Рубрики
МЕНЮ
Козлова Альбіна
У Києві відбувся круглий стіл "Екологічна відповідальність бізнесу", ініціатором якої виступила Еко-Гільдія України. Про це повідомляє кореспондент порталу "Коментарі".
Чорне море в Одесі, фото з відкритих джерел
Під час виступу одна з експерток Олена Марушевська, що представляє проєкт ЄС-ПРООН "Європейський Союз для екологічного моніторингу Чорного моря" (EU4EMBLAS), розповіла про забруднення Чорного моря.
За її словами, Чорне море набагато більше забруднене порівняно з Антарктидою, адже в нього впадають великі річки й вода звідти нікуди далі не рухається. Тож усі речовини, що потрапляють в морську воду там і лишаються.
Наразі в морській воді наявні 17 шкідливих речовин, що забруднюють природу, в той час як в організмах риб, креветок та інших морських тварин накопичується до 75 різних сполук. Як приклад експертка наводить дослідження тканин мертвого дельфіна, якого виявили на узбережжі.
Крім того, морську воду забруднюють і інсектициди, якими користуються городники та селяни, обробляючи картоплю чи іншу городину. Після дощів інсектициди, як от хлорпірифос потрапляють в річку, а звідти в море. Про це відомо з досліджень, які проводили екологи, взявши на пробу воду з басейну Південного Бугу. Перша проба показала, що в річковій воді перевищення хлорпірифосу в 300 разів, через кілька годин вода "очистилася", тобто забруднюючі речовини перемістилися далі за течією.
Як розповіла експертка, залишки хлорпірифосу були виявлені в донних відкладах в Чорному морі. Проблема в тому, що шкідливі для навколишнього середовища інсектициди та пестициди активно використовують в Україні, а от в ЄС це заборонено.
Людина теж може стати жертвою хімікатів, якщо вона часто вживає морські продукти, зазначає Олена Марушевська. Серед шкідливих речовин, що знайдені в морській воді - "Ібупрофен" хлорпірифос, залишки крему від засмаги.
Іноземні країни досліджують вміст хімічних сполук в морських мешканцях та ведуть базу даних. Науковці розраховують яка в цих сполук токсичність для живих організмів. Цими питаннями займається хімічне агентство Європейського Союзу. Щоб з'ясувати які сполуки антропогенного походження результати досліджень порівнюють з дослідженнями води в Антарктиді.
З іншого боку процес заборони виробництва чи продажу пестициду не такий вже швидкий. Спочатку підприємцям дають певний час для переходу або встановлення очисних споруд, що фільтрують їх. В Україні навіть від органічних сполук стічні води не фільтрують, тому важлива думка громадськості і тиск громадськості, щоб зменшити кількість забрудників у Чорному морі, переконує Олена Марушевська.
Як ми писали раніше, світові бренди закликали підписати екологічну угоду.
Повне відео круглого столу можна подивитися на каналі Коментарі.
Новини