Головна Новини Суспільство події Україна готується від'єднатися від енергосистеми РФ та Білорусі: у чому головні ризики такого рішення
commentss НОВИНИ Всі новини

Україна готується від'єднатися від енергосистеми РФ та Білорусі: у чому головні ризики такого рішення

Експерти розповіли про плюси та мінуси того, що Україна ізолюється від енергосистем Росії та Білорусі

16 лютого 2022, 14:16
Поділіться публікацією:

В Україні невдовзі проведуть тест на енергетичну незалежність. На три дні країна від'єднається від енергосистеми Росії та Республіки Білорусь (РБ). Про це повідомила перший віце-прем'єр-міністр – міністр економіки України Юлія Свириденко. Чому це важливо? Чи готова до цього Україна? Чи й справді ми так безпроблемно проходимо опалювальний сезон, як запевняють представники влади? Портал "Коментарі" з цими питаннями звернувся до експертів.

Україна готується від'єднатися від енергосистеми РФ та Білорусі: у чому головні ризики такого рішення

Лінії електропередач. Фото: з відкритих джерел

Повної синхронізації з європейською системою та фізичного від'єднання України від енергосистеми РФ та РБ слід очікувати у 2023 році

Спеціаліст з держполітики у ПЕК, доктор наук з державного управління Геннадій Рябцев пояснює:

"Відповідно до плану проведення робіт із синхронізації об'єднаної системи України із системою континентальної Європи, наша система має пропрацювати по 72 години в ізольованому режимі в зимовий та літній періоди. За погодженням сторін, першим періодом роботи в ізольованому режимі було обрано 24-26 лютого. Це рішення було ухвалено після роботи над помилками, яку провів Укренерго – за результатами аудиту виконання плану синхронізації. Наскільки мені відомо, всі зауваження європейської сторони було враховано. І українська система готова до проведення випробувань. Немає підстав сумніватися у можливості її роботи в ізольованому режимі. Існує резерв надійності, а учасники ринку мають достатню кількість палива для забезпечення їхньої безперебійної роботи – не лише протягом 24-26 лютого, а й у будь-який інший період".

Безумовно, зазначає експерт, існує ще низка проблем, які необхідно вирішити, щоб забезпечити відповідність якісних показників електроенергії, що генерується і транспортується в Україні, європейським вимогам. Але ці проблеми, за його словами, цілком вирішуються.

"Якщо випробування пройдуть успішно, повної синхронізації з європейською системою та фізичного від'єднання України від енергосистеми РФ та РБ слід очікувати у 2023 році, – продовжує Геннадій Рябцев. – Синхронізація дозволить Україні збільшити надійність роботи об'єднаної енергосистеми, експортувати до Європи відносно дешеву електроенергію АЕС та імпортувати звідти електроенергію в пікові години її споживання. Чого не можна обіцяти, то це зниження цін".

Щодо проходження опалювального сезону, то проблеми залишилися, вважає експерт. Але вони, на його думку, пов'язані не з обсягом запасів енергоносіїв, а з неринковою – у її європейському розумінні – ціною на енергоносії і зниженою надійністю української енергосистеми, що зумовлено старінням обладнання та недоліком високоманеврених та акумулюючих потужностей.

Ми ніби готові приєднатися до Єдиної європейської енергосистеми, але не розуміємо, що у кризовій ситуації звідти нам не будуть готові допомогти

Член Наглядової ради Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук акцентує, що йдеться лише про три дні, коли Україна спробує працювати поза енергосистемою РФ та РБ.

"І я, чесно кажучи, не розумію, чому наша влада носиться з цим, як із писаною торбою, видаючи за якесь велике досягнення. Це нічого не покаже. Україні, від'єднавшись від російської та білоруської енергосистеми, треба хоча б рік попрацювати в автономному режимі. Тоді стане зрозумілим, чи можемо ми самостійно забезпечити себе електроенергією. Але не три дні і навіть не місяць. Особливо в період, коли погода є сприятливою. Тож це – швидше демонстраційне дійство. Десь політичне, – зазначає експерт. – Мовляв, ось, дивіться, ми можемо працювати у замкнутому режимі".

Але насправді виникає безліч питань, упевнений експерт.

Якою буде ситуцація в сильні і тривалі морози?

Яка буде потреба у газі, у вугіллі? Які будуть запаси?

Чи не виникне потреба брати аварійну допомогу, перетікання?

"А якщо брати, то у кого? Адже РФ та РБ будуть вже недоступні, – наголошує Юрій Корольчук. – Польща чи Угорщина, які самі брали у нас електроенергію? Словаччина, яка має блоки АЕС і реально нам часом допомагає? Але там дуже невеликі обсяги та перетікання, причому тільки в нічні періоди. Проблема в тому, що ми ніби готові приєднатися до Єдиної європейської енергосистеми. Але, схоже, не розуміємо, що у кризовій ситуації звідти нам не будуть готові допомогти з об'єктивних – технічних – причин".

Коментуючи проходження опалювального сезону, експерт зазначив, що станом на середину лютого, який традиційно вважається найхолоднішим зимовим місяцем, можна сказати, що Україні пощастило. Зима виявилася досить м'якою, найчастіше з плюсовою температурою. Що дозволило використати значно менше вугілля, газу, електроенергії.

"Все йде до того, що цей опалювальний сезон ми пройдемо без проблем. Зрозуміло, що у березні можуть вдарити морози. І питання – чи витримає такий удар наша енергосистема. Але зараз прогноз сприятливий. У січні-лютому ЄС практично не брав газ через Україну. Транзит був найменший. І, відповідно, ми менше газу беремо із підземних сховищ, щоб компенсувати транзит. Така цікава ситуація. Це нам поки що грає на руку. Але зрозуміло, що європейські компанії дообиратимуть свій газ із наших ПГГ. Та й транзит там потроху зростає. Але це буде вже пізніше, – зазначає Юрій Корольчук. – Поки що висновок такий: м'яка зима допомогла нам. Звичайно, було сильне навантаження на АЕС, часом усі 15 блоків працювали по максимуму. Здебільшого 13-14 були у роботі. Що також рекорд. Завдяки цьому – на даний момент витягли. Але як проходитимемо наступні опалювальні сезони – загадка".

Читайте також на порталі "Коментарі" — у Кабміні назвали дату, коли енергосистема працюватиме в ізольованому режимі.




Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: https://comments.ua/

Новини