Головна Новини Суспільство події Зеленський годину говорив з Байденом: про що розмовляли президенти – яких кроків чекати від США
commentss НОВИНИ Всі новини

Зеленський годину говорив з Байденом: про що розмовляли президенти – яких кроків чекати від США

У ході переговорів американський президент зокрема анонсував виділення Україні $500 млн у вигляді прямої бюджетної допомоги

31 березня 2022, 17:27
Поділіться публікацією:

Президент України Володимир Зеленський провів чергову телефонну розмову із президентом США Джозефом Байденом. Експерти оцінили офіційні (і можливі неофіційні) підсумки цієї бесіди спеціально для видання "Коментарі".

Зеленський годину говорив з Байденом: про що розмовляли президенти – яких кроків чекати від США

Володимир Зеленський і Джо Байден. Фото з відкритих джерел

Президент України порушив важливе питання гарантій нашої безпеки

Генерал-лейтенант, колишній заступник начальника Генштабу ЗСУ Ігор Романенко упевнений: важливо, що такі контакти мають місце – на рівні президентів.

"Найбільшу допомогу нам надають саме американці. Вони навіть планують перейти на прискорений випуск так потрібних нам "Джавелінів" та "Стінгерів", які й так надходять до України тисячами", – наголошує генерал.

Відомо, продовжує він, що Зеленським розповів Байдену про стан справ на фронті у переговорному процесі. Що глави держав домовилися про збільшення Україні військово-технічної допомоги (у кількісному та якісному сенсі), про швидке надання такої допомоги. Обговорювали також посилення санкцій проти Росії, яка не припиняє своєї агресії проти України.

"Піднявши тему переговорів між українською та російською делегаціями у Стамбулі, президент України торкнувся і питання гарантій нашої безпеки, – наголошує Ігор Романенко. – Спочатку багато країн заявили, що готові виступити такими гарантами. Але, коли питання почало набувати реальних рис, переводитися в конкретну відповідальність за виконання взятих на себе зобов'язань (у тому числі на рівні 5-ї статті НАТО), позиції деяких держав почали змінюватися. Ті ж США, наприклад, чіткої відповіді не дали – чи готові вони виступити як такий гарант. Втім, можливо, це певний дипломатичний перебіг. Над цим треба працювати. І президент України докладає певних зусиль у цьому плані".

Замість слів підтримки, адміністрації Байдена варто було б нарешті здійснити примус Росії до миру в Україні

На думку політолога-міжнародника Георгія Кухалейшвілі, результати розмови Зеленського та Байдена свідчать про те, що США не бажають більш активно втручатися у російсько-українську війну – і відкрито виступати на боці Києва.

"Адже гарантії у сфері безпеки у тому вигляді, які їх бачать на Банковій, якраз і зводяться до того, що наші західні партнери мають надати нам масштабну військову допомогу, якщо Росія ще раз на нас нападе у майбутньому. І якщо ж підвищить рівень насильства в поточній війні. Команда Байдена відмовчується тому, що, на жаль, досі не усвідомила, наскільки серйозною загрозою є Росія для безпеки європейських партнерів США. Якщо Україна впаде під натиском російської армії, то наступні осередки нестабільності Кремль провокуватиме в країнах Балтії чи Польщі, біля кордонів Румунії (якщо згадати про заморожений конфлікт у Придністров'ї)", – прогнозує експерт.

Він вважає, що давати оцінку розмові з Зеленським під час спілкування з американськими ЗМІ глава Білого дому не став лише тому, що не готовий дати Україні те, що нам реально потрібне – більше зброї, включаючи комплекси протиракетної оборони. А також тому, що, схоже, не спроможний переконати європейців припинити купувати російський газ та нафту.

"Замість слів підтримки, адміністрації Байдена варто було б нарешті здійснити примус Росії до миру в Україні. Наприклад, залучити з'єднання військово-повітряних сил США в Європі — і перетворити на попіл угруповання російських військ в Україні як реакцію на систематичні порушення прав людини і масову загибель мирного населення від рук російських окупантів. Тільки груба сила може зупинити Росію та покласти край військовим злочинам, – упевнений Георгій Кухалейшвілі. — Навряд чи Джо Байден цього не розуміє. Питання лише в неадекватному сприйнятті путінської Росії на Заході та вірі лібералів у те, що з Кремлем можна домовитись – і працювати на основі прагматизму".

Україна має гостру потребу в наступальному озброєнні, щоб ЗСУ могли розвинути свій успіх

Голова Центру політичних студій "Доктрина", політичний консультант Ярослав Божко наголошує, що ключовою темою для спілкування України та США на найвищому рівні є запровадження додаткових санкцій проти РФ. Зокрема повного ембарго на торгівлю, повного відключення SWIFT для всіх російських банків та інших заходів.

"Важливим залишається обговорення військової допомоги Україні, – зазначає експерт. – Зараз для Києва особливо актуальні вже не лише постачання засобів ППО та ПРО, а також літаків МіГ-21 із колишніх країн Варшавського блоку. Є гостра потреба у наступальному озброєнні, щоб ЗСУ могли розвинути свій успіх та звільняти нові території на Півдні та Сході країни".

А ось тема гарантій безпеки до кінця не зрозуміла, вважає Ярослав Божко.

"Схоже, США та Британія не хочуть приймати такий інструмент як альтернативу НАТО, – каже він. – Можливо, таким чином натякаючи на можливість потенційного вступу України до Альянсу у майбутньому".

Читайте також на порталі "Коментарі" — РФ готує серію "референдумів" у своїх квазіосвітах: що за цим стоїть.




Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: https://comments.ua/

Новини