Головна Новини Суспільство події Про що говорять наміри влади підняти тарифи на електроенергію: чи дійсно це неминуче
commentss НОВИНИ Всі новини

Про що говорять наміри влади підняти тарифи на електроенергію: чи дійсно це неминуче

Підвищення вартості електроенергії призведе до збільшення кількості боржників

30 січня 2024, 13:32 comments1411
Поділіться публікацією:

Член парламентського Комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Верховної Ради Сергій Нагорняк повідомив, що вартість електроенергії для побутових споживачів може зрости вдвічі (близько 6 грн/кВт-год). Раніше Кабмін скасував мораторій на нарахування пені та відключення світла та тепла за боргиПро що говорять подібні рішення та наміри влади? Чи дійсно нам не обійтися без зростання тарифів на електроенергію? Портал "Коментарі" із цими питаннями звернувся до експертів.

Про що говорять наміри влади підняти тарифи на електроенергію: чи дійсно це неминуче

Тарифи на електроенергію Фото: з відкритих джерел

Необхідна диференціація споживачів

Глава Експертної платформи з енергоефективності (Expert Platform for Energy Efficiency) Ігор Черкашин поділився таким коментарем:

"Підняти вартість електроенергії для побутових споживачів можна. Питання в тому, а, що буде далі? Чи не призведе це до збільшення кількості боржників – до того, що вже зараз є? А наявність боржників на фоні падіння доходів населення – це прямий шлях до відключень та судових позовів у судах. Крім цього, можна прогнозувати протидію громадян при спробах відключення електроенергії. Наявність зброї та навичок володіння нею дає невтішні перспективи".

Шукати вихід із ситуації обов'язково треба, хоч це і питання архіскладне, зазначає експерт.

"Без збільшення доходів населення будь-які різкі зміни тарифної політики, прямий шлях зростання конфліктів. В умовах воєнного часу забезпечити зростання економіки практично неможливо. Патова ситуація. Потрібно шукати компроміс", – вважає Ігор Черкашин.

На його думку, потрібна диференціація споживачів.

Насамперед – визначити соціальний обсяг електроенергії, який має бути доступний споживачам, залежно від умов.

"Квартири та будинки – це різне. Квартири з газом та повністю на електроенергії теж – дві великі різниці. Це потрібно враховувати, – упевнений експерт. – Ці соціальні обсяги електрики мають бути доступними, все споживання вище має продаватися з урахуванням ринкової вартості електроенергії. Для недопущення принципу "бідні платять за багатих" повний тариф має поширюватись на весь обсяг у разі перевищення. Подібна схема розрахунку була колись за газ для побутових споживачів, допоки "реформатор" Яценюк не розпочав свої "реформи" з газом. Але досвід диференціації тарифів є. Крім цього, потрібно для всіх споживачів з дозволеною потужністю вище 10 кВт обов'язково ввести тритарифний варіант розрахунку. Це дозволяє компенсувати пікові години споживання".

Необхідні непопулярні методи, такі як підвищення тарифів

Експерт з енергетичних ринків компанії Dragon Capital Денис Саква міркує так:

"У міру того, як Україна стикається зі складнощами щодо отримання фінансової підтримки від наших партнерів, доводиться розраховувати на свої сили та внутрішні резерви".

В Україні, пояснює він, електроенергія та газ для населення давно субсидуються або державою, або ж комерційними споживачами. Але їхні можливості щодо такої підтримки вичерпалися – тому потрібні непопулярні методи, такі як підвищення тарифів.

"Якщо уряд піде на такий крок, це означає, що резервів у нас не лишилося. Власне так воно і є", – констатує Денис Саква.

Уряд намагається шукати кошти

Голова Українського аналітичного центру, економіст Олександр Охріменко погоджується з тим, що ситуація з тарифами на електроенергію – складна.

"З одного боку, у нас – війна, що створює проблеми для підвищення тарифів. Населення буде м'яко кажучи, незадоволене. Тим більше, що борги й так величезні – а тут ще й розмови про підняття. При тому, що Кабмін уже пішов на непопулярний крок – і дав добро на відключення домогосподарств, якщо їхній борг перевищує 3 тис. грн. З іншого боку – вироблення електроенергії потребує коштів. Навіть ядерної. Не кажучи вже про імпорт газу, вугілля для вироблення електроенергії в інший спосіб. І її собівартість справді в рази більша, ніж платять домогосподарств", – пояснює експерт.

Ці збитки, продовжує він, на сьогоднішній день акумулюються Укренерго. Сума боргів там уже понад 100 млрд. грн.

"Ніхто не знає, що робити із цим. Як наслідок – брак коштів на ремонти енергосистеми, закупівлю сировини для тих самих АЕС тощо. Уряд намагається шукати кошти. Але іншого виходу, схоже, не знаходить, окрім як піднімати тарифи та карати боржників. Інакше отримаємо глобальну кризу енергосистеми, коли доведеться піднімати тарифи не вдвічі-втричі, а в десятеро. До речі, для побутових споживачів ціна 6 грн/кВт-год – логічна та посильна. А популізм і так уже коштував нам дуже дорого", – робить висновок Олександр Охріменко.

Читайте також на порталі "Коментарі" – про що говорять спроби Києва налагодити діалог зі Словаччиною та Угорщиною: із чим є проблеми.




Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: https://comments.ua/

Новини