Листопад та війна. Все частіше звучать тривожні питання: що чекає Україну в ракурсі російсько-українського конфлікту? Де (і чому) ситуація може загостритись? Чи насправді ситуація тривожна і чи може знову бути гаряче на сході виданню "Коментарі" допомогли розібратися експерти.
КПВВ. Фото з відкритих джерел
Основні зусилля зараз будуть зосереджені на економічному фронті протистояння
Військовий експерт, полковник запасу Олег Жданов вважає, що потрібно дочекатися, чи буде реакція РФ — чи чекати на відповідь на події в Старомар'ївці, де 26 жовтня Об'єднані сили за допомогою розвідувально-ударного безпілотного комплексу Bayraktar TB2 рознесли російську батарею. І якою буде реакція українського президента.
"Не виключаю, що цей удар Bayraktar TB2 санкціонував особисто головнокомандувач ЗСУ, генерал-лейтенант Валерій Залужний. Що може вийти йому боком, бо політика президента Володимира Зеленського – не стріляти. Подивимося, як відреагує Банкова на таку поведінку ЗСУ. Уся країна аплодує, усі раді, усі задоволені. А глава Офісу президента Андрій Єрмак, скажімо, скаже, що не можна Росію ображати-засмучувати – і генерала покарають. Хоча рішення про застосування бойового безпілотника, наголошую, було абсолютно правильним", — зазначив Жданов.
При цьому, зазначає експерт, ми все більше втягуємось у велику економічну, газову, транзитну війну.
"Думаю, що основні зусилля зараз будуть зосереджені на економічному фронті протистояння. І на цьому фоні військове протистояння може відійти на другий план, прогнозує Олег Жданов. – Застосування на Донбасі безпілотника Bayraktar TB2 – важлива подія. Ми дали зрозуміти росіянам, що будемо їх бити. Що більше грати у "не стріляти" не збираються. Тому, швидше за все, буде переключення на економічну війну".
У листопаді на нас чекає продовження ескалації в зоні ООС
Ветеран війни на Донбасі, військовий та політичний експерт директор Міжнародного центру протидії російській пропаганді Юрій Кочевенко акцентує, що для потенційного удару по Україні Росія, крім власної своєї території, може використати ще чотири напрями: окуповану частину Донбасу, незаконно анексований Крим, Придністров'я чи Білорусь.
"Найгарячіша точка завжди буде зона проведення операції Об'єднаних сил (ООС) на Донбасі, – вважає Юрій Кочевенко. – Думаю, у листопаді на нас чекає продовження ескалації в зоні ООС. Посиляться провокації з боку супротивника. Відповіді ЗСУ будуть жорсткішими, ніж раніше. І противнику доведеться або привчитися дотримуватись перемир'я (інакше буде покараний) або свідомо йти на подальше загострення, на підвищення ставок".
На думку експерта, всі останні заяви російського керівництва, на жаль, говорять про майбутнє загострення.
"Росія перебуває в істеричній риториці щодо
зближення України з НАТО. Візит міністра оборони США до Києва та його заяви, що двері НАТО для України відчинені, а Росія є
агресором, лише посилив істеричність цих заяв. Той самий візит показав практичну готовність України стати членом Альянсу", – зазначає Юрій Кочевенко.
На його думку, питання вже не стоїть у готовності наших збройних сил. Але є низка питань суто політичного характеру – політичної волі членів НАТО.
"Але навіть у цих обставинах, пряма співпраця між Україною та США, Україною та тими країнами-членами НАТО, які нас реально підтримують, за фактом вказує, що Україну можна вважати членом Альянсу. Українська армія за роки війни настільки змінилася, що НАТО багато в чому зацікавлена у співпраці з нами. Це вже не рух в один бік, це справді партнерство. Одна з найсильніших та найчисленніших армій Європи – українська – є силою, з якою доводиться рахуватися", – упевнений Юрій Кочевенко.
Він нагадує, що в НАТО ми рухаємося разом з Грузією, яка теж має досить потужну армію, професійну, добре підготовлену. Чисельністю 40 тисяч для 4-мільйонної країни – серйозно.
"Все це створює ситуацію, коли Росія впаде в істерику, знову і знову заявляючи про якісь "червоні лінії", перехід яких нібито призведе до
жорсткої реакції.
Проби цих жорстких відповідей, гадаю, ми й спостерігатимемо в листопаді і взагалі до кінця року – насамперед на Донбасі. Цілий рік був напруженим. І, на жаль, жодних причин для зниження цієї напруженості в найближчому майбутньому немає. Швидше – причини підвищення градуса протистояння", – резюмує Юрій Кочевенко. Читайте також на порталі "Коментарі" — експерти оцінили можливість внесення норми про особливий статус ОРДЛО до Конституції України.
Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.