії або на інші акції в суміжних з російською територією місцях, все це дуже серйозно змінюватиме позиції і сам зміст мирних перемовин, які однозначно відбудуться по закінченню президентських виборів в США. Як висновок, хочу повідомити, що все-таки не Захід дав "зелене світло" на ті чи інші дії, а Зеленський примусив успішною операцією у всіх її сенсах дати згоду на такі дії. Тому це дуже вигідний час для України, яким потрібно скористатися", – підсумував експерт.

Читайте також на порталі "Коментарі" — міф про "один народ" повністю розбито: що вже показала Курська операція.




Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Новини