Головна Новини Суспільство медицина Матюкатися небезпечно для здоров’я: вчені пояснили, чому
commentss НОВИНИ Всі новини

Матюкатися небезпечно для здоров’я: вчені пояснили, чому

Донедавна вважалося, що нецензурні слова – це просто некультурно. Але виявилося, що це ще й шкідливо

11 липня 2023, 17:55 comments1703
Поділіться публікацією:

Матюкатися небезпечно для здоров’я: вчені пояснили, чому

Лайка підвищує рівень стресу (фото з відкритих джерел)

Більшість людей виправдовує лайку як спосіб "випустити пар". Однак вчені довели, що вона не тільки не сприяє вивільненню негативних емоцій. Не кращим чином матюки впливають на здоров’я того, хто лається, і навіть того, хто все це слухає. "Коментарі" розібралися, чому так відбувається і яку небезпеку несе.

Міф про те, що "міцне слівце" допомагає зняти напругу, намагаються  спростувати давно. За це бралися навіть радянські вчені. В 90-і вони протягом кількох років спостерігали за двома групами людей: для однієї з них лайка була нормою життя, друга обходилася у спілкуванні літературними словами. В результаті виявили, що за той час, поки тривав експеримент, у любителів нецензурщини відбулися вікові зміни на клітинному рівні, до того ж у кожного з них був цілий букет хвороб. У піддослідних з другої групи подібних відхилень не було: почували вони себе набагато краще, виглядали добре – дехто навіть молодше свого віку.

Німецькі вчені пішли ще далі – вони фіксували у матючників найменші зміни в роботі організму, навіть на генетичному рівні. І дійшли висновку, що в тих, хто лається, здоровя псується надзвичайно різко. Оскільки такий ефект спостерігався у 85% протестованих осіб (15% виявилися міцнішими горішками), це не могло бути просто збігом обставин.

Останні дослідження цієї теми, проведені британськими науковцями з Університету Бристоля, остаточно довели шкідливість лайки для здоровя. Людей, залучених до  експерименту, розділили на дві групи: одна читала вголос текст з нецензурними словами, друга той самий текст читала без них. Всім до голів підєднали спеціальні електроди, що передавали інформацію про електричну активність мозку. У такий спосіб фіксувався рівень стресу. Опрацювавши отримані дані, фахівці побачили, що сплеск стресу спостерігався у осіб, які матюкалися, і в тих, хто це чув. В іншому випадку мозок поводив себе спокійно. Тож виходить, що лайка не тільки не допомагає розрядитися, позбавитися негативних емоцій, а якраз навпаки – дає подвійне навантаження на нервову систему. Вчені переконані: це відбувається тому, що наш організм сприймає нецензурну лексику як агресію. До яких хвороб призводять нервові потрясіння, ми всі добре знаємо.

 До речі, вченим вдалося спростувати ще один міф, згідно якого матюки мають знеболювальний ефект. Адже навіть у того, хто не допускає у своєму лексичному наборі нелітературних слів, вони прориваються, якщо, скажімо, боляче вдариться. Деякі неврологи пояснювали це так: високий рівень стресу в момент удару змінює сприйняття болю в центральною нервовою системою.

 Однак експеримент німецьких вчених цю версію повністю спростував. Вони запропонували людям, які занурюють руку в крижану воду, викрикувати матюки. Лайка мала б знизити біль. Але на практиці виявилося, що відчуття у учасників досліду не змінилися.

 Зрештою вчені погоджуються: якщо людина в силу свого виховання вважає, що лаятися – це нормально, міцне словечко допомагає трохи знизити рівень стресу. Але тільки трохи. І це зовсім не означає, що матюки не впливають негативно на її здоровя.

Раніше "Коментарі" писали, через який смертельний тренд у TikTok гинуть люди

А також про те, що вчені виявили молекулу, яка не дозволяє організму старіти






Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
comments

Обговорення

Поділіться своєю думкою!


Новини