Головна Новини Суспільство права людини Чи мають право водії знімати на камеру інспекторів поліції – відповідає експерт
commentss НОВИНИ Всі новини

Чи мають право водії знімати на камеру інспекторів поліції – відповідає експерт

Адвокат зауважує, що співробітники поліції зобов'язані діяти виключно в рамках норм законодавства

17 червня 2021, 08:16
Поділіться публікацією:

Останнім часом в Youtube та інших соціальних мережах можна побачити чимало відео автоблогерів, активістів та пересічних українців, як вони знімають на телефон інспекторів поліції під час зупинки транспорту. Щоправда, за словами водіїв, часто правоохоронці категорично забороняють фіксувати їх дії на камеру та робити фото або аудіозаписи, називаючи це незаконним.

Чи мають право водії знімати на камеру інспекторів поліції – відповідає експерт

Чи може водій знімати на камеру інспектора поліції. Фото з відкритих джерел

Напрошується запитання: "То все ж таки можна знімати на телефон дії інспекторів поліції під час виконання служби, чи не можна?". За чіткою відповіддю видання "Коментарі" звернулося до експерта.

Адвокат, керуючий партнер в Юридичній фірмі Patriot.Legal Денис Бондар насамперед зазначив, що співробітники поліції, звичайно ж, зобов’язані діяти в рамках своїх повноважень та відповідно до норм законодавства.

 "Всі повноваження поліції регламентовані законом "Про національну поліцію", Конституцією України та іншими законами нашої країни. Всі норми, описані в законодавстві, є імперативними, тобто співробітники поліції зобов'язані діяти виключно в їх рамках. Будь-який вихід за рамки цих норм буде вважатися перевищенням влади і службових повноважень", — каже експерт.

Водночас адвокат пояснює, що, опираючись на той же закон "Про національну поліцію", під час служби дії інспекторів вважаються публічними, а тому – відкритими для громадян.  

"Згідно ст. 9 закону "Про національну поліцію", поліція здійснює свою діяльність на підставі відкритості та прозорості. Тобто, дії інспекторів поліції під час служби є публічним і можуть фіксуватися на телефон. Однак часто інспектори поліції зловживають своїм правом і забороняють знімати. Така заборона є незаконною, проте Ви зможете це оскаржити лише потім. І далеко не кожен буде готовий це робити, оскільки це – витрати часу і ресурсів. Щоб бути максимально захищеним і в разі таких явно незаконних вимог поліції, Ви завжди можете знімати себе, що є завжди законно. А якщо інспектори потрапляють в кадр – то це їхні проблеми", — роз’яснює Денис Бондар.

 Що стосується службових посвідчень, які інспектори поліції здебільшого теж відмовляються показувати на камеру, то, за словами експерта, тут питання трохи складніше.

"Згідно ЗУ "Про доступ до публічної інформації", інформація з обмеженим доступом – це інформація, доступ до якої має лише обмежене коло осіб і оприлюднення якої заборонено розпорядником інформації. Тобто, посвідчення не є такою інформацією, – підкреслює Денис Бондар. – Також посвідчення не може бути конфіденційною інформацією, оскільки конфіденційна інформація теж повинна бути чітко описана в спеціальних внутрішніх документах. І якби посвідчення було таким конфіденційним, його не можна було показувати водіям – і це суперечило б ч.3 ст.18 ЗУ "Про національну поліцію", де сказано, що поліцейський ЗОБОВ'ЯЗАНИЙ дати ознайомиться зі своїм посвідченням. Виходить, що прямої заборони на зйомку посвідчення ніде немає".

"Виходячи з викладеного вище, можна прийти до висновку, що зйомка дій інспектора поліції, як і його посвідчення, не суперечить законодавству України – тобто, цілком законна", – додає адвокат.

Видання "Коментарі" раніше писало, що у правила дорожнього руху були внесені зміни, згідно з якими поліцейські не можуть більше зупиняти автомобілі за допомогою жезла.

 
Читайте Comments.ua в Google News

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб першими дізнатися про найважливіші події!


Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: https://comments.ua/ua
comments

Обговорення


Новини

Підписуйтесь на повідомлення, щоб бути в курсі останніх новин!