Рубрики
МЕНЮ
Кравцев Сергей
В Україні з 1 жовтня запускається державна програма "Доступна іпотека". Деякі категорії громадян (військових за контрактом та працівників сектору безпеки та оборони, медиків, вчителів, педагогічних працівників, науковців) зможуть взяти кредит на житло на 20 років під 3%. Щоправда, доведеться внести мінімальний початковий внесок – 20% вартості. Як розцінюєте це рішення уряду? Які в ньому є позитивні та негативні сторони? Портал "Коментарі" із цими питаннями звернувся до експертів.
Квартира. Фото: з відкритих джерел
Голова Директорату Асоціації франчайзингу України, віце-президент Асоціації інвесторів в Україні, учасник територіальної оборони Андрій Кривонос розмірковує так:
Витрата коштів на компенсацію відсотків за іпотекою є економією для бюджету порівняно з будівництвом коштом бюджету, пояснює експерт.
Тож, на жаль, програма не запрацює, прогнозує Андрій Кривонос.
Експерт з нерухомості Михайло Артюхов акцентує, що ринок іпотек зараз практично не обслуговує покупців житла у зв'язку з тим, що облікову ставку НБУ підвищено до 25%. Комерційні банки не можуть працювати на збиток, навіть якщо вони приймуть усі ризики, основний з яких – війна в Україні, пояснює експерт.
На його думку, дія програми "Доступне житло" не може вплинути на ситуацію з ринком будівництва житла та банківським сектором, оскільки кількість угод у рамках подібних програм обчислюється сотнями на рік, що є непомітним у загальному обсязі ринку нерухомості.
Економічний експерт Олександр Гаврутенко вважає, що пільгове кредитування – це значно адекватніше вирішення житлової проблеми, ніж міфічні чи нерухомі черги на належне безкоштовне житло від держави для всіх цих категорій громадян (що для багатьох, до речі, було чи не єдиним мотивом служби).
Будь-які пільги та преференції, пояснює Олександр Гаврутенко, – це завжди ґрунт для зловживань та корупції. І до них вдаються, щоб виправдати чи завуалювати нездатність держави платити конкурентну, ринкову зарплату, достатню для того, щоби службовці самостійно вирішували свої фінансові питання.
Читайте також на порталі "Коментарі" — Кремль відреагував на пропозицію Джо Байдена про переговори.
Новини