Прокремлівська, як і всі російські ЗМІ, "Комсомольська правда" несподівано опублікувала цифри, близькі до реальних, про втрати російських сил в Україні. Стаття зникла за лічені хвилини, на її місці з'явився "відкоригований" варіант. Чи випадкові "спливання правди", що почастішали, в країні-агресорі? Нещодавно ось був антивоєнний протест на Першому каналі його співробітниці Марини Овсяннікової. Чи може потік цих "спливів" стати настільки потужним, щоб трохи прочистити загажені пропагандою мізки росіян? Портал "Коментарі" із цим питанням звернувся до експертів.
Втрати РФ у війні. Фото: inkorr.com
Російська пропагандистська машина поки що сильна у дії на уми своїх виборців – як частина тієї гібридної війни проти України
Політтехнолог, партнер SIC Group, голова Інституту демократії та розвитку PolitA та партії "Національна платформа" Катерина Одарченко пояснює:
"У РФ і в довоєнний час були маніпуляції з цифрами, подання інформації з цензурою. А у військовий час все це виросло в рази. При цьому загинуло багато російських солдатів. І приховувати це неможливо. Коли, умовно кажучи, ти маєш знайомих, у яких загинули знайомі – це вже показник. Це може залишитися непоміченим. І блокування соцмереж тут не допоможе".
При цьому експерт із жалем зазначає, що чимало жителів Росії вірять у те марення, яке їм згодовує Кремль і пропагандисти, який працює на нього. У тому числі про те, що росіяни в Україні воюють виключно з деякими "нациками" та проти вигаданої біологічної зброї.
"Критичне мислення в Росії витравлено. Росіяни навіть не здогадуються просто подивитися на склади Ради за всі роки скликання, щоб зрозуміти, що праві ідеї, націоналістичні ідеї ніколи українцями особливо не сприймалися. Сліпа віра величезної кількості росіян у найбезглуздіші версії – це наслідки, що відповідають інформаційній політиці прокремлівських медіа (а такі в РФ практично всі), закритості російського суспільства від отримання альтернативних джерел інформації", – зазначає Катерина Одарченко, яка зараз активно працює над висвітленням у міжнародній пресі реальної ситуації щодо російського вторгнення.
"Деякі російські ключові блогери та артисти висловлювалися критично щодо війни. Але цього замало. Інформаційне поле, яке вибудовувалося роками, на жаль, працює. І навіть санкції, найжорсткіші за всю історію, комплексна політична та економічна ізоляція, поки не протверезили росіян. Які з початку вторгнення стали, як мінімум, удвічі біднішими. Якщо дивитися на падіння рубля і зростання інфляції. Проте в інформаційному полі просуваються меседжі в стилі "нехай ми будемо біднішими, але на нас не полетять ракети НАТО". І електорат цю історію ковтає. Тож російська пропагандистська машина поки що сильна у дії на уми своїх виборців – як частину тієї гібридної війни проти України, проти цього цивілізованого світу, яку РФ почала давно. Втім, ця машина вже дає збої. І, впевнена, що далі, тим більше збоїть. Нам треба боротися на всіх фронтах, включаючи інформаційний, наближаючи неминучу поразку агресора", – резюмує експерт.
Куди більший ефект, ніж всякого роду поодинокі протести в ефірі, несуть труни з російськими вояками, які масово йдуть з України
Голова Центру дослідження соціальних перспектив Донбасу, один із учасників політичної підгрупи переговорників у Мінську Сергій Гармаш не вірить у те, що поодинокі випадки "прозріння" можуть змінити масову свідомість.
"На сьогоднішній день, зважаючи на те, що ми бачимо в інформаційному просторі і не тільки, жертвами російської пропаганди стали і звичайні жителі РФ, і керівництво країни-агресора. Вони абсолютно неадекватно сприймають ситуацію", – наголошує експерт.
Сергій Гармаш звертає увагу, що поодинокі антивоєнні, антитоталітарні протести були у РФ і до війни. Окремі активісти виступали за демократичні цінності проти воєнних дій в Україні, які Росія з 2014 року вела на Донбасі. Але цих точкових протестів мало, щоби щось кардинально змінити. Тим більше, зараз, коли гайки репресій закручуються все тугіше, акцентує експерт.
"Думаю, куди більший ефект, ніж будь-які поодинокі протести в ефірі або прорвана, а потім заретушована правда про війну в тих чи інших ЗМІ, дають труни з російськими вояками, які масово йдуть з України. Саме не плакати. Саме не цифри. А труни, – наголошує Сергій Гармаш. – Щоб росіяни почали нарешті задаватися питанням: за що там гинуть наші діти, брати, чоловіки? Лише так ми зможемо зірвати завісу зі свідомості громадян країни-агресора. А вже потім на цей ґрунт можуть лягти відповідні інформаційні меседжі, підштовхуючи росіян до аналізу ситуації, а не сліпої віри усьому, що трубить роспропаганда".
Читайте також на порталі "Коментарі" – у Генштабі розповіли, на скільки в окупантів ще вистачить запасів боєприпасів та продовольства.
Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.