Головна Новини Суспільство події Війна в Україні та американо-китайські переговори: головні висновки після спілкування Байдена та Сі Цзіньпіна
commentss НОВИНИ Всі новини

Війна в Україні та американо-китайські переговори: головні висновки після спілкування Байдена та Сі Цзіньпіна

Експерти розповіли, чому позиція Китаю в ООН стане головним маркером того, чий бік у російсько-українській війні все ж таки зайняв Пекін

19 березня 2022, 10:25 comments1670
Поділіться публікацією:

Дивний післясмак залишили після себе двогодинні відеопереговори, які провели 18 березня президент США Джо Байден та китайський лідер Сі Цзіньпін. Обговорювалася ситуація із військовим вторгненням Росії в Україну. При цьому в американської сторони – своя версія за підсумками переговорів, у китайської – своє трактування. Які висновки можна зробити з заяв, що прозвучали? Що може читатись "між рядками"? Видання "Коментарі" звернулось із цими питаннями до експертів.

Війна в Україні та американо-китайські переговори: головні висновки після спілкування Байдена та Сі Цзіньпіна

Байден і Сі Цзіньпін. Фото: з відкритих джерел

Важливо – як поведе себе КНР – чи ветуватиме найважливіше для України рішення чи хоча б утримається

Голова правління Центру стратегічних досліджень Павло Жовніренко зазначає:

"Судячи з офіційних заяв і КНР, і США – Китай не вніс ясності у свою позицію щодо російської агресії проти України. Звучали загальні фрази, які кожен може тлумачити по-своєму. Наприклад, КНР заявляє, що надаватиме допомогу Україні та "іншим постраждалим країнам". Ключове тут — "іншим постраждалим". Адже, за логікою Пекіна, Росія також постраждала – від санкцій. Не думаю, що під "іншими постраждалими" Китай має на увазі т.зв. "ДНР" та "ЛНР", які, як держави, упевнений, КНР визнавати не буде. Але те, що тут закладено можливості допомагати РФ, – однозначно".

Привертає експерт увагу і на другий момент.

"Китай каже, що мир для нього – найголовніше, що він сповідує принципи ООН про територіальну цілісність та суверенітет. І тут також закладено можливість трактування у стилі "це не лише про Україну". Якщо у першому випадку "між рядками" читалася можливість допомагати Росії, то у другому випадку проглядається проблема Тайваню", – пояснює Павло Жовніренко.

Він нагадує, що згідно із нинішнім статусом, Тайвань є частиною Китаю. І це говорить не лише КНР, це визнає міжнародне співтовариство.

"Розуміють це також Штати, які підтримують Тайвань, – вважає експерт. – Але наголошують, що агресивні дії КНР щодо Тайваню – неприпустимі. І слова прес-секретаря Білого дому Дж. Псакі про те, що США відстежуватимуть поведінку КНР, можна розуміти не тільки до РФ, але й до Тайваню. Адже Китай може повестися так само, як РФ щодо України – заявити, що робить дії щодо забезпечення своєї безпеки та територіальної цілісності".

За словами Павла Жовніренка, дії Китаю в ракурсі надання допомоги та прямої підтримки РФ, безумовно, є ключовими для України. І тут особливе значення має те, що буде після рішення Міжнародного суду ООН, який ухвалив, що РФ має негайно припинити агресію в Україні.

"Росія вже заявила, що не робитиме цього. Наступний крок – продовження засідання Радбезу ООН щодо російсько-української війни, – зазначає експерт. – З рішенням про те, що РФ зобов'язана припинити агресію, вивести війська, забезпечити територіальну цілісність України, відшкодувати збитки, а ООН у разі потреби – ввести на нашу територію міжнародний збройний миротворчий контингент".

Враховуючи, що РФ є стороною конфлікту, вона на підставі ст.27 п.3 Статуту ООН не зможе скористатися правом вето, наголошує Павло Жовніренко. Тобто їй доведеться утриматися від участі у голосуванні.

"І тут важливо – як поведе себе КНР. Чи ветуватиме найважливіше для України рішення (чим однозначно стане на бік РФ) чи хоча б утримається. А помірність – це не вето. Тоді результат голосування Радбезу, впевнений, буде на боці України, а отже ситуація може кардинальним чином змінитися на краще для нас, – пояснює експерт. – Якщо ж Китай перешкоджатиме такому рішенню, то з огляду на агресивну поведінку щодо Тайваню, його, як і Росію, на підставі тієї ж статті Статуту ООН, можна буде "пакетно" позбавити права голосу в Раді безпеки – у разі об'єднання питання про агресію вже не тільки Росії, а й Китаю в одному пункті порядку денного засідання Ради Безпеки".

Публічні результати переговорів Джо Байдена та Сі Цзіньпіна показують, що позиція Китаю незмінна

Експерт Українського інституту політики Єва Антоненко наголошує, що питання позиції Китаю щодо вторгнення Росії в Україну є вкрай важливим для США та Західного світу в цілому, який ухвалив і продовжує приймати нові рішення щодо антиросійських санкцій та постачання зброї Україні у війні з РФ. А економічні рішення Китаю на користь РФ можуть пом'якшити їх наслідки.

"З чуток, президент США Джо Байден перед розмовою мав намір попросити Сі Цзіньпіна вплинути на Володимира Путіна, щоб той припинив війну проти України. І сама розмова була ініційована американською стороною, що ще раз вказує на крайню її зацікавленість у відході Китаю від нейтралітету в цьому питанні", – зазначає Єва Антоненко.

Вона також нагадує, що раніше США вже намагалися тиснути на Китай: радник президента США з нацбезпеки Джейк Салліван погрожував, що якщо КНР спробує допомогти РФ компенсувати втрати від західних санкцій, Пекін можуть очікувати на якісь серйозні, але поки що неназвані "наслідки".

"Але з тиском не вийшло, – наголошує експерт. – Днями офіційний представник Міністерства комерції Китаю Гао Фен висловився категорично проти санкцій, які, на його думку, призводять лише до дестабілізації світового ринку та негативно впливають на споживачів. І за таких умов офіційний Пекін має намір продовжити економічну співпрацю і з Росією, і з Україною".

За словами Єви Антоненко, публічні результати переговорів Джо Байдена та Сі Цзіньпіна показують, що позиція Китаю незмінна. А саме: у КНР не займають нічий бік, вважають, що те, що відбувається, не відповідає нічиїм інтересом, і виступають за діалог між США, НАТО та Росією.

"Що ж стосується можливої допомоги Китаю РФ у нинішніх умовах, у тому числі й військової – інформація про неї поки що існує на рівні західної преси і офіційно не озвучувалася дипломатами країн. Проте з огляду на те, що на початку лютого Китай і РФ домовилися про торговельно-економічну та політичну співпрацю, що має певною мірою антиамериканський характер, а також узгодили погляди на низку історичних питань, висока ймовірність подальшого поглиблення як мінімум економічної кооперації між країнами, яка відповідає національним інтересам. Китаю зараз", – прогнозує Єва Антоненко.

Читайте також на порталі "Коментарі" — у Генштабі ЗСУ попередили, що у Кремлі можуть ухвалити рішення про масову мобілізацію.




Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: https://comments.ua/

Новини